Vlada smanjuje imovinska prava verskih zajednica

Beograd – Vlada Srbije je blokiranjem sprovođenja zakona o vraćanju crkvene imovine, kroz nesprovođenje zamenske restitucije i novčanog obeštećenja, kao i neimenovanjem direktora Direkcije za restituciju, a sada i ukidanjem zamenske restitucije i limitiranjem visine novčane naknade kroz najavljene izmene tog zakona, faktički, neprimereno umanjila pravo na vraćanje oduzete imovine, prema uslovima iz tog zakona, navodi se u saopštenju koje su povodom prezentacije Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama potpisali episkop bački Irinej, nadbiskup i metropolita beogradski Stanislav Hočevar, biskup Samuel Vrbovski, biskup Ištvan čete-Semeši, biskup Arpad Dolinski, reis-ul-ulema Adem Zilkić, i u ime Jevrejske zajednice Srbije Aleksandar Nećak.

U saopštenju se navodi da je cilj Vlade Srbije da najavljenim pratećim izmenama i dopunama zakona o vraćanju crkvene imovine, zapravo, smanji dostignuti nivo ljudskih prava crkvama i verskim zajednicama i da, na protivustavan način, tobož, obezbedi bivšim vlasnicima pravo na jednaku zakonsku zaštitu. U saopštenju se dalje navodi da Vlada Republike Srbije umesto da bivšim vlasnicima obezbedi pravo na jednaku zakonsku zaštitu kod restitucije, kroz prihvatanje istog obima imovinskih prava, koje je zakonom priznala crkvama i verskim zajednicama, izmenama zakona smanjuje dostignuti nivo imovinskih prava crkava i verskih zajednica.

Neustavnim neizvršavanjem zakona o restituciji crkvene imovine Vlada RS sada, nakon proteka roka za njegovo sprovođenje, predlaže izmene i dopune tog zakona, čime jasno pokazuje, da je blokadu njegovog izvršenja i vršila, kako bi crkvama i verskim zajednicama smanjila obim stečenih prava, navodi se u saopštenju.

Potpisnici saopštenja podsećaju da je odredbama člana 31 Zakona o vraćanju (restituciji) imovine crkvama i verskim zajednicama, propisano da nadležna Direkcija za restituciju mora doneti rešenje o podnetim zahtevima u roku od 6 meseci. Crkve i verske zajednice su, na osnovu odredbi člana 25 istog zakona, do 30.9.2008. godine već podnele svoje zahteve. Umesto da po tim zahtevima budu doneta rešenja u tom propisanom šestomesečnom roku, najkasnije do 30.3.2009. godine, Vlada RS je blokiranjem primene ovog zakona, sada dovela crkve i verske zajednice u situaciju da ostanu bez dela imovine, iako su postupile po zakonu, navodi se u saopštenju. Crkve i verske zajednice su na osnovu Zakona o vraćanju (restituciji) imovine crkvama i verskim zajednicama, stekle imovinsko pravo na vraćanje oduzete imovine, prema uslovima iz tog zakona.

Karađorđević: Loš odnos prema ljudskim pravima

Beograd – Princ Aleksandar Karađorđević izjavio je juče povodom Predloga zakona o restituciji da se tretiranje privatnog vlasništva kao neke vrste ograničenog prava iz aspekta navodnog javnog dobra, mora tumačiti kao loš odnos prema problematici ljudskih prava uopšte. On upozorava da razlike koje postoje među zainteresovanim u vezi s Predlogom zakona o restituciji, uključujući profesionalni i lični aspekt, zahtevaju dublje razmatranje. U izjavi dostavljenoj medijima, princ Aleksandar Karađorđević ocenjuje da javna rasprava, koja je bila neuobičajeno kratka i ograničena na vreme letnjih godišnjih odmora, nije uverila da je pristup predlagača u načelu prihvatljiv, neosporan i ohrabrujući, što se tiče budućnosti nacije.