(subota, 1. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Milan Knežević predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća i vlasnik konfekcije Modus, tvrdi da ih vlada subvencijama na kamate gura u prezaduženost. Najpopularnija srpska stranka u ovom trenutku je SNS sa 29 odsto podrške građana, a sledi je DS sa 20 odsto poverenja anketiranih. Kolegijum beogradskog dnevnog lista Blic odbacio je optužbe Srpske napredne stranke da, među ostalim partijskim medijima, a pod direktivom bivše vlasti predvođene Demokratskom strankom, falsifikuje stvarnost u Srbiji. Agencije za obezbeđenje transporta novca gotovinu će ubuduće prevoziti u posebnim kontejnerima, opremljenim sistemima za uništavanje sadržaja. Najveći aeromiting u poslednjih 25 godina u ovom delu Evrope održaće se sutra na vojnom aerodromu Batajnica. Novak đoković pravi humanitarnu večeru u Njujorku za pomoć srpskoj deci.
moa spanija
Madrid – Nedelja mode Mercedes Benc u Madridu (Madrid Mercedes Benz Fashion Week): kolekcija – Francis Montesinos
Vladina dobra namera nije dobra
Predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća i vlasnik konfekcije Modus Milan Knežević piše u autorskom tekstu u Danasu da ih vlada subvencijama na kamate gura u prezaduženost.
Privrednici kao narkomani ne biraju načina niti pitaju za cenu nove tranše kredita. Od 2001. godine do danas privreda je bankama na ime kamata platila oko 22 milijarde evra. Preostao je dug oko 20 milijardi evra, a 933.000 radnika je izgubilo posao u realnom sektoru. Građani i privreda postali su statisti-volonteri, čiji je osnovni zadatak da obezbede profit bankama i vladajućoj eliti. Naprotiv, Vlada počinje da se ponaša kao bankarski agent. Subvencijama iz budžeta podstiče novo zaduživanje privrede. ´Intravenoznim upumpavanjem´ veštačke likvidnosti, jedan deo preduzeća će preživeti na kratak rok. Vlada je maskirala i odložila neophodne strukturne reforme. Dovitljivost će dati kratak efekat. Dugoročno će bilansirati ogromnim gubitkom. Kad na red dođe otplata kredita, radikalno će se smanjiti broj solventnih preduzeća koja će uopšte moći da servisiraju obaveze. Za godinu dana broj preduzeća u docnji otplate kredita biće udvostručen. Radikalizovaće se otpuštanje radnika. Na doboš će otići imovina preduzeća i fizičkih lica koja služi za obezbeđenje kredita. Vladina dobra namera, nažalost, samo će ubrzati privredni krah – piše Knežević.
EBRD: Zanimaju nas prioriteti Vlade
Imate novu vladu i ovde sam da čujem koji su njihovi prioriteti. Srbija je za nas jedna od najvažnijih zemalja gde radimo. Imate potencijale, a naše investicije su bile opravdane i uspešne,. To nam uliva poverenje da možemo i dalje da radimo i pomognemo razvoj. Do sada smo investirali tri milijarde evra, a za ovu godinu planiramo 400 miliona evra – kaže Suma čakrabarti, novi predsednik Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), objašnjavajući za Politiku razloge svoje posete.
Spisak nepotrebnih agencija do četvrtka
Do četvrtka, za kada je zakazana sledeća redovna sednica Vlade Srbije, sva ministarstva su zadužena da analiziraju rad regulatornih tela i državnih organa koji obavljaju poslove iz njihove nadležnosti. Vlada će potom preispitati da li je potrebno da te ustanove i agencije i dalje postoje, piše Politika. Prvi predlog konačnog spiska za brisanje iz nomenklature, sa nazivima dvadeset tela za ukidanje, sedam za spajanje i šest za razmatranje njihove neophodnosti, sastavilo je Ministarstvo finansija i privrede i predočilo ga vladi na njenom poslednjem zasedanju, prošlog četvrtka. Njihova verzija Predloga zaključka o deagencifikaciji nije izglasana do poslednjeg slova, ali je veoma važno da se krenulo u taj dugo najavljivani posao. Kako se navodi u tom delu dokumenta, osnivane su organizacije u sastavu državne uprave čiji se delokrug donekle preklapa sa resornim ministarstvima i odranije postojećim organima. Njihovi materijalni i profesionalni resursi su na taj način, ocenjuje se u zaključku vlade, ostali neiskorišćeni, a uspostavljene su paralelne strukture koje stvaraju velike troškove.
Uštede za privredu nekoliko stotina miliona evra godišnje
Ministarstvo finansija i privrede predložilo je na poslednjoj sednici vlade ukidanje 104 parafiskalna nameta, a preostalih 11 ministarstava, u čijim resorima još postoje ti nameti, imaju zadatak da prouče taj predlog i da se izjasne do sledećeg četvrtka, piše Politika. Ukoliko se svi slože, a vlada ih ukine, moguće su uštede za privredu i građane od nekoliko stotina miliona evra godišnje. Preciznijih podataka nema, jer naplata taksi i naknada nije bila centralizovana.
SNS I SPS sa desničarima
Kao na fabričkoj traci padaju opštinske vlasti u kojima su koalicije predvođene Demokratskom strankom, a po istoj matrici sklapaju se savezi naprednjaka, socijalista, DSS, ali i desničarskih organizacija i grupa građana. Postalo je pravilo da se u opštinama preslikava blok sa republičkog nivoa, ojačan Koštuničinim odbornicima, a da se u opoziciju uz DS šalju i LDP, LSV, i sve stranke koje su ideološki bliske Tadićevim demokratama. Tako je posle Novog Sada, u kome su novu većinu formirali SNS, SPS, DSS, i bivši članovi Dveri, prekomponovana i vlast u Aranđelovcu. U tom gradu smenjuje se vlast koju su činili DS, SPS, LDP i URS, a novi blok formiraju naprednjaci, socijalisti, NS, DSS, URS i SNP Naši. I u Šidu naprednjaci su u petak uspeli da sastave novu većinu sa socijalistima i DSS a, kako saznaju Novosti, spremaju se brzi prevrati u još nekoliko gradova i opština. Novosti istražuju – da li se po opštinama i gradovima Srbije rađa novi blok i zašto Srpska napredna stranka i socijalisti lako sarađuju sa DSS i desničarskim organizacijama
Naprednjaci najpopularniji
Najpopularnija srpska stranka u ovom trenutku je SNS sa 29 odsto podrške građana, a sledi je DS sa 20 odsto poverenja anketiranih, pokazalo je istraživanje agencije Faktor plus koje prenosi Pres. Na trećem mestu je SPS sa 12,2 odsto, dok njen partner PUPS ima 2,8 odsto, tako da ova koalicija uživa podršku 15 odsto anketiranih. Sledi DSS sa 7,1 odsto, a da se u ovom trenutku održavaju izbori, cenzus bi prešle još samo dve stranke – LDP sa 5,8 odsto i URS sa 5,6 odsto. Ispod cenzusa bi ponovo ostali Dveri sa 3,2 odsto i SRS sa 2,5 odsto podrške. Porast popularnosti naprednjaka je očekivan s obzirom na izbornu pobedu i na činjenicu da je ona formirala vlast – ocenjuje direktor Faktor plusa Vladimir Pejić. Upitani da li veruju obećanjima vlasti da u borbi protiv korupcije i kriminala neće biti pošteđeni ni političari ni tajkuni, 42 odsto je odgovorilo sa da, delimično, a 18 odsto sa da, apsolutno. U ta obećanja ne veruje 38 odsto anketiranih.
Kolegijum: Blic nije partijski medij
Kolegijum beogradskog dnevnog lista Blic odbacio je optužbe Srpske napredne stranke da, među ostalim partijskim medijima, a pod direktivom bivše vlasti predvođene Demokratskom strankom, falsifikuje stvarnost u Srbiji.
Uoči izbora smatrali smo da je loše da stranke okupljene oko SNS dođu na vlast, upravo zbog kadrova o kojima sada pišemo. Kao takav, Blic je bio i sada je privlačan za mnoge oglašivače. Tačno je da je Fond za zaštitu životne sredine raspisao konkurs za učešće svih medija u akciji ‘Očistimo Srbiju’ i da su sva izdanja naše kompanije ‘Ringijer Aksel Špringer’ učestvovala u njoj, kao što su to činili i svi drugi štampani i elektronski mediji. Međutim, ljudima u SNS samo smeta Blic, zaključio je Kolegijum.
Ministar poljoprivrede: DS mi nedostaje ko bušne cipele
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Goran Knežević priznao je da je naprednjacima teže otkako je Tomislav Nikolić napustio stranku, a da mu DS, čiji je svojevremeno bio član, nedostaje ko bušne cipele. Ministar u intervjuu za Pres govori o tome na koji način će Vlada intervenisati kako bi sprečila drastična poskupljenja hrane, kao i o nekim od olakšavajućih mera za poljoprivrednike.
Šabić: Novi zakon o BIA
Zasad je odnos novih vlasti prema instituciji Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti potpuno korektan. Međutim, ima novih pritisaka u vidu kampanja subjekata van vlade – kaže, između ostalog, u razgovoru za Danas Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.
Što se Zakona o BIA konkretno tiče, mislim da o neophodnosti potrebe novog zakona i ljudi u BIA dele naše mišljenje. Mislim da je taj zakon prioritet, da bi bilo dobro doneti ga što pre. Zakon o BIA je još pre više godina osporen pred Ustavnim sudom, mislim da je podnosilac inicijative bio Beogradski centar za ljudska prava. Po mojoj oceni, inicijativa se zasniva na mnogo osnovanih razloga. U neko dogledno vreme Ustavni sud bi svojom odlukom mogao staviti van snage niz odredbi tog zakona i uspostaviti ozbiljne pravne praznine u vezi sa funkcionisanjem BIA. Bilo bi vrlo korisno i odgovorno da se to predupredi donošenjem novog kvalitetnog zakona – kaže Šabić.
Kontejneri za spaljivanje novca
Agencije za obezbeđenje transporta novca gotovinu će ubuduće prevoziti u posebnim kontejnerima opremljenim sistemima za uništavanje sadržaja. Keš će se voziti u obeleženim, ali i anonimnim, blindiranim kombijima, u kojima će biti naoružane i uniformisane posade, pišu Novosti. Ovo su novine u propisu o fizičko-tehničkoj zaštiti i privatnom obezbeđenju, a taj zakon bi uskoro trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri. Identične mere zaštite novca od pljačke primenjuje EU u prekograničnom prometu evra.
Najveći aeromiting u poslednjih 25 godina
Najveći aeromiting u poslednjih 25 godina u ovom delu Evrope održaće se sutra na vojnom aerodromu Batajnica. Povod je proslava 100 godina postojanja srpske avijacije, što je jubilej kakav mogu da slave samo retke države u svetu. Naime, Srbija je 1912. godine bila među prvih pet država u svetu koje su koristile avione u borbenim akcijama, i među 15 zemalja sveta koje su imale vojnu avijaciju, piše Politika. Batajnica 2012 biće vazduhoplovni spektakl, na kojem će se našoj javnosti, prvi put posle 12 godina predstaviti i vojna avijacija Rusije. Zapravo, novo ministarstvo odbrane uspelo je da na jednom mestu, a da nije reč o svetski najvećim i najpriznatijim aeromitinzima, kao što su Burže i Farnboro, okupi Ruse i Amerikance.
Požari na Tari, u Surdulici i Leposaviću
Pored Tare, gde gori oko 1.300 hektara šuma, požari su izbili i kod Surdulice i Leposavića. Vatrogasci u Surdulici sprečavaju da se požar proširi do kuća u naselju. U toku dana počelo je da gori nisko rastinje, a onda je vetar preneo varnice na borovu šumu. U selima Banovići i ćirkovići, u opštini Leposavić, takođe, je izbio požar koji preti da ugrozi kuće u ovim selima, izjavio je član opštinskog veća u Leposaviću Zoran Milojević, pišu Novosti.
Ispovest žrtve jahting-trafikinga
Odbila sam da uslužim jednog neuglednog, starijeg Turčina. čovek koji je bio zadužen za moju bezbednost rekao je da me razume i pozvao da popijemo piće u zasebnom delu jahte. Probudila sam se ujutro polusvesna, a njegove reči bile su poslednje čega se sećam – priča za Novosti 25-godišnja P. H. iz Novog Beograda, koja je nedavno, slagavši da je bolesna, jedva uspela da pobegne sa jedne luksuzne jahte na Jadranu. Ona je na nagovor svoje gazdarice, preko koje je angažovana na prestoničkim splavovima, ovog leta otišla na Crnogorsko primorje, kako bi zabavljala bogate strance na jahti jednog kontroverznog hrvatskog biznismena.
Nole za decu Srbije
Kada Novak đoković pozove, najpoznatija imena Sjedinjenih Američkih Država spremna su da pomognu. Naš najbolji teniser, u ime svoje humanitarne fondacije, prirediće dobrotvornu večeru u Njujorku, neposredno po završetku Ju-Es opena, 12. septembra u jednom od elitnih lokala u centru grada. U planu je da se organizuje aukcija, na kojoj će biti skupljana sredstva za decu Srbije, pišu Novosti. Novak se, naime, opredelio da svoj humanitarni rad posveti ulaganju u programe ranog obrazovanja i obnovu i izgradnju vrtića.