G17 Plus zeli da menja Srbiju, da ona postane lider na Balkanu, zato osnivamo stranku ciji je cilj pobeda na narednim izborima, rekao je Mladjan Dinkic i usao u istoriju kao osnivac jos jedne politicke partije u Srbiji.
KADA je u nedelju (15. decembar) za govornicu Sava centra stao potpredsednik Savezne vlade Miroljub Labus, salom se prolomio zestok aplauz. Iako je javnost danima pre toga „sumnjala“, tada je vec bilo izvesno da ce on biti prvi predsednik jedine partije osnovane u Srbiji posle petooktobarskih promena.
A zbog cega je nevladina organizacija G17 Plus na svojoj trecoj skupstini prerasla u politicku stranku, pre Labusa, za istom govornicom, bez uvijanja je objasnio Mladjan Dinkic: petooktobarska promena vlasti nije donela i korenitu promenu sistema. To, po guverneru Narodne banke Jugoslavije, znaci da su stare institucije netaknute, da nisu doneti vazni sistemski zakoni, a da „korupcija na svim nivoima buja“. Zatim, da niko nije osudjen za zloupotrebe u prethodnom periodu, da su „sudovi zastrasujuce neefikasni“, a rad policije u kljucnim segmentima potpuno blokiran. Zakoni se, kaze guverner, cesto krse bez ikakvih sankcija, sto dovodi do odsustva elementarne pravde i unistavanja sistema moralnih vrednosti. Imamo i kolaps pravosudja, razgranatu birokratiju, ogranicavanje ekonomskih sloboda, koje unose nesigurnost potencijalnim domacim i stranim investitorima i sprecavaju razmah privatne inicijative.
Mladjan Dinkic jos je rekao da G17 Plus zeli da menja Srbiju, nudi novi put i ima resenja za probleme koje je nabrojao.
Eksperti i politicari
Time je razresena i dilema stara gotovo koliko i DOS – da li ce G17 prerasti u politicku partiju? Ni u samoj organizaciji, formiranoj pre pet godina kao grupa od 17 eksperata, o ovoj dilemi nije postojao jedinstven stav. Inicijatori aktivnijeg ucesca organizacije u politickom zivotu bili su Mladjan Dinkic i Miroljub Labus, bezrezervno, prema onome sto je do javnosti stizalo, uz njih su stala jos dvojica eksperata: Tomica Milosavljevic, republicki ministar zdravlja, i savezni ministar finansija Veroljub Dugalic. Koplja su se lomila oko najeksponiranijeg, uz Labusa i Dinkica, clana G17 – ministra finansija u Vladi Srbije Bozidara Djelica.
Za razliku od drugih koji se nisu slagali sa prerastanjem NVO u politicku stranku, pa poput ministra gradjevine Sumarca nisu ni dosli na osnivacku skupstinu, Djelic je u nedelju u Sava centru sedeo uz Labusa i Dinkica, a novinarima objasnio:
– Ovde sam da pokazem da se prijateljstvo nastavlja. Necu biti clan ove politicke partije, ali ni jedne druge. Ako postoji ekipa koja mi je bliska, onda je to G17 Plus. Oni su mi prijatelji, sto ce i ostati. Nema razdora, ljutnje, lomova.
Ne svidjaju mi se, medjutim, najave da ce, zbog toga sto se formirala politicka partija, neki ministri koji su se u nju uclanili, po automatizmu biti smenjeni. To nije u interesu nasih gradjana, a oni koji podrzavaju tu ideju odjednom postaju hiperprincipijelni u nameri da eksperte koji postizu zapazene rezultate i kod nas i u inostranstvu, smene zbog pripadnosti stranci. Na primer, izvestaj Evropske banke za razvoj u sam vrh dostignuca nase zemlje stavlja reformu bankarskog sistema i vodjenje monetarne politike. I Mladjan Dinkic, koji to vodi, trebalo bi da ostane guverner, a ja cu se za to zalagati.
Na pitanje – da li se ta primedba odnosi na premijera Djindjica, Djelic odgovara:
– Na sve one koji razmisljaju o takvim stvarima. Nas javni zivot zagadjen je tolikim mediokritetima, a ako neko misli da je prioritet da smeni ljude koji su se casno, odgovorno i profesionalno oduzili nasim gradjanima, ne samo kroz zalaganje i dobre namere, vec i rezultatima, samo pokazuje da ga ne zanima interes gradjana Srbije, vec sopstven i svoje partije.
G17 i premijer
Lideri politickih partija, kao ni njihovi predstavnici, nisu se u nedelju pojavili u Sava centru, ali su vec u ponedeljak imali misljenje. Visoki funkcioner DSS-a Nebojsa Bakarec ocenio je da ce stranka G17 Plus „sigurno predstavljati neku snagu“.
Predsednik Vojvodjanskih reformista Miodrag Isakov trazice od Predsednistva DOS-a da novu partiju primi u tu koaliciju, cime, izgleda, nisu odusevljeni u Demokratskoj stranci.
– Ne znam ni jednu stranku koja se osnovala, a da nije imala svoj program, kaze potpredsednik te partije i savezni ministar policije Zoran Zivkovic.
I srpski premijer Zoran Djindjic vec je nagovestio da ce ministri koji nisu uclanjeni u neku od stranaka DOS-a morati da biraju izmedju svog partijskog i stranackog delovanja.
– Prema mojim informacijama, ni jedan visoko profilisani clan Vlade nece uci u stranku G17 Plus, ali ako neki ministar bude hteo stranacki da se angazuje, onda bi trebalo da podnese ostavku. Ako neki od ministara udju u tu novu partiju, bice promenjeni, kaze premijer. Miroljub Labus za „Nezavisnu Svetlost“ kaze, medjutim, da „o tome ne razmislja“:
– Ponasanjem prema nama u ovom trenutku sami ce napraviti osnovu za nasu buducu saradnju. Neka sami procene. Nama nisu vazne fotelje, vec interes zemlje, vizija koju moramo da ostvarimo i to ne na kratak, vec na dugi rok. Oni sami biraju saveznike, a mi cemo tada se odredimo.
I Mladjan Dinikic u izjavi za ove novine porucuje da „svako moze da uradi sta god hoce“:
– Pretpostavljam da bi trebalo ceniti rad i ucinke ljudi koji su na ministarskim pozicijama, a ne to da li su pripadnici jedne, ili druge politicke grupacije. Oni koji bi pokusali smene, pokazali bi svoju nemoc, a mislim da bi izgubili i sve ekonomske predznake koje su sami sebi do sada pripisivali. Bila bi to kardinalna greska, a da se plasimo takvih izjava, svojevremeno ne bismo krenuli ni protiv Milosevica, a kamoli sada.
Jedno je rad u instituciji, a drugo partijski rad. Te dve stvari bi trebalo odvojiti, a svako mora da brine za sopstvene rezultate. Onog ko ih nema svakako treba menjati, bez obzira na to da li je clan neke stranke. Ukoliko, medjutim, neko ima hrabrosti da pominje smene zbog stranacke pripadnosti, zaboravlja da je dosao na vlast preko programa ove organizacije. Mi cemo i dalje raditi sto najbolje mozemo u interesu Srbije i cekamo one koji nisu zadovoljni nasim radom da se jave, kaze Dinkic.
Drugacija politicka logika
Analiticari ocenjuju da ce G17 Plus zauzati dobar deo politickog prostora koji trenutno zauzima DS, pa otuda i strah te partije od formiranja nove stranke. Direktor agencije „Medijum“ Srbobran Brankovic za „Blic njuz“ kaze:
– Za nas politicki prostor stvaranje jedne takve stranke u ovom trenutku je blagotvorno, posebno sto u DS, iz nekoliko razloga, postoji velika kriza identiteta. Nacinom na koji Demokratska stranka pokusava da zadrzi vlast dovodi se u pitanje njena demokraticnost a i njena liberalna politicka opcija, jer je bilo pokusaja da pristupi socijalistickoj internacionali.
Pretvaranje G17 Plus u stranku nije samo popunjavanje praznog prostora na politickom polju Srbije, smatra Slobodan Cvejic sa Filozofskog fakulteta:
– To je prelazak na jednu drugaciju politicku logiku kao najavu vremena kada ce gradjani, a u krajnjoj liniji politicki rivali moci jasnije da uoce profil ostalih ucesnika na politickoj sceni.
Kada je rec o mogucem efektu nove stranke na eventualno smirivanje ili zaostravanje na napetoj politickoj sceni Srbije, Slobodan Cvejic tvrdi da nije optimista u pogledu brze promene politicke kulture, ali ocekuje da ce se menjati politicke racunice svih aktera.
Srbobran Brankovic, s druge strane, ocekuje da ce formiranjem nove stranke sukob Kostunica – Djindjic pasti u drugi plan.
– Mogucnost da partije demokratske orijentacije formiraju parlamentarnu vecinu bice mnogo veca nego do sada. Mislim da bi G17 Plus na vanrednim parlamentarnim izborima mogla da osvoji isto mandata koliko i DS, kaze Brankovic.
Vlada i misljenje da ce se G17 obracati onom birackom telu koje se na septembarskim predsednickim izborima opredelilo za Miroljuba Labusa sto on donekle demantuje:
– Izborna baza je dvojaka: zelimo odbranu demokratije, da privucemo one koji su nezadovljni i apaticni, jer nemaju poverenja u trenutno vodjstvo na jednoj ili drugoj strani i kazemo im da resenja postoje, iako nece biti laka. Drugi deo birackog tela cine nase pristalice iz 2000. godine. Tada smo ih pozvali da glasaju za druge, sto sada necemo uciniti.
Trenutna popularnost G17 zasniva se, uglavnom, na prestizu njenih eksperata, koji nisu umesani u svakodnevnu borbu za vlast i imaju jake veze na Zapadu, gde su mnogi clanovi nove partije radili i stekli renome. Da bi imidz eksperta mogao da bude prednost, govori istrazivanje koje je obavljeno pre mesec dana. Ono pokazuje da su gradjani Srbije poceli da osecaju poboljsanje standarda i prve pozitivne rezultate reformi, ali je, prema recima istrazivaca javnog mnjenja Srecka Mihajlovica, veci nego ikad postotak onih koji tvrde da nas politicari samo zamajavaju. Mihajlovic zakljucuje da, na jednoj strani, raste zadovoljstvo standardom i zivotom, a na drugoj, nezadovoljstvo politikom i politicarima. Ocigledno je da eksperti tu mogu da izvuku neku dobit, ali je pitanje da li na dobit mogu da racunaju oni eksperti koji su, u medjuvremenu, postali politicari.