Gdje sve ulaže Katar

S površinom kao naša plodna Slavonija, Katar, državica na Arapskom poluotoku, učinkovita je u oplođivanju zarade od ukapljenog prirodnog plina, čiji je najveći svjetski izvoznik  – kupuje dionice svjetskih kompanija, pritom se i ne opterećujući podrijetlom tvrtke i vrstom njene djelatnosti. Ide sve što može povratiti investiciju, a za kupnju je ovlašten državni fond Qatar Investment Authority (QIA).

Osnovan 2005., upravlja “masom” od 335 milijardi dolara, po čemu je 9. u veličini bogatstva, prema Sovereign Wealth Fund institutu, koji od 2007. “mjeri” bogatstvo državnih fondova. Iako je QIA u 2015. i 2016. zbog pada cijena nafte ponešto umanjio apetite, posljednja dva mjeseca opet je iskazao “glad” za investiranjem, a što je Bloombergu bio povod da utvrdi gdje sve Katarci imaju udio.

Nema čega nema
Krajem 2016. tako je QIA uložio u najvećeg turskog proizvođača peradi, u ruskog državnoga naftnog diva Rosneft PJSC (dio najveće privatizacije u Rusiji uopće!) te britansku plinsku tvrtku National Grid Plc. Ima udio i u najvećem europskom proizvođaču automobila, njemačkom Volkswagenu, britanskoj banci Barclays Plc i švicarskoj Credit Suisse, kao i najvećem njemačkom bankaru Deutsche Banku.

Katarci imaju i petinu najvećeg europskog aerodroma, londonskog Heathrowa i isto toliko u britanskom avioholdingu IAG AS, vlasniku British Airwaysa. Najveći su dioničari britanskog lanca trgovina Sainsbury’s, a drže i francusku nogometnu ikonu PSG. Direktor kluba je i direktor katarske TV Al Jazeera Sports. QIA ima i cijelu talijansku luksuznu modnu kuću Valentino Fashion Group i dio najvećeg europskog lanca trgovina, španjolskog El Corte Inglesa.  Fond dobiva novoga čelnika, s ciljem da bude upućen u sve transakcije, što dosadašnji nisu mogli. On je Ahmed Al-Rumaihi, bivši katarski diplomat u SAD-u.

Pokorio Europu
No, nije fond isključivi kupac već ima niz “fondova-kćeri”, za određene sektore. U sportu je to, primjerice, QSI, a u industriji zabave BeIn Media Group koja je preuzimanjem kalifornijske filmske tvrtke Miramax (producirali i oskarovske filmove, npr. Pakleni šund) izvela i “desant” u SAD-u, nakon što je QIA gotovo “pokorio” Europu. Otvorenjem ureda u New Yorku QIA je najavio da će u Ameriku do 2020. uložiti 35 milijardi dolara kako bi “diverzificirao naftne holdinge”. Već lani je bio četvrti najveći ulagač u američke uredske prostore, najviše u Velikoj jabuci (npr. 10 posto tvrtke koja upravlja Empire State Buildingom) i Los Angelesu.

Kako na to gleda novi “boss”, predsjednik Donald Trump? U njegovu susjedstvu u NY QIA posjeduje i 13% darguljarske tvrtke TiffanyCo. I u Aziji je katarski novac sve draži gost – kroz šest godina QIA bi širom kontinenta trebao uložiti 20 milijardi dolara – na meti su singapurske nekretnine, honkonška struja, kineska trgovine… Što će tek biti u Katru, koji je 2022. domaćin SP-a u nogometu…

Izvor: Poslovni.hr

 

SLIČNE ILI VEZANE TEME:

Komentiraj, znamo da želiš