Premijer Srbije Zoran đindic ocenio je na „Hesenskom forumu“ u Frankfurtu „da je Jugoistok Evrope istinski opredeljen za modernu Evropu, ali da je za to potrebna aktivna politika i konkretnu pomoc Evrope prema regionu koji je skupo platio nacionalizam, separatizam i komunizam kojim je dugo bio oprterecen“.
– Istorijsku šansu prikljucenja ovog dela kontinenta njenom razvijenom zapadu nijedna strana ne sme da ispusti, jer bi u suprotnom ponovo moglo doci do povampirenja dezintegracionih procesa – istakao je đindic.
Premijer Srbije dr Zoran đindic ovo je rekao ucesnicima „Hesenskog foruma“, nestranacke i nezavisne, ali veoma uticajne debatne organizacije, govoreci na temu „Perspektive za mir i integraciju Srbije i Balkana u Evropu“.
Brod – poklon Srbiji
Brod „Argus“, opremljen najsavremenijim uredajima za ispitivanje kvaliteta vode, uskoro bi trebalo da isplovi iz svoje maticne luke u Nemackoj i preseli se u Beograd.
Nemacki list „Vizbadener kurir“ tvrdi da je tokom posete srpskog premijera Zorana đindica pokrajini Hesen utanaceno da ovaj dragoceni brod-laboratorija, vredan 400 hiljada evra, bude poklonjen Srbiji. Dnevnik iz Vizbadena ocenjuje da su na odluku o poklonu uticale i đindiceve dobre veze sa vodecim politicarima nemacke pokrajine koje vuku korene još iz vremena kada je on tamo studirao.
Pred više od stotinu politicara, vodecih menadžera i intelektualaca, đindic je „jedan školski cas“ govorio o istoriji sukoba, ali i suživota naroda na Jugoistoku Evrope. Ono što je premijer porucio „prvoj ligi uticajnih ljudi“ iz Hesena je da Srbiji ne trebaju samo simpatije Zapada za demokratizaciju, jer one uz svoj pozitivan predznak, cesto znace i sažaljenje, vec ocekuje da se mladoj demokratiji pomogne da ona ucvrsti svoje institucije, da uz politiku zaživi u svim segmentima društva, pre svega u privredi.
– Energija demokratizacije se brzo troši. Otuda Evropa ovom regionu mora hitno pomoci. Naravno i parama, ali iznad svega izgradnjom institucija i kapitalne infrastrukture.
Ona mora na svoj razumljivi egoizam delovati preventivno da sutra nebi morala skupo da ga plati – rekao je đindic.
Ucesnici foruma postavljali su predsedniku srpske vlade i pitanja vezana za Kosovo na koja je on odgovorio „za Albance put demokratizacije i integracije sa Evropom vodi samo preko Srbije“, dok je za saradnju sa Hagom reako da „ocekuje da ce za dve nedelje svi optuženi biti tamo“. Kometarišuci sukobe sa predsednikom SRJ Vojilsavom Koštunicom đindic je objasnio da su „obojica demokrate i da su zajedno radili na demokratizaciji, ali se razlikuju u pristupu brzini reformi“.
Odnose Srbije sa Rusijom đindic je okarakterisao je kao „dobre, ali uz napomenu da oni nisu prioritetni“.
Objašnjavajuci Sporazum izmedu Srbije i Crne Gore đindic je rekao kratko „da je prvi put jedan problem rešen bez rata“.
– đindic je imao i dovojene razgovore sa Rolandopm Kohom, premijerom ove nemacke države, sa kojim je razgovarao o unapredenju medusobne privredne i druge saradnje. Frankfurtski ćrodrom, kao jedna od najvecih vazdušnih luka na svetu, zainteresovana je da bude partner i ucestvuje u modernizacijii ćrrodroma „Beograd“, a boravak đindica bio je i svojevrsni šlag na pre nedelju dana održane Dane jugoslovenske privrede u Frankfurtu.