Smanjen kreditni rejting Srbije a, posle gaća, u DS-u dživdžani

(subota, 18. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Kreditni rejting Srbije smanjile su, u roku od samo deset dana, dve vodeće agencije Standard end Purs i Fič. Ukoliko bi kurs dostigao 120 dinara za evro, Srbija bi se približila opasnoj granici zaduženosti čak i po evropskim kriterijuma. Državni dug je već probio domaćim zakonom dozvoljenu granicu od 45 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Previranja u DS- u po pitanju krivice i odgovornosti za loše izborne rezultate. Tadić najavio da želi da vidi kako će se na GO potpredsednici stranke izjasniti o svojoj krivici. I Dulić jedva čeka tu raspravu. đlias, kako se spekuliše, traži da se Tadić povuče s mesta predsednika stranke. U raspravu se uključio i Tadićev savetnik Krstić koji u otvorenom pismu đilasu priča nešto o dživdžanima i traži od gradonačelnika da poveća priraštaj vrabaca!?

Sve tri članice ruske pank grupe Pusi rajot, koje su izvele performans Bogorodice, progoni Putina u hramu Hrista Spasitelja u Moskvi, osuđene su na dve godine zatvora. Ruske pankerke stekle planetarnu popularnost. U zaštitu mačkica stali su Pol Makartni, Madona, Sting, Piter Gejbrijel…

rudari pobijeni

Rustenburg, 17.08.2012 – protest članova porodive i rodbine rudara rudnika platine u Južnoj Africi, u kojem je u intervenciji policije poginulo 34, a ranjeno 78 rudara

Manji rejting – teže do zajma

Kreditni rejting Srbije smanjile su, u roku od samo deset dana, dve vodeće agencije Standard end Purs i Fič. To znači da ćemo se teže zaduživati i pod nepovoljnijim uslovima, odnosno većim kamatnim stopama, pišu Novosti.

Agencija Fič snizila je prognozu rejtinga Srbije na negativnu i potvrdila dugoročni suvereni kreditni rejting na nivou BB. Oni su kazali da je nova vlada, umesto da se fokusira na korekciju rastućeg fiskalnog deficita i javnog duga, promenila zakon o centralnoj banci na način koji je poljuljao poverenje investitora i koji može da komplikuje sporazum o novom zajmu MMF-a.

Ministar finansija Mlađan Dinkić ukazao je da se ocena kreditnih agencija odnosi na rad prethodne vlade, ali da ima i elemenata političkog pritiska na novu Vladu Srbije. Dinkić očekuje da će rejting agencije, kada vide da se situacija u Srbiji poboljšava, same revidirati svoje procene.

I ministarska energetike Zorana Mihajlović smatra da rejting nije smanjen zbog izmena Zakona o NBS, već zbog onoga što je prethodna vlada novoj ostavila u amanet.

Državni dug u crvenom

Ukoliko bi kurs dostigao 120 dinara za evro, Srbija bi se približila opasnoj granici zaduženosti i po evropskim kriterijuma. Državni dug bi u takvom razvoju događaja na deviznom tržištu dostigao čak 57,2 odsto bruto domaćeg proizvoda. Prema kriterijumima EU, država je prezadužena ako njen javni dug prelazi 60 odsto BDP-a, piše Politika.

Prema domaćim zakonima, Srbija je odavno ušla u crveno. U poslednjem tromesečju prošle godine, državni dug je probio zakonom dozvoljenu granicu od 45 odsto, na šta je tada upozorila i NBS.

Prema podacima Ministarstva finansija, naš javni dug je na kraju jula dostigao 15,5 milijardi evra. To je za oko milijardu evra više nego poslednjeg dana prošle godine.

Ekonomski ambasadori – skupa partijska igračka

Prošlo je skoro dve godine otkako su ekonomski ambasadori razaslati po svetu da dovedu strane investitore i kapital u Srbiju, a bilans investicija – nikada gori. Prema zvaničnim podacima Ministarstva finansija zaključno s majem, Srbija je, po tom osnovu, bila čak i u minusu 189 miliona evra, piše Politika.

Prosta računica pokazuje da su oni, za period od dve godine, državu koštali najmanje tri do četiri miliona evra. Njihova prosečna zarada je 3.000 evra, plaćaju im se troškovi stanovanja, školovanja dece i druge prinadležnosti od najmanje 2.000 evra mesečno što znači da jedan ekonomski ambasador državu košta 60.000 evra godišnje. Svi oni, njih 27, za dve godine koštaju državu najmanje tri do četiri miliona evra.

Tadić: a kako će potpredsednici proceniti svoju krivicu

Lider Demokratske stranke (DS) Boris Tadić izjavio je da se u toj stranci analiziraju i utvrđuju odgovornost i krivica za izborni poraz, da sa tim nije bilo potrebno žuriti jer od DS sada ne zavisi sudbina zemlje, kao i da ne veruje u cepanje DS, za koju kaže da je nacionalna institucija, izuzetno bitna za budućnost Srbije, prenosi Pres.

Početkom meseca na Glavnom odboru će svako imati priliku da kaže svoj stav, da se utvrdi odgovornost ali i krivci, rekao je Tadić u intervjuu agenciji Beta. On je istakao da će tražiti da sednica GO DS bude potpuno otvorena za javnost.

Odmah sam preuzeo odgovornost na sebe i sada želim da vidim kako će reagovati svi ostali funkcioneri DS, od potpredsednika pa do opštinskih organizacija. Kako će oni proceniti svoju odgovornost, a i svoju krivicu, rekao je Tadič, ističu Novosti u prvi plan.

đilas traži da se Tadić povuče

Dragan đilas traži da se lider DS Boris Tadić povuče. U suprotnom, zamenik predsednika DS napraviće svoju stranku, tvrdi Blic.

Lidera DS niko ne podržava. Tadića se odrekli i njegovi. Potpredsednici i visoki funkcioneri DS posmatraju sukob Tadića i đilasa. Niko od njih još nije javno stao na stranu predsednika stranke, piše Informer.

Dragan đilas, zamenik predsednika DS, ponudio je lideru te stranke izlaz iz konfuzije u koju je DS zapao posle poraza na izborima. Gradonačelnik Beograda je svom partijskom šefu predložio da zauzme mesto počasnog predsednika demokrata, dok bi đilasu bilo povereno kompletno, ali neformalno rukovođenje strankom, tvrdi dobro upućen izvor Alo.

Tadić je ovaj predlog odbio bez mnogo dileme, iako bi đilasove javne kritike upućene njemu mogle da se tumače kao priprema terena za konačni stranački obračun.

Tadić, đilas i Pajtić uskoro o budućnosti DS

Hoće li uzavrele strasti u Demokratskoj stranci biti smirene ili će se nastaviti prepucavanja, međusobne optužbe za izborni rezultat i rovovske borbe za preuzimanje čelne pozicije, biće mnogo izvesnije sledeće nedelje kada bi, kako saznaju Novosti, trebalo da se sastanu tri ključna čoveka stranke – Boris Tadić, Dragan đilas i Bojan Pajtić.

Ovu trilateralu sa nestrpljenjem očekuje većina demokrata, jer od njihovog međusobnog dogovora zavisi da li će se nastaviti sa cepanjem i lutanjem stranke ili će konačno započeti reforma i proveravanje partijske organizacije.

Ideja je da se njih trojica slože o kriterijumima na osnovu kojih će biti utvrđivana odgovornost funkcionera, kao i da li treba sprovesti vanredne izbore za sve organe stranke. Zatim bi sa tim bilo upoznato Predsedništvo DS i članovi Glavnog odbora.

Stefanović: Otarasićemo se loših momaka

Sekretar Predsedništva DS Borislav Stefanović u intervjuu za Novosti rekao je da je potreban hitan dogovor Tadića, đilasa i potpredsednika, a da će stranku voditi onaj ko bude hrabriji u realnom predstavljanju situacije i odstranjivanju loših stvari iz DS.

Demokratskoj stranci su potrebne hitne promene. Da se što pre otarasimo ljudi koji su loše radili i kompromitovali nas, bavili se nedozvoljenim radnjama, rekao je Stefanović

Dulić: jedva čekam stranačku raspravu o odgovornosti

Oliver Dulić, član Predsedništva DS i bivši ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, reagujući na informacije da je, zajedno sa potpredsednikom stranke Dušanom Petrovićem, u vrhu liste onih od kojih će biti zatražena odgovornost za rezultat majskih izbora kaže: Jedva čekam da se na stranačkim organima povede rasprava o rezultatima na izborima i o mojoj, ali i odgovornosti drugih demokrata, prenose Novosti.

Dulić je rekao da je kao i svi drugi u stranci, spreman da snosi odgovornost za rezultat na izborima, ali da priče koje se poslednjih dana pojavljuju u javnosti, a koje plasiraju neimenovani izvori, nisu utemeljene i nemaju nikakve veze sa stvarnim dešavanjima u redovima demokrata.

Krstić: đilasu, gde su dživdžani?

Nebojša Krstić, bivši savetnik predsednika Tadića, uputio je otvoreno pismo Draganu đilasu, u kojem izražava zabrinutost zbog toga što vrapci u Beogradu nestaju i apeluje na gradonačelnika da nešto preduzme, prenosi Alo.
Primetio sam, g. gradonačelniče, da u Beogradu ima sve manje vrabaca. U stvari, da ih gotovo uopšte više i nema… Da li je moguće učiniti nešto da se prirodni priraštaj vrabaca pospeši, napisao je Krstić na svom blogu, napomenuvši da vrapci važno mesto imaju u emotivnom sistemu svakog Beograđanina. Uz pismo, Krstić je priložio i pesmu Dušana Jakšića Vrapci dživdžani.

Kako je Agrobanka ojadila Malu Bosnu

Poljoprivredno dobro Mala Bosna u restrukturiranju angažovalo je stručni tim koji treba da podnese krivičnu prijavu protiv rukovodstva Agrobanke, ali i prethodnog vlasnika ovog dobra Predraga Mališanovića, kao i prijavu protiv s njim povezanih pravnih lica, piše Politika.

Poljoprivredno dobro sa 500 hektara bilo je garant za višemilionske kredite, a oni su se prelivali u druge firme vlasnika Predraga Mališanovića.

Kako je Politici predočeno, na sednici UO Male Bosne zaključeno je da je neophodno pokretanje krivičnog postupka u vezi sa 404,6 miliona dinara garancije Agrobanke prema Maloj Bosni, kao i za kredit kod iste banke u iznosu od 230 miliona dinara.

Megatrend nije vratio kredit Fondu za razvoj

Mada je premijer Srbije Ivica Dačić izjavio da socijalisti nemaju nikakve veze za aferom Agrobanka, to, čini se, nije slučaj i sa kontroverznim poslovanjem Fonda za razvoj, koji je prošlu godinu završio u minusu od oko 3,8 milijardi dinara, a zbog brojnih propusta u poslovanju, piše Alo.

Od tog državnog fonda je boljevačka firma Euroaqua, čiji je osnivač Univerzitet Megatrend u vlasništvu ubeđenog socijaliste Miće Jovanovića, 2008. godine dobila dva kredita od ukupno 180 miliona dinara, koji nisu redovno otplaćivani, pri čemu Fond nije preduzeo mere za naplatu duga, stoji u izveštaju Državne revizorske institucije.
List podseća da pola vlade radi za Megatrend. Stalno zaposlenje na tom fakultetu ima ministar prosvete Žarko Obradović a ministarka za energetiku Zorana Mihajlović je prorektor za nauku. Ministarka za sport Alisa Marić takođe je predavač na tom privatnom univerzitetu, na kojem je predsednik parlamenta Nebojša Stefanović magistrirao. Ministar infrastrukture Milutin Mrkonjić prvi je predsednik UO Megatrenda i počasni doktor tog univerziteta.

Potera za Laletom

Policija pokušava da locira Radoslava Laleta Sekulića, biznismena koji se u poslednje vreme pominje kao prva sledeća meta istrage u aferi Agrobanka. Nestao kad je izašao iz bolnice. Sumnja se da je već u Švajcarskoj, piše Informer.

Ivan Bajazit, advokat ivanjičkog biznismena Radoslava Laleta Sekulića demantovao je tvrdnje o Laletovom bekstvu u Švajcarsku.

Radoslav Sekulić je u Beogradu, teško je bolestan, jedva pokretan i veoma otežano govori. Nikakav poziv od tužilaštva i policije do sada nismo dobili, kaže u ekskluzivnoj izjavi za Alo! Bajazit.

Koalicija Tači – Haradinaj za pregovore s Beogradom?

Višemesečne najave prištinskih političkih i diplomatskih krugova da se na jesen očekuje rekonstrukcija vlade Hašima Tačija juče je gotovo potvrdio zamenik predsednika Alijanse za budućnost Kosova Bljerim Šalja, piše Danas.

Prvi saradnik lidera ABK Ramuša Haradinaja je za prištinski dnevnik Koha ditore rekao da ova stranka namerava da učestvuje u konsenzusu za dijalog sa Srbijom i da bi mogla da uđe u koaliciju s Tačijevom Demokratskom partijom Kosova. Uslov ABK je da Haradinaj dobije mesto premijera.

Danasovi izvori u Prištini ne isključuju mogućnost da se Atifete Jahjaga povuče sa te funkcije, a na njeno mesto dodje Tači.

Bljerim Šalja je juče najavio da će Priština u predstojećim pregovorima s Beogradom ponuditi dodatne garancije za Srbe na severu u okviru Ahtisarijevog plana, tražiti prijem u UN i da Srbija prizna Kosovo.

Politički rat Pupovca i Josipovića

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović i prvi čovek Srpskog narodnog veća (SNV) Milorad Pupovac glavni su akteri obračuna o kojem su juče opširno pisali vodeći hrvatski listovi. Šef države prozvan je za zloupotrebu funkcije, a srpski lider označen kao politički reketaš koji gubi poziciju monopoliste na srpstvo u Hrvatskoj, prenosi Politika.

Josipović je teške reči na račun Pupovca izgovorio reagujući na optužbe nedeljnika Novosti, koji izdaje SNV a koji ga je optužio za finansijske malverzacije oko autorskih prava i neformalno lobiranje za ukidanje tog lista.

U odgovoru na te optužbe, Josipović je optužio predsednika SNV-a Milorada Pupovca da se njegova politika odavno pretvorila u etno-biznis.

U vreme kad je njegova stranka (Samostalna demokratska srpska stranka) i formalno bila u vladi, za Srbe je učinio vrlo malo, za sebe i svoje vrlo mnogo, napisao je u odgovoru Josipović.

Ruskim pankerkama robija i planetarna popularnost

Sve tri članice ruske pank grupe Pusi rajot, koje su u februaru izvele performans u hramu Hrista spasitelja u Moskvi Bogorodice, progoni Putina, osuđene su na dve godine zatvora za huliganstvo. Moskovski sud time je prihvatio optužbu tužilaštva da su krive za rasplamsavanje međuverske mržnje i vređanje vernika, piše Pres.

Suđenje se pretvorio u veliki međunarodni politički šou. U zaštitu mačkica stali su Pol Makartni, Madona, Sting, Piter Gejbrijel.., pišu Novosti.
Ruska pravoslavna crkva zatražila je od vlasti da pokažu milost prema osuđenim članicama pank benda Pusi rajot.

Uz veoma pojačano prisustvo policije, više stotina pristalica ove ruske rok-pank grupe ispunili su ulicu pored suda uzvikujući Rusija bez Putina. Među okupljenima su i bivši svetski šampion u šahu Gari Kasparov i lider levičarske opozicione grupe Sergej Udalcov.

U Njujorku je u četvrtak održan protest podrške, a učesnici, uglavnom žene, nosili su majice Oslobodite Pusi rajot. Protesti su juče zakazani u više od 65 gradova širom sveta.

Kako će Asanž da izađe iz ambasade Ekvadora?

Osnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu Ekvador je odobrio politički azil, ali se postavlja pitanje kako bi on mogao da izađe iz ambasade te zemlje u Londonu, u kojoj se krije od 19. juna, pošto je Britanija, rešena da ga izruči Švedskoj, upozorila da mu neće dozvoliti da bezbedno izađe iz zemlje, piše Pres.

čak i ako bi nekako uspeo da izađe iz zgrade i da uđe u diplomatski automobil koji bi ga čekao ispred, a da ga policija ne opazi, Asanž bi morao da izađe iz vozila u nekom trenutku da bi se ukrcao u avion koji poleće iz Britanije, čime bi pružio više mogućnosti da ga vlasti uhapse.

Druge mogućnosti o kojima pravnici diskutuju na Interentu uključuju mogućnost da se on prokrijumčari u diplomatskoj torbi, što bi bilo nezakonito, ili da se imenuje za ekvadorskog diplomatu, čime bi stekao imunitet, ali advokati i diplomate smatraju da nijedna od tih mogućnosti nije realna.

Stejt department: Ne priznajemo diplomatski azil

Sjedinjene Američke Države ne priznaju diplomatski azil koji je Ekvador dao osnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu, saopštio je Stejt department, prenosi Pres.

Ekvador se obratio Organizaciji Američkih Država, koja okuplja sve zemlje severne, centralne i Latinske Amerike, nakon što je doneo odluku o davanju političkog azila Asanžu.

Prema sporazumu OAD iz 1954. godine, zemlje članice se slažu da daju azil u svojim diplomatskim misijama osobama koje su tražene iz političkih razloga, ali ne i osobama koje zakon traži zbog običnih krivičnih dela.

SAD nisu deo tog sporazuma i ne priznaju koncept diplomatskog azila kao dela međunarodnog prava, saopštio je Stejt department.

Trošimo manje antibiotika i sedativa

U prvoj polovini ove godine, prema podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), značajno je smanjena potrošnja lekova koji se izdaju na recept o trošku fonda, posebno antibiotika i sedativa.

Ukupni troškovi lekova na recept za prvih šest meseci prošle godine iznosili su 18,8 milijardi dinara, a ove godine 15,2 milijarde. Do najvećeg smanjenja potrošnje došlo je upravo u grupama lekova čije je izdavanje pooštreno. Ove godine izdato je milion kutija manje sedativa nego u istom periodu lane.

Aleksandar Vuksanović, direktor RFZO, kaže za Danas da je Fond prvi put posle nekoliko godina uspeo da izjednači planiranu potrošnju sredstava u budžetu za lekove na recept sa realnim rashodima.

S druge strane, Dragan Cvetić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, kaže za list da nije siguran da je smanjenje lekova izdatih na recept za isti broj pacijenata rezultat dobrog rada Fonda, jer se mora imati u vidu i da je velika nestašica lekova.

Kako je profesor Higs sleteo u Beograd

Organizacija srpskih studenata u inostranstvu najavila je, a agencije objavile, da će na proslavi 15 godina postojanja te organizacije u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti u Knez Mihailovoj, govoriti autor teorije bozona Peter Higs, Vuk Jeremić i poglavar SPC, ali se od njih niko nije pojavio, piše Danas.

Kako je objašnjeno, patrijarh Irinej, Piter Higs i Vuk Jeremić, koji su takođe i dobitnici priznanja Organizacije srpskih studenata u inostranstvu, iz različitih razloga nisu mogli da dođu.

Po rečima Milutina Stanisavljevića, predsednika OSSI, Piter Higs nije mogao da prisustvuje dodeli jer trenutno obilazi svet. Stanisavljević kaže da ne zna kako je ova vest došla do agencija i dodaje da se radi o ozbiljnom propustu jer je već u sredu bilo poznato da Higs i Jeremić neće doći.

Prvih 12 menja pol

Pacijenti zarobljeni u tuđoj koži, spremni za operacije promene pola o trošku države. Formrana je komisija koja će odlučivati ko će moći da se operiše i koje troškove će RFZO da pokriva, pišu Novosti.

Najavljuje se da bi prvi od 12 pacijenata koji su već pripremljeni za zahvat mogli da uđu u operacionu salu u septembru, ali to još nije definitivno.

Još se, međutim, ne zna da li će se iz kase zdravstvenog osiguranja finansirati kompletni troškovi – od razgovora sa psihijatrima do hormonske terapije i estetske hirugije. Pominje se mogućnost da RFZO, ipak, plati samo 65 odsto troškova promene pola.