(petak, 31. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Bivši predsednik Izvršnog odbora Agrobanke, koji je uhapšen među prvima u toj aferi, napisao je pismo istražnim organima, a u pismu tvrdi da je novac davao političarima. U MUP-u Srbije formiraju se specijalni timovi koji će se baviti spornim privatizacijama. Šef kabineta ministra Nikole Selakovića u Ministarstvu pravde Dušan Carević bio je član zloglasnog šestog odeljenja za ubistva Državne bezbednosti. Uslovi za dobijanje datuma početka pregovora sa EU su dogovori s Prištinom o električnoj energiji i telekomunikacijama, kao i ukidanje naših institucija na severu Kosova. Partizan u Ligi Evrope, Zvezda nesrećno ispala.
Antonić hoće da izbegne odgovornost?
Dušan Antonić, bivši predsednik Izvršnog odbora Agrobanke, koji je uhapšen među prvima u ovoj aferi, napisao je pismo istražnim organima. Kako saznaju Novosti on, pored ostalog, u pismu tvrdi da je novac davao političarima. Nabrojao je pet imena, među kojima su i neki bivši ministri. Upućeni u dešavanja objašnjavaju ovakav Antonićev potez kao njegovo nuđenje za svedoka-saradnika i izbegavanje odgovornosti za ono što se radilo u ovoj finansijskoj instituciji. Da li će se nekada prvi čovek Agrobanke dogovoriti sa Tužilaštvom za organizovani kriminal o povlašćenom statusu, znaće se narednih nedelja. Antonić će morati da potkrepi svoje tvrdnje da je novac davao političarima – navodi izvor blizak istrazi.
Šef kabineta iz odeljenja za likvidacije
Šef kabineta ministra Nikole Selakovića u Ministarstvu pravde Dušan Carević bio je član zloglasnog šestog odeljenja za ubistva Državne bezbednosti, piše Blic. List navodi da je Carević devedesetih radio u odeljenju za likvidacije, a sada je nagrađen. Carević je bio radnik Državne bezbednosti u vreme političkih ubistava i državnog terora i to u Šestom odeljenju koje je osnovano 1999. godine, a šef mu je bio Ratko Romić, nesporni učesnik u organizaciji ubistva Slavka ćuruvije, atentata u Budvi i verovatno i svih drugih političkih zločina DB počinjenih 1999. i 2000.
Specijalni timovi MUP za sporne privatizacije
U MUP-u Srbije formiraju se specijalni timovi koji će se baviti spornim privatizacijama, malverzacijama u javnim preduzećima i drugim oblastima privrednog kriminaliteta, saznaje Pres. Prema tim saznanjima, prvi zadatak specijalnih timova biće provera 24 privatizacije koje je naložila Evropska unija, kao i drugih sumnjivo privatizovanih preduzeća. Svi timovi će biti formirani u konsultacijama sa specijalnim tužiocem za organizovani kriminal, biće koordinirani i svakodnevno će se sastajati.
Putin u Srbiji otvara radove na Južnom toku
Neverne Tome nemaju više prostor za manevar, bar kada je reč o gradnji magistralnog gasovoda Južni tok kojim bi gas trebalo da se transportuje od ruske luke Novorosijsk, po dnu Crnog mora, do bugarske luke Varna, preko Balkanskog poluostrva, Srbije, Mađarske, do Austrije, ali i preko Grčke do Italije, piše Politika. Početak radova na našem delu trase zakazan je za 11. decembar, a njihovom otvaranju prisustvovaće, kako je najavljeno iz Moskve, i predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin.
Ukidanje institucija Srbije, uslov za pregovore
Formalni uslovi za dobijanje datuma početka pregovora sa EU i dalji evropski put Srbije su dogovori s Prištinom o električnoj energiji i telekomunikacijama, kao i ukidanje naših institucija na severu Kosova. Sumnjam da će se te teme rešavati u okviru tehničkog dijaloga. Ako krenu politički razgovori, pretpostavljam da će se raditi o manastirima i crkvama, severu KiM, imovini i pravima Srba južno do Ibra. Mislim da će predsednik Nikolić sesti sa Jahjagom ili premijer Dačić sa Tačijem i napraviti okvirni dogovor, a dijalog će voditi njihovi timovi – kaže u intervjuu za Danas Borislav Stefanović, aktuelni šef tima Vlade Srbije za dijalog sa Prištinom i sekretar Predsedništva i poslanik Demokratske stranke u Narodnoj skupštini.
Grubješić: Bez novih uslova
Srbija od zvaničnog Brisela nije dobila nikakve nove uslove za dobijanje datuma za početak pregovora sa EU, a sve postojeće smo spremni da ispunimo. To je u četvrtak za Novosti izjavila Suzana Grubješić, potpredsednik Vlade Srbije zadužena za evropske integracije, odmah posle svog prvog briselskog sastanka sa Štefanom Fileom, evropskim komesarom za proširenje.
SPS ne ulazi u internacionalu
Uprkos obećanjima sa Zapada da će Socijalistička partija Srbije ove godine postati članica Socijalističke internacionale to se najverovatnije neće dogoditi ni na Kongresu SI koji je juče počeo u Kejptaunu. Iznevereno obećanje nije, međutim, razlog zašto predstavnici socijalista Ivice Dačića ne učestvuju na skupu u Južnoj Africi, već, kako kažu, činjenica da Internacionala prolazi kroz svoj reformski proces u kome SPS sa statusom posmatrača nema šta da traži. Zato, jedina delegacija koja predstavlja Srbiju na Kongresu SI jeste ona Demokratske stranke s Borisom Tadićem na čelu. Nataša Gaćeša, internacionalni sekretar SPS, navodi za Danas da je socijalistima bilo besmisleno da potegnu na daleki i skupi put do Kejptauna kako bi kao posmatrači prisustvovali izboru predsednika i potpredsednika SI, u kome ne mogu ni da učestvuju.
Antikrizne mere 10. septembra
Kako će Srbija premostiti sve veće finansijske teškoće, Vlada će saopštiti 10. septembra. U paketu će se, svakako, naći ukidanje 104 parafiskalna nameta, ali i ukidanje najverovatnije tridesetak suvišnih agencija, fondova i institucija, pišu Novosti. Prvu iz paketa antikriznih mera, međutim, osetiće preduzeća u Srbiji. Vlada je u četvrtak usvojila Uredbu o subvencinisanim kreditima za likvidnost.
Ljajić može da sruši đilasa
Većina u Skupštini grada Beograda, koju predvode DS i gradonačelnik Dragan đilas, mogla bi lako da padne samo ukoliko za to bude političke volje SNS i SPS, jer je to matematički moguće. Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, DSS, koji je u toj kalkulaciji neizbežan sa svojih desetoro odbornika, ne bi imao ništa protiv promene gradske vlasti. Takođe, postavlja se pitanje kako će se ponašati SDPS Rasima Ljajića, koja je u Skupštinu grada ušla s petoro odbornika na listi demokrata. U svakom slučaju, nova većina mogla bi da ima tankih 56 ili čak 65 odbornika i sve zavisi od odluke lidera naprednjaka i socijalista Aleksandra Vučića i Ivice Dačića.
Ugrozio zdravlje hapseći HIV pozitivnog
Aleksandar Stevančević, mladi policajac prve klase, za 60 dana saznaće da li je, obavljajući svoj posao, zaražen HIV virusom i hepatitisom Ce. Do tada bi trebalo da mu bude saopšteno i da li će disciplinski biti kažnjen u postupku koji se vodi protiv njega i još trojice njegovih kolega, piše Politika. Tridesetdvogodišnji Zoran A., uhapšen je 24. avgusta u Ustaničkoj ulici u Beogradu i smešten u pritvor u zgradi policije Voždovac. Dan kasnije, on je zahtevao da ode do toaleta i to mu je omogućeno uz pratnju. Obezbeđivao ga je Stevančević s kolegom. U toaletu Zoran A. je iznenada nogom razbio keramički lavabo i počeo oštrim delovima da gađa policajca udaljenog svega metar, pokušavajući istovremeno da iseče sebi vene. Policajcu Stevančeviću, koji ga je krvavog uhvatio i sprečio pokušaj samoubistva, bilo je poznato da je Zoran A. zaražen sidom i hepatitisom Ce. Ipak, on je agresivnog pritvorenika uspeo da savlada pri čemu je zadobio rane na levoj šaci i ogrebotine na vratu. Stevančević zna da je ugrozio sopstveno zdravlje i život, ali smatra da je svoj posao uradio savesno i, veruje, čvrsto po propisu.
Najviše ima tržišnih inspektora
Od toga kako rade državne inspekcije zavisi da li ćemo jesti ispravnu hranu, hoće li građevinski radnici biti propisno zaštićeni, da li će biti sprečena divlja gradnja… U Srbiji na opštinskom, gradskom i republičkom nivou ima nekoliko hiljada inspektora, ali je procena da je to – malo, pišu Novosti. Problem je i predugačak spisak njihovih nadležnosti, pa se, recimo, kontrolom rada na crno kod nas bave inspektori, dok je u zemljama EU to posao policije. Najviše ima tržišnih inspektora – 462, koji godišnje obave čak 100.000 kontrola!
Zarubac video nešto što nije smeo?
Nebojša je ubijen zato što je u Sretenju video nešto što nije smeo da vidi, to vam tvrdim. Tamo je bilo leglo kriminala i begunaca iz zatvora. Uprkos svemu, pričao mi je da mu je u kampu lepo, da je tamo pronašao sebe i da uživa privilegije. Znam kakav je moj sin bio kad je drogiran. Tog dana sigurno ništa nije uzeo. Saznali smo da je prvo pretučen u kampu i potom odveden u Peranovićevu kuću, rekao je otac – kaže za Pres otac pokojnog Nebojše Zarupca.
Nebojša, kaže otac za Novosti, mu je pomenuo da u Lešnicu dolazi razni svet. Ipak, glavni utisak bio je da je pronašao sebe i da mu je u vrlo lepo, što je porodici bilo najvažnije. A sve dok nije bilo prekasno, Zarupci nisu znali da je u Centru, kako kažu, pop vladao strahom i terorom, i da su svi štićenici, premlaćivani do smrti.
Bio žirant, ali nije znao
Siniši Stojiću (41) iz čačka preti plenidba i prodaja pokretne i nepokretne imovine, jer prema odluci Osnovnog suda u Novom Sadu za kredit NLB banci kao navodni žirant, treba da isplati milion i po dinara, pišu Novosti. U rešenju o izvršenju se ističe da je Stojić bio garant izvesnom Miodragu Pavloviću iz Novog Sada, koga kako kaže, nikad nije sreo. U banku koja ga sada progoni, nikad nije ni kročio.
Vatrogasci se spasli u poslednjem trenutku
Požar na Tari probio je protivpožarni bedem kod brda Oštrelj. Tom prilikom povređeni su dva vatrogasca i jedan pripadnik Žandarmerije. Vatrogasci pokušavaju da spreče širenje požara ka Mokroj gori, pišu Novosti. U poslednjem trenutku uspelo je da se spase oko 30 vatrogasaca, koji su bili odsečeni prilikom gašenja požara na potezu Greben na Tari.
Ban Ki Mun za Politiku: Umesto u oružje ulažimo u razvoj
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun napisao je autorski tekst za Politiku u kome upozorava da je u svetu previše oružja a premalo ulaganja u mir, što omogućava nastavak pat-pozicije na planu razoružanja. Prošle godine globalni vojni troškovi navodno su premašivali 1,7 triliona dolara, odnosno iznosili su preko 4,6 milijarde dolara dnevno, što je samo po sebi skoro dvostruko više od godišnjeg budžeta UN, piše Ban. Hajde da drastično smanjimo troškove nuklearnog naoružanja i umesto toga ulažemo u socijalni i ekonomski razvoj, piše Ban, podsećajući da oružje ne pomaže rešavanju problema hroničnog siromaštva, ekonomske nejednakosti, uništavanja životne sredine, epidemija, organizovanog kriminala, represivne vladavine i drugih događaja čiji razvoj nijedna država ne može da kontroliše sama. Ovako velike troškove teško je objasniti u periodu nakon okončanja hladnog rata i u kontekstu finansijske krize, smatra generalni sekretar UN.
Kusturica gradi Kraljevgrad
Posle Drvengrada na Mokroj Gori i Andrićgrada na obalama Drine, proslavljeni srpski reditelj Emir Kusturica, po ideji i pozivu Kraljevčana, sagradiće i treći grad – srednjovekovni “Kraljevgrad”, pišu Novosti. U Ibarskoj dolini vekova, nedaleko od sadašnjeg Kraljeva, na potezu između manastira Žiče i Studenice, najverovatnije u blizini dobro očuvanog Magliča, srednjovekovne tvrđave u samoj klisuri Ibra, nići će novi grad! Tim povodom, a na poziv Kraljevčana, Kusturica je u četvrtak svojim helikopterom doleteo u grad na Ibru a potom, sa Radoslavom Pavlovićem, savetnikom predsednika Republike, i u pratnji gradonačelnika Dragana Jovanovića, posetio obližnji manastir Žiču gde je novinarima saopštio da kraljevačku ideju prihvata i podržava ne samo kao promoter nego i, kao – budući graditelj Kraljevgrada!
Partizan preživeo, Zvezda prokockala šansu
Partizan je preživeo Tromso. Uz mnogo muke, povremeno i uzaludnog burgijanja po čvrstom zidu norveškog vicešampiona, sa mnogo borbe, trke i agresivnosti na svakom delu terena crno-beli su zahvaljujući junaku Ivanu Ivanovu ostali deo Evrope – 1:0 (0:0). Žreb za grupnu fazu Lige Evrope je na programu u petak u 13 časova, a srpski šampion će se naći u trećem šeširu, pišu Novosti.
Fudbaleri Crvene zvezde bili su na pragu plasmana u Ligu Evrope, imali su 2:2 protiv Bordoa u gostima i sudijska nadoknada ih je delila od grupne faze, ali je golman Bajković napravio penal i omogućio Gufranu da donese pobedu francuskoj ekipi od 3:2 i odlazak u Ligu Evrope, piše Blic.