Prema izveštaju Unktada (UNCTAD – Konferencije Ujedinjenih Nacija za trgovinu i razvoj), Srbija je u poslednje dve godine prva u regionu po nivou stranih direktnih investicija.
To je dobra vest, ali ekonomski stručnjaci upozoravaju da statistika ponekad zna da bude privlačna ali vrlo varljiva. Unktad je u 2011. godini registrovao priliv stranih direktnih investicija u Srbiju na nivou od 2,5 milijardi američkih dolara, što je ubedljivo iznad drugoplasirane Hrvatske, koja beleži investicije u visini od 164 miliona dolara. U Srbiji su u ovoj godini zabeležena i 34 grinfild projekta.
Ekonomski analitičar Dimitrije Boarov kaže za Dojče vele da je ova statistika varljiva jer kada se u nekoj maloj zemlji poput Srbije napravi samo malo veći posao, poput posla sa italijanskim Fiatom koji je u izgledu ali još nije doveden do kraja, onda cela statistika daje lažnu sliku. Ne treba mistifikovati tu činjenicu da smo mi trenutno po nekim projekcijama lider u privlačenju stranih direktnih investicija. To je jedan puki sticaj okolnosti da se verovatno knjiži očekivano ulaganje ‘Fiata’ u Srbiju, smatra Boarov.
Daleko od stvarnih mogućnosti
Savetnik potpredsednice Vlade Srbije za kapitalna ulaganja Nikola Pavičić slaže sa Boarovim i ističe podatak da je nivo stranih direktnih investicija u Srbiju za prošlu godinu iznosio svega promil ukupnih stranih direktnih investicija u svetu, što je za pet puta manje od onoga što bi Srbija mogla da ostvari.
Pavičić podseća da Srbija ima odlične ugovore o povlašćenoj trgovini sa Rusijom i zemljama centralne Azije, a uskoro će imati i sa Ukrajinom, što bi trebalo da bude magnet za strane direktne investicije, ali to ipak nije slučaj jer se vlada plaši da sprovede reforme. Pre svega, mi imamo problem inflacije, imamo problem nelikvidnosti, imamo problem prekomerne potrošnje. S druge strane, mi nemamo jasno definisanu industrijsku i agrarnu politiku. U suštini, glavni problem Srbije je odlaganje reformi koje ne smeju da se odlažu, ocenjuje Pavičić.
I država i preduzetnici su loši
Prema Pavičićevim rečima, sem što država nije uradila posao koji je trebalo da uradi, u Srbiji postoji i kriza preduzetništva. Preduzetnike ne opravdava to što vlada nije skršila inflaciju, što nije rešila problem nelikvidnosti, što nije donela agrarnu i industrijsku politiku, jer su dobri preduzetnici, i u tako teškim uslovima, uspeli da naprave dobre firme i da naprave posao. A naši preduzetnici uglavnom čekaju da im na noge dođe investitor, umesto da ga traže u svetu, smatra Pavičić.
Sve u svemu, u Srbiji se tranzicija otegla, zaključuje Dimitrije Boarov: Pa ja mislim da je najveći problem Srbije što se u Srbiji tranzicija otegla. I što nikako da izađemo u jedan doista tržišni ambijent sa jednim ozbiljno reformisanim zakonodavstvom, sa jednim mnogo efikasnijim pravosuđem i sa jasnom perspektivom da ćemo biti deo tog velikog evropskog tržišta.