Zavičaju s ljubavlju

Pedeset srpskih folklornih ansambala iz cele Evrope na 16. po redu smotri u Beogradu. Na bini Sava centra oko 3.000 izvođača. Neki učesnici prvi put u prestonici


ZAIGRAćE i zapevaće naša omladina ovog vikenda u beogradskom Sava centru, na 16. evropskoj smotri srpskog folklora dijaspore i Srba u regionu, manifestaciji, koju smo svi mi koji živimo daleko od zavičaja godinama tajno priželjkivali. Sigurni smo da će svaki od oko 3.000 učesnika iz 51 kulturno-umetničkog društva, koliko ih, iz deset zemalja Evrope stiže u Beograd, na najbolji način pokazati kako se tamo, u tuđini srpska kultura i tradicija čuvaju od zavičaja…

Ovako razgovor, za Novosti, počinje Marinko Vukajlović, potpredsednik Organizacionog odbora Evropske smotre srpskog folklora i sekretar Saveza srpskih folklornih društava Švajcarske, koji i organizuje ovaj nesvakidašnji i dugoočekivani događaj.

– Organizovanje evropske smotre u matici bio je naš san svih ovih godina – kaže Vukajlović. – Kada nam se konačno ukazala prilika, bili smo veoma uzbuđeni, a početnu euforiju brzo su zamenili rad i entuzijazam, jer smo želeli da se matičnoj državi pokažemo kao dobri domaćini manifestacije koja je već postala zaštitni znak Srba u rasejanju.


NAJBROJNIJI

NAJVIŠE srpskih folklornih ansambala na ovogodišnju smotru doći će iz Nemačke, čak 15. Ništa čudno, ako se zna da su naši zemljaci i najbrojniji u toj zemlji. Sledi Švajcarska, iz koje će stići 10 ansambala, Austrija učestvuje sa osam, Slovenija sa pet, Hrvatska sa četiri, Francuska, Italija, Rumunija i Mađarska sa po dva…



Prema njegovim rečima prvi cilj je bio da dijasporu dovedu i u najlepšem svetlu predstave matici, odnosno da pokažu na koji način neguju srpsku kulturu i tradiciju u iseljeništvu.

– Veliki broj članova ansambala koji će se u ova dva dana predstaviti publici u Sava centru čine mladi, od kojih su neki uzrasta od 15 do 20 godina. To je treća generacija srpskih iseljenika u evropskim zemljama, gotovo svi su i rođeni u državama u kojima žive, i oko 90 odsto njih nikada nije posetilo srpsku prestonicu, a ovo je dobra prilika da je posete i upoznaju – kaže Vukajlović.

Uz igru, pesmu i druženje, naš sagovornik najavljuje i mogućnost za razmenu iskustava sa folklornim ansamblima iz Srbije, ali i ne krije da će se gosti, osim u profesionalnim koreografijama, takmičiti i u specifičnim nastupima, komunikaciji sa publikom, kostimima, pa kaže da su svi KUD-ovi podjednako favoriti:

– Godinama već sa gotovo svim ansamblima rade koreografi iz Srbije, koji za sobom imaju decenije iskustva, pa će i sada u borbi za pobednika odlučivati nijanse, kako prvog takmičarskog dana (subota), kada će se predstaviti 27 društava, tako i drugog (nedelja), na nastupu preostala 24 ansambla.


SMEŠTAJ

VELIKI broj učesnika Smotre, osim u hotelima, biće smešten i kod KUD-ova domaćina, jer većina folklornih društava iz dijaspore ima svoja bratska društva u Srbiji, koja će im organizovati i obilaske Beograda.