Gospodin predsednik Vlade Republike Srbije mora da zna da se nalazi na jednoj zbilja visokoj i odgovornoj funkciji i njegov zadatak jeste da ogromnu energiju koju poseduje njegovo stanovništvo usmeri u pozitivnom pravcu.
1. Stvaranje nove elite u društvu i idealne „klime“ za razvoj sa radikalnim iskorenjivanjem kriminala i korupcije. Dosadašnjim zabludama se stvorio utisak u širokim društvenim slojevima da se pošten rad, pregalaštvo i visoki napori ne isplate i da ko taj sistem primenjuje bude izigran i ismejan. Naime, moguce je odlicno živeti i biti uvek u centru pažnje i divljenja – ako si „snalažljiv“… Takva razmišljanja i delovanje dosadašnje politicke, „poslovne“ i druge elite nas je dovelo u današnju situaciju.
2. Reformisati i aktivirati privredne komore
Zadatak Vlade jeste da unese novu, svežu krv u privrednim komorama koje i dan danas rade po starom sistemu.
Kako treba da radi privredna komora? To nije neka visoka filozofija (ako neko ne zna neka pogleda kako to radi Privredna komora Slovenije, kako procitah u jednom prethodnom izdanju „Vesti“) ili Privredna komora SR Nemacke. Komore su od vitalnog znacaja za privredu svake države i odlikuju se stalnim i raznovrsnim aktivnostima i programima.
U našim privrednim komorama treba postaviti nove ljude pune energije i željne dokazivanja.
3. Velike sisteme radikalno reformisati i unaprijediti
Za privredu svake zemlje od vitalnog znacaja su postojanje velikih firmi i sistema koji su spremni sa svojim proizvodima da izadu na svetsko tržište.
U firmama kao što su „Zastava“, „Sartid“, EPS, „Iva Lola Ribar“, „EI – Niš“ , RTB – Bor, „Sever“ – Subotica
bankama i osiguravajucim društvima treba izvršiti radikalne reforme:
Novi svež i visoko motivisani menadžment koji je spreman da se uhvati u koštac sa problemima kao što su: razvoj novih – tržišno konkurentnih proizvoda, smanjenje troškova proizvodnje, povecanje produktivnosti rada, razvoj novih inovativnih i originalnih ideja i koncepata (puteva) u proizvodnji, prodaji, marketingu i sl.
Kvalitet poslovodstva, odnosno menadžera, odlucuje dugorocno o uspjehu ili neuspjehu!
4. Stvaranje plodnog tla za stvaralaštvo i preduzetništvo
Organizovanjem industrijskih zona i tehnološkim parkovima sa potrebnom infrastrukturom. Placeve treba prodavati firmama sa najboljim idejama i po nižim cijenama, naravno uz brže i nebirokratske dodele svih potrebnih dozvola.
5. Radikalna reforma nauke i obrazovanja
Znanje je u današnjim uslovima globalne privrede postalo odlucujuci tržišni faktor sa tendencijom da se tržišna utakmica u buducnosti zaoštrava na toj osnovi.
Obrazovanjem mi gradimo nove špic-menadžere , inženjere, doktore, naucnike, preduzetnike, profesore, kvalifikovane i visokokvalifikovane radnike i tehnicare koji sa svojim vanserijskim radom i naporom stvaraju revolucionarne i originalne ideje, koncepte i uspjehe, i oni postaju lideri i idoli armiji mladih generacija. Jednom rijecju stvara se nova elita društva koja društvo pokrece u pozitivnom stvaralacki orijentisanom pravcu.
Sve gore navedene prioritete treba naravno konsekventno sprovesti i u praksi. U takvim uslovima privredivanja cemo i mi iz dijaspore imati povoljno i „rodno“ tlo za realizaciju naših malih ili velikih poslovnih poduhvata.