Spekulacije o uvodjenju Madjarskih viza

Madarska i ostale zemlje kandidati moraju do ulaska u clanstvo Evropske unije da ujednace režim viza s celim prostorom evropske petnćstorice, ali Evropska komisija nije vlastima u Budimpešti uputila nikakav poseban zahtev za brže uvodenje viza Jugoslaviji, rekli su agenciji Beta izvori Evropske komisije u Briselu.

Od uvodenja viza za Madarsku posebno strahuju Madari koji žive u SRJ, kao i veliki broj državljana SRJ koji su poslovno, preko racuna u bankama ili saradnje sa madarskim firmama bili vezani za Madarsku.

„To je sada vec sasvim izvesno. Madarska ce biti obavezna da, danom stupanja u stalno clanstvo EU, primeni sve šengenske propise, što znaci da ce državljanima SRJ biti potrebna viza“, rekao je agenciji Beta potpredsednik Saveza vojvodanskih Madara Laslo Joža.

Bez promena

Portparol madarskog Ministarstva inostranih poslova Tamaš Tot demantovao je glasine da Madarska, na pritisak Evropske unije, želi da uvede vize za gradane Jugoslavije.

Tot je dopisniku Bete u Budimpešti kazao da „nakon promene vlade u Madarskoj nije došlo do promene stava Budimpešte o pitanju viza, niti o pitanju obaveza Madarske u vezi sa ukljucivanjem zemlje u EU“.

Bivša vlada Viktora Orbana zastupala je stav da Madarska, prilikom pristupanja EU, treba da uvede vize za gradane Jugoslavije i Ukrajine. Taj stav je februara ove godine bio i javno objavljen u izveštaju Ministarstva unutrašnjih poslova o radu u prošloj godini.

Tot je rekao „da madarsko Ministarstvo inostranih poslova nema informacija o pritisku Evropske unije osim kada su u pitanju obaveze koje proizlaze iz clanstva u EU“.

Evropska komisija i njena direkcija za unutrašnje poslove i pravosude nisu vlastima u Budimpešti uputile nikakav poseban zahtev, „niti za to postoji bilo kakva pravna obaveza“ za neko ranije, brže nego što je potrebno uvodenje viza SR Jugoslaviji, rekao je dopisniku Bete u Briselu Leonelo Gabrici, portparol evropskog komesara za unutrašnje poslove i pravosude Antonija Vitorina.

Gabrici je podsetio da Madarska i sve druge zemlje kandidati pre ulaska u EU moraju 1. januara 2004, ako to vec nije slucaj, uvesti vize onim zemljama za cije državljane države petnćst zemalja Unije sada zahtevaju ulazne vize.

Istovetni standardi

Portparol je objasnio da to spada u uslove koje sve zemlje kandidati moraju ispuniti pre ulaska u clanstvo EU i u tome nema izuzetka, jer se moraju uspostaviti istovetni standardi na celoj teritoriji Evropske unije.

Ako u meduvremenu, dok nove clanice ne stupe u EU, sama EU ukine vize nekoj „trecoj zemlji“, onda ce automatski taj režim ostati na snazi – recimo u Madarskoj, koja nema vize s Jugoslavijom, ako bi do tada EU ukinula režim viza za jugoslovenske gradane.

Madarska je u procesu uskladivanja svojih propisa sa normama EU od pocetka juna prošle godine. Za ulazak u Madarsku vize su potrebne državljanima Rusije, Moldavije, Belorusije, Bosne i Hercegovine, a od 30. septembra prošle godine i gradanima Makedonije.

Iz viza su izuzete Rumunija i Bugarska nakon što je EU procenila da ove dve zemlje ne predstavljaju imigraciono-emigracioni rizik za Uniju, tako da sada njihovim državljanima nije potrebna viza za ulazak u šengensku zonu.

U Budimpešti je više puta naglašeno da Madarska zasad ne uvodi vize za gradane susednih zemalja, a promena tog stanja se ocekuje najkasnije u trenutku stupanja Madarske u Evropsku uniju.

Šef jugoslovenske diplomatije Goran Svilanovic nedavno je na konferenciji za novinare u Novom Sadu ocenio da sada vec ima osnova za ocekivanja da se SRJ izmesti iz crne šengenske zone u takozvanu sivu zonu, u kakvoj su Rumunija i Bugarska.

Svilanovic smatra da bi SRJ do pocetka 2004. mogla da dokaže da je u istoj ravni što se tice stabilnosti politicko-pravnog sistema i životnog standarda kao Rumunija i Bugarska, odnosno da više ne predstavlja nikakav izbeglicki rizik za zapadnoevropske zemlje.