Nemačka vlada namerava da pre svega inženjerima i lekarima van zemalja EU olakša dolazak u Nemačku. O tome je kancelarka Angela Merkel juče popodne razgovarala s predstavnicima privrede i sindikata.
Nemačka vlada pre svega računa s tim da će uspeti da prekvalifikuje nezaposlene u sopstvenoj zemlji. Istovremeno želi i da olakša dolazak visokoobrazovanih stranaca, izjavila je kancelarka Angela Merkel. Ona je najavila da će se ukinuti dosadašnje pravilo po kojem se pre davanja dozvole boravka inženjerima iz država van EU, obavezno proverava da li oni zauzimaju mesto nekom inženjeru koji već živi u Nemačkoj. Proces provere za inženjere elektrotehnike, mašinstva i za lekare biće ukinut. Uslediće i drugi koraci koji će omogućiti ciljano useljavanje stranaca, najavila je nemačka kancelarka.
Nemačka vlada je u tu svrhu usvojila i niz mera koje umanjuju zakonske prepreke za dolazak visokokvalifikovane radne snage. Stručnjaci ne čekaju u redu da bi došli u Nemačku, mi ih moramo pozvati da dođu, dodala je Angela Merkel.
Početna plata 40.000 evra – sasvim dovoljno?
U vladajućoj koaliciji još uvek je sporna odredba koju mnogi vide kao bitnu prepreku za dolazak stranih stručnjaka. Ona nalaže da je preduslov za dolazak inženjera iz zemlje van Evropske unije to da mu neka firma garantuje radno mesto i platu od najmanje 66.000 evra godišnje. Tu granicu mnogi smatraju previsokom i zato ima predloga da se ona spusti na 40.000 evra godišnje. Tog mišljenja je i ministarka za rad Ursula fon der Lajen:
Prvo smo preduzećima rekli da ne moraju više da se bore sa birokratijom u Nemačkoj, i da elektroinženjere mogu da traže po celom svetu. To je bilo važno. Drugi korak je pitanje visine početne plate. Mislim da je plata od 40.000 evra jedna sasvim pristojna plata za početnika, koji je završio fakultet. Trebaju nam mladi ljudi, koji su spremni da ovde dođu, da ovde osnuju porodicu, da ovde plaćaju porez i doprinose, da grade ovu zemlju. Zbog toga moramo da govorimo o početnoj plati, i to će sigurno biti važna tema narednih sedmica.
Pritisak na nemačke inženjere?
Predsednik udruženja Nemačkih poslodavaca Diter Hund upozorio je da nedostatak stručne radne snage koči tržište rada i privredni razvoj zemlje. S druge strane, sindikati upozoravaju da bi smanjenje pomenute granice od 66.000 evra moglo dovesti do smanjenja plata ovde u zemlji i pritiska na nemačke inženjere, po principu ako nećete da raditi za ove pare, ima ko hoće. Svi su se složili s idejom da je Nemačkoj potreban i koncept koji bi omogućio da se iskoriste i potencijali domaćih radnika.
Kancelarka Angela Merkel je na kraju jučeranjeg sastanka u dvorcu Meseberg upozorila da će u narednih 15 godina, zbog starenja nemačkog društva, broj radno sposobnog stanovništva opasti za 6,5 miliona.