Grupa Zastava vozila sklopila je sa korporacijom „Nukarko“ iz Nju Džersija, ciji je osnivac Malkom Briklin svojevremeno zaslužan za prodor „juga“ na americko tržište, predugovor o formiranju akcionarskog društva „Zastava Motor Works“ (ZMW).
Ovaj dokument kojim je predvideno da, kroz zajednicko ulaganje sa strateškim partnerom iz Amerike, za tri godine proizvodnja kragujevackih automobila namenjenih, pre svega, inostranom tržištu naraste na 220.000 godišnje, potpisan je 4. oktobra i od juce je važeci. U narednih šest meseci, a najkasnije do 1. marta iduce godine, trebalo bi da se posao kruniše i parafiranjem ugovora.
Obelodanjujuci ovu vest na jucerašnjoj konferenciji za novinare u vladi Srbije, Aleksandar Vlahovic, republicki ministar za privredu i privatizaciju, naglasio je da ce trogodišnje ulaganje najmanje 150 miliona dolara investicionog i obrtnog kapitala, na koje se strateški partner obavezao predugovorom, omoguciti kragujevackom proizvodacu da poveca i modernizuje proizvodne kapacitete i svoje modele – stare unapredene i nove – plasira širom sveta.
Naime, kako je predvideno predugovorom, „Nukarko“ ce zarad ulaganja 150 miliona dolara postati vecinski vlasnik (80 odsto akcija) ZMW ad Kragujevac, dok ce ulog u imovini Grupe Zastava vozila obezbediti 20-procentno vlasništvo.
Sem investicije od minimum 150 miliona dolara, ciji ce se iznos precizno utvrditi u narednih šest meseci, americki partner se obavezao da podigne tehnološke standarde na nivo EURO 3 i EURO 4., neophodne da bi se automobili iz Kragujevca mogli izvoziti i da unapredi postojece brendove i podstakne razvoj novog brenda (robne marke) koji ce, po Vlahovicevim, recima biti sinonim za vrednost, kvalitet i pouzdanost. Pri tome na kraju prve godine proizvodnja zajednickog preduzeca bi trebalo da dostigne 5.000, na kraju druge 7.500, dok bi trecu završili sa 10.000 automobila mesecno, odnosno 220.000 za godinu dana.
„Nukarko“ je preuzeo obavezu da 75 odsto proizvedenih vozila izveze u SAD, EU i tržišta zemalja u razvoju, pre svega latinoamerickih sa cijim distributerima, nezavisno od ovog predugovora, postoji ugovoreni plasman 2000 automobila mesecno.
Kao vecinski partner „Nukarko“ ce u startu zaposliti 4.500, odnosno sve sadašnje radnike „Zastava automobila“ da bi u godini pune iskorišcenosti kapaciteta ZMW zapošljavao 9.000 ljudi. Uz to u narednih pet godina, kako je ugovoreno, americka korporacija ce morati da zadrži udeo u zajednickom akcionarskom društvu, kao i da ne dozvoli njegov bankrot ili stecaj, sem u dogovoru sa „Zastavom“.
Ulog Grupe Zastava vozila nece biti novcani. Na ime 20 odsto vlasništva u novoosnovano preduzece domicilni partner ce investirati nou-hau „Zastava automobila“ za proizvodnju vozila „skala“, „jugo“ i „florida“, kao i njihove pikap verzije, zatim zemljište na kome se nalaze proizvodni kapaciteti, zgrade i pratece objekte, opremu i mašine i intelektualnu svojinu.
Nakon potpisivanja predugovora u narednih šest meseci americki partner ce saciniti tehnicko-tehnološki projekat, kojim ce se detaljno definisati nivo investicija, razraditi poslovni planovi, istražiti tržišta i organizovati marketing nove firme, uspostaviti distribucione kanale, sa cvrstim ugovorima i zapoceti proces homologizacije novog vozila.
Zadatak „Zastave“ je, kako je objasnio Vlahovic, da vrednuje i izdvoji imovinu koja ce pripasti zajednickoj firmi i da uz pomoc države restrukturiše obaveze, da dugove, koji nece uci u novoosnovano preduzece, prenese na holding.
Naime, kako je objasnio Vlahovic, osnivanjem ove srpsko-americke firme ni jedan bivši kreditor, pre svega italijanski „Fijat“ kome „Zastava“ najviše i duguje (oko 75 miliona maraka) nece biti oštecen. Ovom starom strateškom partneru je, po ministrovim recima, nudeno da preuzme kompaniju za dug ali on to nije bio spreman. Stoga u narednom periodu i predstoje razgovori sa bivšim kreditorima o razrešavanju starih dugovanja.
Novo partnerstvo sa americkom korporacijom, pre privatizacije, Vlahovic je objasnio nepovoljnim opštim stanjem u svetskoj automobilskoj industriji i cinjenicom da vodeni razgovori sa potencijalnim strateškim partnerima koji bi u ovom trenutku ušli u proces privatizacije, nisu otišli dalje od interesovanja, odnosno nisu rezultirali spremnošcu na konkretne korake.
Deset godina bez poreza
„Zastavin“ americki partner ce, kao i svi veliki investitori, po usvajanju predloženih poreskih izmena, u narednih deset godina biti osloboden placanja poreza na dobit korporacije. Utoliko pre što ce njegovo ulaganje višestruko premašiti minimalno 10 miliona evra, na osnovu cega ulagac stice pravo na ovu olakšicu.
Ovaj konkretni aranžman, izmedu ostalog, po recima Aleksandra Vlahovica, bio je povod da se nadležna ministarstva za privredu i finansije odluce na znacajnije stimulanse u poreskoj politici. To je za stranog investitora bio dodatni podsticaj, kao što je za njega atraktivno i formiranje slobodne zone u jugoistocnoj Evropi i ugovor o slobodnoj trgovini sa Rusima.
Pripreme za nova ulaganja
Posle propuštene šanse da se kao zemlja kandidujemo za zajednicko ulaganje „Pežoa“ i „Tojote“ koji su za svoju destinaciju izabrali Cešku, u izgledu je “ 2004. godine nova grinfild investicija automobilske industrije.
Stoga su još proletos pocele pripreme, kako bismo za dve godine mogli ravnopravno da konkurišemo, najavio je Vlahovic, ne želeci da otkrije o cijim je planovima za investiranje rec.