BEOGRAD. – GLAVNI tužilac haškog tribunala Karla del Ponte verovatno ce morati da odustane od svoje želje da u Hagu održi “mini nirnberški proces” Srbima.
Iako ove i naredne nedelje predstoji izlazak više optuženih pred tribunal, sa perspektivom da se njihov broj poveca, vec poodmaklo sudenje bivšem predsedniku SRJ Slobodanu Miloševicu, a pogotovu žurba suda da ono bude što brže i što manje košta, pružaju malo izgleda da ce se najpoznatijem pritvoreniku ševeningenskog zatvora, još neko od okrivljenih pridružiti na optuženickoj klupi.
Logicno bi bilo da najbliži zajednickom procesu budu Miloševicevi direktni saucesnici iz optužnice Dragoljub Ojdanic, koji je u cetvrtak otputovao u Hag i Nikola Šainovic, koji ce mu se najverovatnije pridružiti iduce nedelje, ali ovu mogucnost potpuno odbacuje branilac ovog poslednjeg, advokat Toma Fila
– Mislim da ova dvojica optuženih nemaju šanse da se pridruže Miloševicu, jer bi ceo proces koji trenutno tece u Hagu, morao da se zaustavi i da se i njima omoguci vreme za pripremu odbrane, ciji bi minimum morao da bude bar šest meseci – kaže Fila. – A, ako se bude cekao Milutinovic, to bi znacilo još novih pola godine, što znaci da bi se sadašnji postupak nastavio tek za godinu dana.
Kao daleko verovatniju situaciju, ovaj advokat predvida dva posebna, možda cak i paralelna sudenja, kad se ispune svi procesni uslovi za Šainovica i Ojdanica, ne iskljucujuci i Milutinovica, u kojoj je prva faza odbrane pokušaj da prva dvojica pocetak procesa sacekaju na slobodi.
Na pitanje – da li se dvojica saucesnika iz optužnice mogu pojaviti kao eventualni svedoci protiv Miloševica, Filin odgovor je negativan, pogotovu za njegovog klijenta. Šainovicev advokat nije želeo da se upušta u to koliko bi duži boravak u pritvoru mogao da izmeni odlucan stav dvojice pritvorenika i da se oni predomisle u odnosu na izjave koje su javno dali iz atmosfere svojih domova. Prvi ispit bice njihovo prvo pojavljivanje pred krivicnim vecem tribunala, nakon kojeg ce im odmah prici tužilac i predložiti “razgovor”, u kojem ih snima kamera kako se za stolom, uz prethodno upozorenje da se, sve što kažu, kasnije može upotrebiti kao dokaz protiv njih.
Ovaj test “kooperativnosti”, koja je, uz dobrovoljnu predaju i garanciju vlade, preduslov da se optuženi, do pocetka sudenja, brani sa slobode, u “intervjuu” sa tužiocem, dosad su prošli admiral Jokic i general Strugar. Prvi je prihvatio, a drugi nije pristao na “kooperativnost”, ali su ipak obojica puštena na slobodu.
Eventualna nagodba nekog od saucesnika sa tužilaštvom, u zamenu za svedocenje, mogla bi da utice na odustanak tužioca od krivicnog gonjenja, ali i na visinu kazne, ukoliko ih tribunal proglasi krivim.
Miloševicev pravni savetnik advokat Zdenko Tomanovic ocekuje i želeo bi da se protiv bivšeg predsednika SRJ ne prekida sadašnji sudski postupak, ali i ne iskljucuje “moguca iznenadenja na štetu svog klijenta”, tj. da se spoje postupci:
– Pravno, po pravilima tribunala, oni ne bi sada mogli da budu zajedno u istoj sudnici, ali sve je moguce, jer se tužilaštvo dosad više puta predomišljalo, u odnosu na ono što izjavi Karla del Ponte, kaže Tomanovic.