Mnogo toga o iščekivanju normalizovanja trgovinskih odnosa između naše zemlje i Amerike je već rečeno, a u međuvremenu su uspešne firme pravile konkretne planove za plasman proizvoda na ovo veliko i zahtevno tržište. Među njima su i prehrambeni proizvođači iz Koštunića koji su u čikagu, u saradnji sa ovdašnjim distributerom LJubom Zečevićem, osnovali zajedničku firmu „Woodland Brothers Inc“, rešeni da premoste sve barijere i kvalitetne prehrambene proizvode ponude ovdašnjim kupcima.
Posle višemesečnih priprema, danas će put čikaga krenuti prvi kontigent prehrambene robe u vrednosti od 50.000 dolara.
– Mi smo u čikagu od 1. juna do danas, na poslovima osnivanja zajedničke firme i uspostavljanja važnih dogovora sa dobavljačima. To je prva predstavnička firma Koštunića u inostranstvu. Imali smo nameru da napravimo firmu koja će imati apsolutnu kontrolu nad distribucijom i prodajom, u saradnji sa ovdašnjom firmom i uzkorišćenje njenih resursa. Naravno, i mi očekujemo sa nestrpljenjem normalizaciju trgovinskih odnosa sa Amerikom, jer će time praktično naša roba biti konkurentna sa ostalom robom iz Evrope. Mnogo smo radili na dizajnu etiketa i ambalaže, kako bismo ispunili visoke američke standarde – kaže za „Vesti“ Nenad Robajac, direktor predstavništva.
Godišnje milion dolara
Plan predstavničke firme u čikagu je da za početak, u jednoj kalendarskoj godini plasira proizvode u vrednosti od milion dolara. – To će za Koštuniće značiti mnogo, jer ćemo ulagati u nove proizvodne programe, analizirajući šta ovdašnje tržište zahteva. Mi želimo da razvijamo našu poljoprivredu i ulažemo tako u čitav naš lepi kraj – kaže Nenad Robajac.
Na istim poslovima od juna je u čikagu i Despot Krdžić, potpredsednik Upravnog odbora Društva srpskih domaćina iz Koštunića, koje se takođe ovde već predstavilo početkom ove godine.
– Mi želimo da ogranke Društva srpskih domaćina osnujemo u svim krajevima sveta gde žive naši ljudi. Već ih imamo u Južnoj Africi, već smo svoje proizvode plasirali u Kanadu i imamo dragocena iskustva. Među prvim proizvodima koji će iz Koštunića stići na američko tržište biće marmelade, čajevi, razne vrste keksa i čokolade, a kasnije očekujemo i robu koju ćemo tek registrovati ovde – krastavčiće, ajvar, paprike, kupus i druge proizvode iz kiselog programa. Važan je i naš rad na dobijanju dozvola za uvoz naše rakije, „suvoborke“, koja će, nadamo se, naići na dobar prijem među mnoštvom inostranih dobavljača.
Imamo nameru da uđemo i u plasman proizvoda zdrave hrane, jer raspolažemo i resursima i potencijalima, ali imamo izvesne tehničke probleme, jer kod nas ne postoji institucija koja izdaje sertifikate za proizvode zdrave hrane. Ja znam da se u Srbiji intenzivno radi i na tome i verujemo da će i ti tehnički problemi biti rešeni.