Srbiju očekuje crni scenario

(četvrtak, 31. maj, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Ako se odmah ne poveća PDV sa 18 na 22 odsto i ne zamrznu penzije i plate u javnom sektoru, Srbiju očekuje eksplozija inflacije, nekontrolisan skok evra, smanjenje penzija i zarada i masovna otpuštanja. Od danas Srbijom krstare privatni izvršitelji, odobrena su im sva sredstva – mogu da upadaju u stanove, plene i popisuju šta stignu. Boris Tadić je tokom svog mandata dobio ogromnu vlast i uvedena je neka vrsta dvora, samo bez kralja – ocenila je sociološkinja Vesna Pešić. Nacionalna banka Grčke upozorava da bi izlazak iz evrozone za zemlju bio dramatičan i ističe da je nemoguće predvideti razmere socijalnog nezadovoljstva, opšte krize i mogućeg haosa.

Eksplozija inflacije, nekontrolisan skok evra…

Ako se odmah ne poveća PDV sa 18 na 22 odsto i ne zamrznu penzije i plate u javnom sektoru, Srbiju očekuje crni scenario: eksplozija inflacije, nekontrolisan skok evra, smanjenje penzija i zarada i masovna otpuštanja. Ovo proizlazi, pišu Novosti, iz analize i predloga mera koje je sačinio Fiskalni savet za novu vladu Srbije, kako bi država izbegla krizu javnog duga. Predložene mere tek bi od 2017. godine rezultirale padom javnog duga ispod 45 odsto BDP koliko iznosi trenutno zacrtana granica. A mi smo je veoma lako prešli, pa nam, do kraja godine, treba novih 2,5 milijardi evra zaduženja, samo da bismo mogli da finansiramo rupu u budžetu i otplatu onoga što već dugujemo.

Predlog je, prema rečima Pavla Petrovića, predsednika Fiskalnog saveta, u prethodna dva dana poslat novoizabranom predsedniku Republike i parlamentarnim strankama, piše Politika.

U slučaju da država ne preduzme te mere, doći će do sloma. Neće moći da isplaćuju plate i penzije – kaže za Blic ekonomista Ljubomir Madžar.

Privatni izvršitelji od danas upadaju u stanove

Od danas Srbijom krstare privatni izvršitelji čiji je jedini zadatak da uteraju dug koji komunalne institucije godinama nisu uspele i pored pravosnažne sudske presude. Odobrena su im sva sredstva. Mogu da upadaju u stanove, plene i popisuju šta stignu, otimaju i rasprodaju, piše Pravda. Prva 64 privatna izvršitelja koja će vršiti prinudnu naplatu po sudskim presudama za komunalne usluge, položiće danas zakletvu u Palati pravde, pred ministarkom Snežanom Malović, a već od sutra izlaze na teren.

Pešić: Tadić napravio dvor bez kralja

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić je tokom svog mandata dobio ogromnu vlast i uvedena je neka vrsta dvora, samo bez kralja – ocenila je sociološkinja Vesna Pešić na skupu Intelektualci i politika – izbori 2012, koji je juče u Medija centru održala neformalna organizacija Politički forum, piše Danas. Navodeći razloge zbog kojih se tokom minule izborne kampanje javno suprotstavljala Demokratskoj stranci, Pešićeva je istakla da je u vreme vlasti DS došlo do promene političke filozofije, prema kojoj su izbori nepotrebni i prema kojoj se unapred zna ko može da pobedi na izborima, a ko to ne može.

Hoćemo li priznati Južnu Osetiju i Abhaziju?

Da li bi Srbija imala koristi od priznanja nezavisnosti Južne Osetije i Abhazije, kako je to nagovestio Tomislav Nikolić, izabrani predsednik Srbije, pita se Politika. On je ovu mogućnost najavio tokom boravka u Rusiji u intervjuu radiju Eho Moskve. Predložiću Skupštini Srbije da prizna nezavisnost Južne Osetije i Abhazije, rekao je Nikolić. Dosadašnji zvaničan stav Srbije jeste da se ne priznaje nezavisnost Abhazije i Južne Osetije i da se poštuje suverenitet i teritorijalni integritet međunarodno priznatih zemalja, u ovom slučaju Gruzije. Nakon priznanja Južne Osetije i Abhazije od strane Moskve, u leto 2008. godine, Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova Srbije, izjavio je da je Srbija zahvalna za pomoć Moskve u pogledu Kosova ali da se, kad je reč o stavu Srbije, tu, pre svega, radi o zaštiti naših nacionalnih interesa. Stav je da Srbija ne bi mogla da brani svoje pozicije o proglašenoj nezavisnosti Kosova ukoliko bi priznala samostalnost Abhazije i Južane Osetije. Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka, povodom Nikolićeve izjave kaže: Ne očekujem da će njegovim izborom za predsednika Srbije doći do bitne promene u orijentaciji spoljne politike zemlje.

Nikolić: Interes države na prvom mestu

Samo mirna, stabilna i ujedinjena Srbija može da ide napred. Zato će mi i u kohabitaciji sa političkim protivnicima, ako do nje dođe, interes države biti na prvom mestu. Želim da me kao svog predsednika doživljavaju svi ljudi bez obzira na njihova politička uverenja. Ovo su ključne poruke novog predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji će u četvrtak u Domu Narodne skupštine svečano položiti zakletvu. Tim činom počinje da mu teče mandat na čelu države, koju, uzburkanu postizbornim stranačkim kombinacijama, očekuje nastavak evropskog puta, nova etapa pregovora sa Prištinom, uz neizbežnu strepnju od novog udara ekonomske krize. Na sve ove teme, ekskluzivno za Novosti, u prvom intervjuu za srpsku štampu, govori prvi čovek Srbije, koji ovo teško breme želi da ponese sa novom vladom, ma ko da je formira.

Blic navodi da se Nikolić uskoro seli na Dedinje.

Tadić: Spreman sam!

Spreman sam da preuzmem odgovornost i stanem na čelo buduće vlade Srbije ukoliko Demokratska stranka svom svojom snagom stane iza mene. Ukoliko dobijem tu podršku, još snažnije ću nastaviti pregovore o formiranju parlamentarne većine, na principima o kojima ćemo se najpre dogovoriti sa koalicijom SPS-PUPS-JS. Ovo je u sredu, pred punom salom Sava centra, poručio članovima Glavnog odbora lider DS Boris Tadić, prenose Novosti. Podnoseći izveštaj o radu stranke u prethodnom periodu, on je od stranačkih kolega zatražio da preuzmu svoj deo odgovornosti na svim nivoima vlasti i da rade kao jedan tim.

Demokratska stranka neće ulaziti u koalicije sa naprednjacima ni na jednom nivou vlasti u Srbiji, odnosno ni u formiranju parlamentarne većine, niti u konstituisanju vlasti na lokalu, odlučeno je sinoć na sednici Glavnog odbora stranke u Sava centru, kaže za Danas potpredsednica stranke Jelena Trivan. Takođe, ona dodaje da je doneta i formalna odluka o učešću u vladi sa koalicijom SPS-PUPS-JS, ali i odluke o tome ko će biti kandidati za gradonačelnike.

Bolja kontrola tajnih službi

Kohabitacija Vlade i predsednika Srbije najviše će uticati na sektor bezbednosti i koordinaciju tajnih službi, jer su ovlašćenja predsednika Srbije takva da će Tomislav Nikolić redovno primati izveštaje svih službi bezbednosti, odnosno BIA, Vojno-bezbednosne agencije i Vojnoobaveštajne agencije, a imaće i uvid u sve bezbednosne informacije. Sagovornici Danasa smatraju da postojanje više centara za kontrolu tajnih službi može da doprinese boljem i profesionalnijem radu službi, njihovoj boljoj koordinaciji, a moglo bi da se dogodi i da novi predsednik pokuša da promeni direktore vojnih službi: Vojno-bezbednosne agencije i Vojnoobaveštajne agencije.

SAD: Premijerstvo na steroidima

Iz Vašingtona se sa primetnom uzdržanošću prati tekuće predsedničko repozicioniranje u Beogradu. Prvobitno kontroverzno javno odricanje Borisa Tadića od eventualnog premijerskog mandata prošlo je – u javnosti i na relevantnim političkim punktovima – bez primetnijeg reagovanja, a pogotovu nekog izjašnjavanja, piše Danas. čak ni u kontekstu prvih tamošnjih razgovora o bezbednosnoj perspektivi Srbije i našeg regiona sa novim predsednikom profila Tomislava Nikolića i bagažom njegove radikalsko – naprednjačke prošlosti. Inače, u skladu sa intenzitetom kojim se, uopšte, na američkoj strani prate gibanja na našoj političkoj sceni (što će reći, minimalno i sporadično), tim povodom se konstatuje da bi to Tadićevo očekivano premijerstvo na steroidima neminovno vodilo ka neminovnom marginalizovanju novoizabranog predsednika Nikolića i njegove SNS.

Drahma bi izazvala haos

Nacionalna banka Grčke upozorava da bi izlazak iz evrozone za zemlju bio dramatičan i ističe da je nemoguće predvideti razmere socijalnog nezadovoljstva, opšte krize i mogućeg haosa. Iako je reč o teoretskoj mogućnosti, treba imati na umu da bi posledice bile katastrofalne, piše u saopštenju banke, prenosi Politika. Primanja po glavi stanovnika pala bi za 55 odsto, nova nacionalna valuta drahma devalvirala bi u odnosu na evro za 65 procenata, dok bi recesija porasla na 22 odsto. Nezaposlenost bi se udvostručila i dostigla 34 odsto, a inflacija bi skočila na 32 odsto. U analizi banke se podvlači da sadašnje stanje odnosa sa evropskim zajmodavcima daje kakvu-takvu nadu na oporavak i da je u slučaju izlaska iz monetarne unije nemoguće do detalja predvideti sve probleme i stepen katastrofe sa kojom bi se Grčka suočila.

Dunav – raj za kriminalce

Krijumčarenje akcizne robe na Dunavu, razrađena šema preprodaje krijumčarene robe i teško dokaziva saradnja krijumčara i posada, od smederevske luke, najprometnije na području vodotoka bivše Jugoslavije načinili su raj za kriminalce. U policiji kažu za Novosti da su spremni za konačni obračun s kriminalcima. Smederevska policija prošle sedmice uhapsila je trojicu vođa kriminalnih grupa iz Smedereva i Kovina koji su sa rumunskog broda „Merkur“ ukrali deset tona gvožđa. Oni su sa jedanaestoricom svojih ljudi, usred dana, sa tri čamca napali brod koji je vukao sedam barži. Krijumčari su upali na barže u pokretu, plen prepakovali u čamce, a trebalo im je desetak minuta za ovu bezobzirnu krađu i bekstvo, kažu policajci koji su lopove pratili i snimali kamerama sa dve tajne lokacije.

Penzije otišle u banju

Milijarde evra, koje je Penzijski fond potrošio ulažući u bolnice, puteve, preduzeća, mogle bi da odu u – nepovrat ukoliko se i novi saziv vlade ogluši o njihove apele. Zato u Radnoj grupi za restrukturiranje penzijskog sistema najavljuju da će se za pomoć u sprečavanju daljeg rasipanja novca obratiti prvo Vrhovnom sudu, a potom i onom u Strazburu. U Fondu objašnjavaju za Novosti da su višak od doprinosa više od četiri decenije ulagali u banje, zgrade, preduzeća, vodovod, ali se, suprotno svim zakonima, kao njihov vlasnik knjižila – država. To u Fondu nisu smatrali problemom sve do privatizacije 2007. godine, kada je 14 od ukupno 30 banja država dala na doboš. Tada su odlučili da presaviju tabak i uspeli da zaustave dalju prodaju, ali se neke presude opet vraćaju na početak.

CG: Minus na tekućem računu od 4,6 miliona evra

Prva banka odobrila je supruzi biznismena Branislava Brana Mićunovića, Svetlani minus na tekućem računu u iznosu 4,6 miliona evra, objavila je mreža istraživačkih novinara Organised Crime and Corruption Reporting Project ( OCCRP), pišu Novosti. U izveštaju Centralne banke (CBCG) do kojeg je došla ta mreža, Prva banka Crne Gore je prilikom odobravanja kredita povlašćenim klijentima postupala suprotno zdravoj bankarskoj praksi. Takva dva primera uključuju i vlasnika kazina Branislava Brana Mićunovića i njegovu suprugu Svetlanu.

Kompjuter u akvarijumu

Timovi istraživača u okviru učeničkih kompanija u Tehničkoj školi Rade Metalac u Leskovcu predstavili su nekoliko zanimljivih otkrića koja su izazvala veliku pažnju na takmičenjima i sajmovima. Jedan takav tim upravo se vratio sa nacionalnog sajma mladih pronalazača koji je održan u Beogradu od 23. do 25. maja, na kojem je s ponosom prikazao akva-komp, kompjuter u akvarijumu sa ribicama, piše Politika. Izum je nagrađen zlatnom medaljom i peharom koji je dodeljen školi za prezentaciju, a priznanje je stiglo i od Udruženja pronalazača Pule, takođe za izuzetan nastup i prezentaciju.

Terorizam šokirao Joksimovića

Pevač Željko Joksimović kaže za Pres: U šoku sam, sve su krili od nas, povodom informacije da je azerbejdžanska policija uhapsila 40 terorista i jednog ubila, a organizatore Evrosonga nije obavestila o napadu kako ne bi izazvala paniku. Na meti bili i Hilton“, vladine zgrade, predsednik…

Klan Osmani kupuje po Kosovu

Narko-klan Osmani sa Kosova u poslednje vreme kupuje firme i lokale u vlasništvu srpskih državnih preduzeća na severu Kosova, piše Pravda. Tako je Ismet Osmani, zvani Curi, kupio robnu kuću u Leposaviću, a potom i nekoliko lokala bivše trgovinske firme Luks na severu Kosova, a u toku je i kupovina fabrike Kristal u Leposaviću. Kosovskog premijera Hašima Tačija u strogoj i poverljivoj analizi nemački BND je identifikovao kao jednog od ključnih igrača kriminalne infrastrukture na Balkanu, ali i kao jednog od ključnih ljudi u kriminalnom klanu Osmani, pa su utvrđene njegove lične veze sa ćazimom Osmanijem zvanim Feliks.

Srpski bankari-amateri, najbolji u Evropi

Nemanja Markićević i Branko Mirković, učenici četvrtog razreda Tehničke škole u Mladenovcu, ovogodišnji su pobednici evropskog takmičenja Banke u akciji, piše Politika. Takmičenje je trajalo četiri meseca, od sredine januara, kada je startovalo 396 ekipa iz 12 evropskih zemalja, a prošle subote bilo je veliko finale, u kojem su, osim našeg, učestvovali timovi iz Litvanije, Bugarske, Italije, Grčke i Slovačke. Nemanja i Branko osvojili su prvo mesto u veoma jakoj konkurenciji, sa 370 poena, što znači da su 3,7 puta uvećali poslovanje svoje virtuelne banke.

Nikog ne vređa srpska himna

Za razliku od drugih evropskih himni, u čijim tekstovima se veličaju nacionalne bitke i poziva na boj, Bože pravde“ je potpuno bezazlena i pomirljiva, ističu domaći politikolozi i istoričari za Pres, povodom odluke fudbalskog selektora Siniše Mihajlovića da iz reprezentacije odstrani fudbalera Adema Ljajića jer ne želi da peva nacionalnu himnu. Oni smatraju da u ovoj svečanoj pesmi nema ničega što bi moglo da vređa bilo kog građanina Srbije bez obzira na njegovu nacionalnu, versku i političku pripadnost.