U Srbiji najmanje beba od Drugog svetskog rata

(četvrtak, 2. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Apsolutni minimum: u Srbiji se prošle godine rodilo najmanje beba još od Drugog svetskog rata. Odgovornost za tragediju na Kopaoniku preuzeo je načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković. Premijer Srbije Ivica Dačić naložio je Ministarstvu spoljnih poslova da se ponovo sagledaju i umanje troškovi kancelarije Vuka Jeremića tokom njegovog predsedavanja Generalnom skupštinom UN. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić biće, najverovatnije, glavni pregovarač sa Prištinom oko budućnosti Kosova i Metohije. Srbija mora da obnovi sporazum sa Međunarodnim monetarnim fondom ukoliko želi da iskoristi 400 miliona dolara Svetske banke. Vlast smenjuje guvernera NBS Dejana Šoškića da bi trošila devizne rezerve.

Kriza bebe svela na minimum

U Srbiji se prošle godine rodilo najmanje beba još od Drugog svetskog rata, čime je naša zemlja dotakla svoj apsolutni minimum. Odluku da postanu roditelji, kako objašnjavaju sociolozi, decenijama unazad odlaže mnogo toga, ali je poslednji udarac zadala – ekonomska kriza, pišu Novosti. U Republičkom zavodu za statistiku kažu da se u prvih pet meseci ove godine rodilo 18.306 dečaka i devojčica, a u čitavoj prošloj 65.598, što je 2.706 manje nego u 2010. i 4.701 manje nego 2009. godine.

Diković prihvatio krivicu za pogibiju podoficira

U nesreći koja se desila juče oko 10.25 na Kopaoniku prilikom raščišćavanja terena od minsko-eksplozivnih sredstava, poginuli su stariji vodnik prve klase Nebojša Milić (37) iz 98. vazduhoplovne brigade u Kraljevu i stariji vodnik Slaviša Marković (36) iz 204. vazduhoplovne brigade u Beogradu. Lekarska ekipa brzo je intervenisala, ali je na mestu nesreće mogla samo da konstatuje smrt dvojice podoficira. Drugih povređenih nije bilo. Odgovornost za tragediju preuzeo je načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković, piše Danas.

Odgovoran sam ja i zamoliću ministra odbrane da utvrdi moju odgovornost, rekao je Diković na konferenciji za novinare u vojnom objektu na Kopaoniku, dodajući da su poginuli radili u takvim uslovima i izvršavali zadatke. Vučić je rekao da su vojnici poginuli od kasetnih bombi koje su bačene u vreme zločina koji je učinjen nad narodom Srbije i istakao da je već naredio istragu, piše Pres.

Kolege, prijatelji i rodbina u sredu su imali samo reči hvale za Nebojšu, brižnog oca Jovana (13) i Novaka (5) i nežnog supruga Mile Milić. Na vojnom aerodromu i Nišu, gde je Nebojša našao novi angažman nakon prištinskog aerodroma Slatina, ističu da nema mesta u Srbiji gde on nije učestvovao u deminiranju. Slaviša je bio vredan i vojnik i radnik. I domaćin. Imao je samo 12 godina kada mu je otac umro, i kada je postao glava porodice. Nastavio je da brine o majci i dvema sestrama – pričaju rođaci Markovića, koji još ne mogu da veruju da je Slaviša nastradao na zadatku, pogotovo što je bio u veoma spretan. Na teren na Kopaonik je otišao pre dve nedelje. Dolazio je za vikend i otišao u ponedeljak priča kroz suze supruga Slađana dok objašnjava da se sa pokojnim suprugom čula sat vremena pre nesreće. čula sam se sa njim oko devet sati, prvo je pitao kako smo svi u kući, a posle mi rekao da mu je teško na zadatku jer ih u radu ometa jak vetar – priča za Novosti Slavišina supruga.

Smanjeni troškovi za Vuka Jeremića

Premijer Srbije Ivica Dačić naložio je Ministarstvu spoljnih poslova da se ponovo sagledaju i umanje troškovi kancelarije Vuka Jeremića tokom njegovog predsedavanja Generalnom skupštinom UN u Njujorku, prenosi Blic. Pozivajući se na dobro obaveštene izvore, Blic u izdanju od četvrtka piše da će visestruko biti smanjen ranije predviđeni iznos za Jeremićevu kancelariju, od 2,9 miliona dolara do kraja ove godine i 7,3 miliona do kraja mandata. Prema navodima lista, Dačić je ovakvu odluku doneo odmah po stupanju na premijersku dužnost, a kao razlog se navodi neophodnost štednje.

Dačić pravi Nacionalni savet za ekonomski oporavak

Ivica Dačić trenutno vodi široke konsultacije sa partnerima u vlasti, privrednicima, sindikatima i ekonomistima kako bi sastavio tim koji bi ubuduće činio Nacionalni savet za ekonomski oporavak zemlje. Kako saznaju Novosti, ideja je da ovo telo nema samo savetodavni karakter već da se na njega prebaci i deo nadležnosti u kreiranju ekonomske politike i donošenju odluka.

Nikolić glavni pregovarač sa Prištinom

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić biće najverovatnije glavni pregovarač sa Prištinom oko budućnosti Kosova i Metohije, saznaje Pres u Predsedništvu Srbije. Predsednik Nikolić će gotovo sigurno biti novi šef pregovaračkog tima Beograda. čeka se samo da dobije ovlašćenje Vlade Srbije – naveli su u Nikolićevom kabinetu. Nikolić je spreman da razgovara sa predstavnicima privremenih vlasti na Kosovu, ali preduslov je da se prethodno postigne konsenzus svih relevantnih činilaca u Srbiji, stranaka koje su u parlamentu, civilnog sektora, kao i predstavnika SPC-a i Srba sa Kosova – ističu u predsednikovom kabinetu i podsećaju da je Nikolić već najavio da će insistirati na uključivanju Ujedinjenih nacija u dijalog između Beograda i Prištine.

Tadićeva kirija 4.000 evra

Boris Tadić još se nije iselio iz vile u Lackovićevoj 10, koja mu je data na korišćenje kao šefu države, jer se objekat koji je namenjen za njegov budući smeštaj trenutno adaptira. Kako saznaju Novosti, reč je o vili od oko 400 kvadrata u Ulici generala Save Grujića na Dedinju. Renoviranje ovog zdanja u koje će se uskoro useliti porodica Tadić, finansiraće Demokratska stranka, a procenjuje se da će radovi koštati između 20.000 i 30.000 evra. Mesečna zakupnina, koju će za predsednika stranke plaćati DS, je prema važećem cenovniku oko 10 evra po kvadratu. To znači da će demokrate izdvajati oko 4.000 evra mesečno.

Armitidž: Obnoviti sporazum sa MMF

Srbija mora da obnovi sporazum sa Međunarodnim monetarnim fondom ukoliko želi da iskoristi 400 miliona dolara Svetske banke, namenjenih podršci budžetu. Prvih 100 miliona dolara su bili spremni i početkom godine, ali je Srbija skrenula sa puta, jer je deficit bio veći od dogovorenog nivoa – kaže, za Novosti, Džejn Armitidž, koordinator Svetske banke za Jugoistočnu Evropu.

Kamate su sve manje

Kamate na deviznu štednju sve su manje i u poslednje četiri godine su gotovo prepolovljene, a u isto vreme cena kredita u evrima je kod nekih banaka i duplirana, pišu Novosti. Trenutno građani u bankama drže više od osam milijardi evra, a najviše je uloga oročenih na godinu dana. Dok su do izbijanja ekonomske krize kamate na depozite stanovništva dostizale i 11 odsto, sada se maksimalno može dobiti oko 5,50 odsto. Bankari kažu da više ne mogu da plaćaju visoke kamate, ali da zato garantuju sigurnost.

SPS-PUPS-JS imali najviše donacija

Od svih privatnih donacija političkim strankama, za kampanju za parlamentarne izbore najviše je dao Matija Karahasan iz Zemuna, koji je za promotivne aktivnosti SPS-PUPS-JS izdvojio 900.000 dinara, navodi se u finansijskom izveštaju te koalicije, piše Danas. Poredeći privatne donacije svih stranaka, na spisku prihoda izborne liste koalicije oko socijalista beleže se najveće pojedinačne sume novca, pa se tako na drugom mestu nalazi Jon čizmeš iz Stražija sa donacijom od 850.000 dinara, kao i nekoliko njih sa po 800.000. Ova koalicija je prikupila najviše sredstava od građana – ukupno više od 45 miliona dinara. Od pravnih lica SPS-PUPS-JS prihodovale su ukupno 9,7 miliona dinara, od kojih je šest miliona uplatila firma Adriatic Region Distribution iz Beograda. Što se tiče koalicije oko Demokratske stranke, najveći privatni donator bio je Miloš Tripić iz Beograda koji je za kampanju DS uplatio 400.000 dinara, dok je ukupno na ovaj način prikupljeno više od dva miliona dinara. S druge strane, od pravnih lica su dobili 28,5 miliona, od kojih su najviše, po 7,5 miliona, dale Oranica iz Kragujevca, Alfa Sorb iz Vladimiraca i Uljarica 33 iz Negotina.

NVO oklevetale Srbiju

Stejt dipartment u godišnjem izveštaju o verskim pravima u svetu optužuje Srbiju za nepoštovanje verskih prava i sloboda, a za takvu tvrdnju smo – sami krivi! Državna administracija SAD je podatke za izveštaj o verskim slobodama, u kome postoji niz neistina o stanju u Srbiji, dobijala iz srpskih nevladinih organizacija. Predstavnici bivšeg Ministarstva vera kažu da iz godine u godinu šalju primedbe na pristrasne i netačne izveštaje, ali da malo koja njihova zamerka bude usvojena. Da je, osim izvora iz Ministarstva vera, Stejt dipartment izveštaj sastavio na osnovu podataka NVO iz Srbije, potvrdio je Novostima i Aleksandar Raković, bivši koordinator Međureligijskog saveta Ministarstva vera.

Grubo kršenje nezavisnosti NBS

Izmene i dopune Zakona o Narodnoj banci Srbije (NBS) ispisane na osam strana, po oceni stručnjaka, imaju jedan ključni cilj – da sa pozicije guvernera što pre isprate Dejana Šoškića. S obzirom na to da prvi čovek centralne monetarne institucije nije želeo da im olakša posao i sam podnese ostavku – izmene ovog propisa koji će omogućiti lakšu smenu guvernera, danas će se naći pred poslanicima. U obrazloženju ovog propisa navodi se da se izmenama povećava nadzor Narodne skupštine nad NBS, kao i kontrola poslovanja finansijskih institucija, uvodi veća odgovornost rukovodstva i delimično ograničavaju i preciziraju ovlašćenja guvernera i Izvršnog odbora Narodne banke Srbije. Iako se u obrazloženju navodi da se ovim zakonom ne dira u samostalnost i nezavisnost centralne banke, ekonomisti ne misle tako. Jer, predložene izmene, prema oceni Politikinih sagovornika, predstavljaju grubo kršenje nezavisnosti ove institucije.

Ovako se ne ponašaju ni zemlje koje su mnogo dalje od statusa kandidata za članstvo u EU nego mi – kaže za Blic Kori Udovički. Taj list navodi da Šoškića smenjuju da bi trošili devizne rezerve.

Zatezna kamata zabranjena još u Rimskom carstvu

Zakonska zatezna kamata, koju je na hiljade građana Srbije plaćalo prilikom svakog kašnjenja sa otplatom nekog računa banci, Infostanu, elektrodistribuciji ili mobilnom operateru, nezakonita je i neustavna. To je upravo utvrdio Ustavni sud Srbije, određujući da od 27. jula, kada je ova odluka objavljena u Službenom glasniku, zatezna kamata više ne može da se obračunava kao do sada, piše Danas. Ustavni sud je, naime, utvrdio da je primena takozvane konformne metode obračuna zatezne kamate, u praksi dovodila do toga da su poverioci dužnicima obračunavali kamatu na kamatu, što je u teoriji poznato kao anatocizam i zabranjeno je još u Rimskom carstvu, a i u Srbiji. U nekim slučajevima, takav obračun dovodio je čak do toga da je građanima dug po kamati premašio ceo iznos duga po glavnici. Pitanje koje se odmah po objavljivanju ove odluke postavilo je kako će se sada ponašati javna preduzeća i banke. Sudeći prema prvim reakcijama, šansa da se građanima koji su do sada plaćali zateznu kamatu vrati deo novca koji im je naplaćen na neustavan način, veoma je mala.

Osuđen Mladićev jatak iz Lazareva

Tužilaštvo za ratne zločine Republike Srbije sklopilo je sporazum o priznanju krivice sa Brankom Mladićem u čijoj kući u selu Lazarevo je 26. maja prošle godine uhapšen haški optuženik Ratko Mladić, saznaje Politika. Prema ovom sporazumu, o kojem bi sud trebalo da odlučuje 8. avgusta, Branislav Mladić priznao je da je učestvovao u skrivanju ratnog komandanta Vojske Republike Srpske u zamenu za kaznu zatvora u trajanju od jedne, uslovno na tri godine.

Javnost videla samo mali deo tvrđava JNA

Jugoslavija je gradila ne samo podzemne gradove za državni i vojni vrh, u kojima se moglo udobno živeti bar mesec dana, već i podzemne tvrđave u kojima je tehnika mogla opstati, a rezerve ljudi mogle preživeti dugotrajna bombardovanja i uključiti se u bitku kad niko ne očekuje. Ovo trvrdi za Novosti penzionisani general Božidar Delić, jedan od retkih živih poznavalaca tajni podzemnih fortifikacija JNA, koji je uoči raspada SFRJ bio jedan od trojice oficira koji je imao pristup u svaku od njih. General Delić naglašava da je, uprkos medijskim pričama da su otkrivene sve podzemne tvrđave JNA, javnost videla samo njihov mali deo.

Policajac-manijak

Uhapšen je Marko M., pripadnik Policijske uprave za obezbeđenje u grčkoj ambasadi, jer je prošlog meseca napastvovao najmanje desetak žena u centru Beograda, u okolini Studentskog trga, u čijoj je blizini radio, piše Pres. On je u policiji izjavio da nije mogao da odoli ženama koje razgolićene prolaze pored ambasade u kojoj je radio, pa je morao da ih pretresa.

Zloupotrebe u zatvoru?

Grupa sadašnjih i bivših službenika Kazneno-popravnog zavoda Niš obratila se Agenciji za borbu protiv korupcije tvrdeći da deo zatvorske uprave, navodno, učestvuje u dugogodišnjem i milionskom kriminalu i korupciji. U dokumentaciji koja je predata Agenciji, a u koju je Danas imao uvid, navodi se niz zloupotreba u zatvorskom poslovanju, među kojima su nezakonite nabavke opreme, materijala, goriva, ogreva i stočne hrane, sumnjivo plaćanje osuđeničkog rada i lažiranje i nestanak dokumentacije. Pripadnici ove grupe zatražili su od Agencije i da budu zaštićeni kao uzbunjivači javnosti, jer se u niškom zatvoru zbog ukazivanja na korupciju dobijaju otkazi, premeštaji i ozbiljne pretnje.

Novak na Congu

Novak đoković je protiv Lejtona Hjuita ispoljio ključnu vrlinu po kojoj se šampioni razlikuju od ostalih: da pobeđuju i kad ne blistaju – 4:6, 7:5, 6:1. Tako nastavlja svoj olimpijski put, koračajući kroz nikad teži žreb, ostavivši iza sebe dvojicu igrača koji su bili na čelu svetske ATP liste: Amerikanca Rodika i Australijanca Hjuita, piše Politika. Na redu je četvrtfinalni susret sa Francuzom Žoom Vilfridom Congom (izbacio Felisijana Lopeza 7:6, 6:4), meč koji donosi duplu šansu, jer ako uđe u polufinale, poraz ne bi značio rastanak od olimpijske medalje. Ali, igrač takve klase verovatno nema ništa drugo u planu ovih dana nego da se popne na najviši stepenik olimpijskog postolja.