Postojanje političkih struja i registrovanih grupa i partija je pozitivno i poželjno u svakom sistemu. Ali, poistovećivati jedan radio program sa jednom grupacijom je nedopustivo. Trudićemo se da program bude svesrpski. Ja ću apsolutno pokušati da sprečim i blagi nagoveštaj nečega takvog. Mi smo srpski nacionalni program i tako mora da ostane – radio program za sve Srbe, koji treba da bude i dostupan i prihvatljiv, nikakvih podela ne sme da bude, kaže za „Vesti“ novi predsednik melburnškog srpskog radio programa „Glas Ravne gore“ Zoran Tasić, izabran na ovu funkciju minule nedelje.
On ističe da će „ono što se ovde politički dešavalo za vreme ondašnje Jugoslavije, do njenog raspada, neumitno imati, još mnogo godina, uticaja na politička zbivanja i odnose među Srbima na ovdašnjim prostorima“.
– Jednostavno, niko to ne može da spreči i promeni tako brzo. Mi ćemo pokušati da kroz naš radio program „Glas Ravne gore“ pomirimo sve krajnosti i političke opticije u ovdašnjim pokretima i posvetimo samo onome što je dobro za srpski narod, bez obzira kada je ko došao i iz kog dela bivše Jugoslavije. Nastojaćemo da prezentiramo program koji će biti interesantan svima, kako izborom tema, tako i muzike, a svakako izborom ličnosti i događaja koje ćemo analizirati i opisivati – objašnjava naš sagovornik, koji je pre dolaska u Australiju biopravnik u „Ei – Niš“.
Odlukom Skupštine radio programa, dosadašnji predsednik čedomir Vulović sada je na položaju potpredsednika, Drago Ivanović je ostao glavni i odgovorni urednik, sekretar je Slobodan Todić, a novi blagajnik je Bata Kosanović. Upravni odbor ima ukupno 11 članova, među kojima su i Živana Bačkulja, Savko Daninović, Savo Starčević, prota Miroslav Hadži-Popović…
O novinama sa kojima planiraju da osveže emisije Zoran Tasić kaže:
– Biće to više evolucija nego revolucija. Mišljenja sam da imamo dobar program i toga ćemo se držati i neće tu ništa menjati.
Menjaćemo samo ono što su nam naši slušaoci konkretno rekli da bi oni voleli to da čuju, a to je malo više analitičnosti u programu i malo više muzike, a manje vesti, kako bi se obezbedilo vreme za druge sadržaje kao i za mnogo više priloga iz zajednice u Melburnu i DŽilongu. Naravno, sve u okviru mogućnosti, jer svi mi to radimo dobrovoljno u svoje slobodno vreme.
Jedna od novina koja je već zaživela je i omladinski radio program, koji se emituje od pre dve nedelje, tačno u ponoć između nedelje i ponedeljka.
– Od ovog programa očekujemo dosta, ali ne u ovom trenutku. Program realizuje veoma mlada ekipa. To je ekipa za budućnost, koja će se polako uhodavati. Očekujem da će za par meseci program biti interesantan i da će biti eliminisane početne slabosti i tehnički problemi.
– Naša namera je da srpskoj omladini ponudimo ono što u ovom trenutku nema – muziku sa prostora bivše Jugoslavije, jer oni to traže, sa tim su odrasli, pogotovo do perioda 1991-1992. godine. Nakon tog perioda bilo je mnogo nacionalističke muzike od koje mi čuvamo i jednostavno želimo da se sklonimo. Biće tu i najmodernije muzike, ali pokušaćemo da nemamo previše turbo folka – kaže Tasić, koji poziva mlade Srbe na saradnju kako sa idejama tako i sa učestvovanjem u emisijama.
Pogrešna slika o našem narodu
– Samo jedna smernica treba da bude: da radimo u interesu srpskog naroda ovde, da očuvamo sve naše stare dobre običaje, da se podigne nivo informisanosti drugih naroda i nacija, uključujući i Australijance, o tome ko su i šta su Srbi. Stvorena je loša slika o Srbima, poslednjih deset godina, zbog svega onog što se dešavalo, gde su Srbi nepravedno izvukli deblji kraj. Ako možemo, treba da radimo na tome da razbijemo tu famu i da Srbe predstavimo u svetlu u kojem smo uvek bili, kaže Tasić
Teško do novog termina
Radio emisije „Glas Ravne gore“ se trenutno emituju u ranim jutarnjim terminima, četvrkom od sedam i subotom od osam izjutra.
– Mi smo što se tiče termina dostigli maksimum. Da bismo dobili nov termin, potrebno nam je još stotinak plaćenih članova i nekoliko hiljada dolara novčanog priloga od radiotona, da bi radio stanica 3ZZZ takvu molbu uzela u obzir. U ovom trenutku čak 16 etničkih grupa čeka na red za svoj program – kaže Tasić.