Evropski lideri osudili su podizanje carina od strane američkog predsednika Donalda Trampa kao „fundamentalnu grešku“, koja stvara ogromne probleme Evropi. Neophodno je održati pregovore, apelovali su poslednji put, kako bi se sprečio sveopšti trgovinski rat.
Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da je Trampova odluka da uvede carine „brutalna i neutemeljena“ i da se čini da poziva na suspenziju francuskih investicija u Sjedinjenim Državama.
„Buduće investicije, one koje su najavljene poslednjih nedelja, trebalo bi da budu suspendovane do daljnjeg, dok se situacija sa SAD i njihovim carinama ne razjasni“, dodao je na sastanku sa francuskim kompanijama.
Kako je rekao, SAD imaju velike koristi od Evrope, u tehnološkom sektoru, te će u toj oblasti predložiti protivmere.
Španski premijer Pedro Sančez osudio je „protekcionističke“ tarife Donalda Trampa rekavši da se one kose sa interesima na milione građana sa ove strane Atlantika, ali i u SAD, gde će privreda, nažalost, osetiti pogođenost tim merama.
„Ne prave razliku između prijatelja i neprijatelja, idu protiv svih i svega“, dodao je Sančez. „Ovo je bez presedana jednostrani američki napad na Evropu. Povratak protekcionizmu iz 19. veka nije pametan način da se uhvati u koštac sa izazovima 21. veka.“
Odlazeći nemački kancelar Olaf Šolc rekao je da je Trampova odluka „u osnovi pogrešna i da je napad na trgovinski sistem koji je izazvao proteste širom sveta“.
Francuski premijer Fransoa Bajru rekao je da su tarife „ogromna poteškoća za Evropu i katastrofa za SAD i njihove građane“.
Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da su tarife „veliki udarac svetskoj ekonomiji, čije će posledice osetiti milioni ljudi“. Dodala je da je Evropa spremna da odgovori, ali je ipak pozvala Trampa da, umesto konflikta, stupi u pregovore.
Očekuje se da će EU sredinom aprila objaviti uzvratne carine na američku potrošačku i industrijsku robu – to će verovatno biti sok od pomorandže, farmerke i motocikli Harley Davidson. To bi bio odgovor na carine na čelik i aluminijum koje je Tramp ranije najavio.
Blok treba da odgovori na carine od 25 odsto na evropske automobile koji su stupili na snagu juče, kao i na poslednju rundu carina koje su objavljene na takozvani „Dan oslobođenja“. Evropski lideri su taj Trampov dan nazvali „danom inflacije“ i „danom ogorčenosti“, prenosi Gardijan.
Američki predsednik je u sredu najavio carine od 20 odsto na izvoz iz EU u SAD kao deo mera kojim su pogođene zemlje širom sveta, male, velike, bogate, siromašne.
Carine bi pogodile ukupno 70 odsto izvoza EU u SAD i time bi američka blagajna potencijalno prikupila 80 milijardi evra.
Fon der Lajen je rekla da se EU sprema za kontramere kako bi zaštitila svoje interese i poslovanje ako pregovori ne budu uspeli.
Nemački socijaldemokratski poslanik u Evropskom parlamentu, koji putuje sledeće nedelje u Vašington, takođe je za pregovore, ali je skeptičan. Kaže da samo Tramp i njegov trgovinski savetnik Piter Navaro kontrolišu trgovinsku politiku i dok oni ne pristanu da učestvuju u diskusiji, pregovori nisu mogući.
Za „osvetu“ morala bi da se složi većina država članica EU.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni rekla je da će učiniti sve što može kako bi se radilo na pregovorima i sporazumu sa SAD. Cilj je zaobilaženje trgovinskog rata koji bi oslabio Zapad u korist drugih globalnih igrača.
Poljski premijer Donald Tusk opisao je tarife kao „bolan i gorak udarac“ koji bi BDP njegove zemlje mogao da smanji za 0,4 odsto.
Trgovinska saradnja između EU i SAD vredela je 1,6 milijardi evra 2023. godine. EU prodaje više robe SAD (154 milijarde evra), zahvaljujući automobilima i lekovima, dok SAD imaju prednost njihovim bankama koje dobro posluju u Evropi i tehnološkim kompanijama (sa 109 milijardi evra).
Francuska je pozvala na uklanjanje američkog burbona, u nadi da će se izbeći kontra-udar francuskoj industriji pića. Tramp je zapretio carinama od 200 odsto na evropska alkoholna pića.
Komisija se suočava sa pitanjem da li će se po prvi put pozvati na zakon EU protiv prinude, koji bi bloku dao slobodu da nametne trgovinska i investiciona ograničenja stranoj vladi za koju se smatra da trgovinu koristi kao oružje. Tim zakonom, EU bi mogla da oduzme bankarske dozvole velikim američkim bankama i poništi prava na intelektualnu svojinu SAD u Evropi, kao i da blokira nametanje američkih kompanija za evropske vladine ugovore.
Najviši trgovinski zvaničnik EU Maroš Šefčovič trebalo bi danas da razgovara sa dvojim američkim kolegama. Rekao je da će EU postupati mirno, pažljivo po fazama, i da će ostaviti dovoljno vremena za razgovore, ali da nikako neće sedeti skrštenih ruku.
Post Views: 72