Tigrova žena, roman prvenac književnice srpskog porekla Tee Obreht, koji je u sredu dobio prestižnu nagradu Orindž i koji se mesecima nalazi na listi bestselera u Americi i Britaniji, biće objavljen u Srbiji u septembru. Autorka, koja danas živi u Americi, volela bi da tim povodom poseti rodni Beograd.
Tei je neizmerno drago što će njen roman na srpskom jeziku moći da čita i njena baka koja živi u Beogradu.
– Moja baka će moći da pročita knjigu, što je zaista sjajno, jer ne govori engleski, tako da do sada nije imala prilike da čita moje ranije objavljivane priče, i za mene je to divno – izjavila je Obrehtova.
Izdavačka kuća Laguna u aprilu je otkupila prava za prevođenje ove knjige, a u domaćim knjižarama će se pojaviti u septembru u prevodu Dubravke Srećković. Tea je ranije izrazila želju da tokom jeseni poseti Srbiju, pa je moguće da će se čitaocima predstaviti i kao jedan od gostiju na Sajmu knjiga.
Tea Obreht rođena je kao Tea Barjaktarević 1985. u Beogradu, a nakon početka rata u bivšoj Jugoslaviji njena porodica se seli prvo na Kipar, zatim u Egipat, da bi 1997. emigrirali u SAD. Tea je studirala na Univerzitetu Južna Kalifornija, dok je diplomu iz kreativnog pisanja stekla na Univerzitetu Kornel. Među uzore ubraja Ivu Andrića, Ernesta Hemingveja i Gabrijela Garsiju Markesa, koji su svi bili vrsni pripovedači. Kritičari posebno hvale Teinu sposobnost da na engleskom jeziku verno prikaže kulture koje su Amerikancima vrlo daleke, pa je čak nazivaju i balkanskim Singerom.
Roman Tigrova žena smešten je u neimenovanu balkansku državu u kojoj gluvonema devojčica uspostavlja neobično prijateljstvo sa tigrom koji je pobegao iz zoološkog vrta.
– To je porodična saga, koja se dešava u izmišljenoj provinciji na Balkanu. Priča je o ženskom naratoru i njenom odnosu sa dedom, koji je lekar. To je saga o lekarima i njihovom odnosu prema smrti kroz sve ratove koji su pogađali Balkan – istakla je autorka.
Tea dobila ček na 30.000 funti
STATUA – Nagrada Orindž se svake godine dodeljuje ženama piscima. Tea Obreht je postala najmlađa dobitnica ovog priznanja, koje je pre nje dodeljivano imenima kao što su Trejsi Ševalije, Barbara Kingsolver, Zejdi Smit… Svečana dodela nagrada održana je u Londonu, a Tei je tom prilikom uručen ček na 30.000 funti i bronzana statua Besi.
Odlomak iz Tigrove žene
četrdeset dana počinje od jutra nakon što neko umre. Te noći, pre početka 40 dana, duša leži mirno uz oznojen jastuk i gleda kako živi pokušavaju da na sve načine zatvore i prozore i vrata kako duša ne bi izašla iz kuće. Živi ipak znaju da će duša preminulog zorom krenuti da obilazi sva mesta iz svoje prošlosti, od školskog dvorišta, preko kasarne u kojoj je služila vojsku, na sva ona mesta koja je podsećaju na ljubav i krivicu…