Zločini koje je Nezavisna Država Hrvatska počinila za vreme Drugodg svetskog rata uglavnom nad srpskim narodom ugrađeni su u naše kolektivno pamćenje. 500 000 od oko 700 000 ubijenih logoraša u Jasenovačkom logoru smrti bili su pravoslavni Srbi, i to je činjenica na koju će ukazati svetu izložba Istina o Jasenovcu, planirana da se održi u januaru 2017. godine u Njujorku, pod pokroviteljstvom srpske akademske dijaspore i učešće nekoliko institucija.
Ovaj projekat predstavljen je letos u Andrićgradu, na tribini pod nazivom Kultura sećanja, na kojoj su, pored srpskih, učestvovali i svetski eksperti iz oblasti izučavanja holokausta, profesor dr Gideon Grajf, prof.dr Beri Lituči i norveški pisac i istoričar Knut Fluvik Torensen, nekada major norveškog bataljona koji je 2004. sprečio 10000 Albanaca da unište srpsko selo Čaglavica, kraj Prištine.
Po rečima Dobrile Radulović, predsednice Saveza srpskih udruženja u Norveškoj i pripadnice Srpskog akademskog društva u Oslu, jednog od inicijatora, važno je da oko ovog projekta postoji nacionalni konsenzus.
„Mislim da je izuzetno važno kako ovde, isto tako za nas u dijaspori, jer naša deca će nositi teret ukoliko istina bude zaboravljena. Udžbenici koji se koriste u norveškim školama ne opisuju uopšte strahote koje su se dešavale za vreme Drugog svetskog rata“, kaže za RTS Dobrila Radulović.
Srpska zajednica u Norveškoj aktivna je i u prikupljanju vredne medicinske pomoći za naše bolnice. Ovih dana stigla je još jedna veća isporuka medicinskih uređaja i opreme, a za dugogodišnji humanitarni rad Dobrili i njenom suprugu Aleksandru, uručena je zahvalnica Zemunske bolnice.
„Zahvaljujući mestu na kome radimo, prvenstveno moj muž koji već dugo radi u bolnici, održava medicinske uređaje, u situaciji je da neke medicinske uređaje koji su za naše pojmove novi, a u Norveškoj mogu da se otpišu, preuzme, pregleda i pošalje ovde. Oni se izuzetno koriste, doktor je naglasio da je to neprocenjiva vrednost“, kaže Dobrila.
Dobrila nas je podsetila i da je u Oslu 2015. otvorena prva škola na srpskom jeziku podržana od Ministarstva prosvete Srbije. Školu pohađa oko 80-oro dece, a nedavno potpisivanje sporazuma između Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva prosvete Srbije stvara mogućnost za otvaranje škola na srpskom jeziku gde god za to postoji interesovanje, i čiji će se đaci na kraju školske godine okititi đačkim knjižicama Ministarstva prosvete Republike Srbije.