Kašnjenje sa usvajanjem Ustavne povelje nanelo je velike troškove Srbiji, a oni ce biti još veci ukoliko dode do blokade rada parlamenta nove državne zajednice. U tom slucaju ce biti odložena ocekivana donatorska pomoc, a nece moci da se ratifikuju ni pripremljeni sporazumi o aranžmanima sa medunarodnim finansijskim institucijama, upozorio je na jucerašnjoj konferenciji za novinare Goran Pitic, republicki ministar za ekonomske veze sa inostranstvom.
Pitic je potvrdio da donatori više i ne pominju novu konferenciju na kojoj bi se prikupljala pomoc za Srbiju i Crnu Goru, iako je taj skup najavljivan za kraj prošle, a potom za pocetak ove godine. Zbog toga je na jucerašnjem skupu sa predstavnicima brojnih medunarodnih institucija i humanitarnih organizacija, prema recima Pitica, još jednom naglašeno da je Srbiji i dalje potrebna finansijska pomoc da bi se zapocete reforme uspešno okoncale. Medutim, i bez donatorske konferencije racuna se da ce tokom ove godine biti obezbedena pomoc od oko 900 miliona dolara. Znatan deo tog novca, oko 120 miliona evra, upotrebice se za energetski sektor i to uglavnom za remont prenosne mreže.
Za rekonstrukciju saobracajne infrastrukture planirana je donatorska pomoc od 170, a za vazdušni saobracaj 50 miliona evra. Oko 60 miliona evra trebalo bi da se iskoristi za reformu infrastrukture opština u Srbiji, zatim 10,5 miliona evra za obnovu granicnih prelaza, dok bi zdravstvu pripalo 10,9 miliona evra. Evropska investiciona banka i Evropska banka za obnovu i razvoj spremne su da kreditiraju privatni sektor, rekao je Pitic, najavljujuci da se do 2005. godine ocekuje da Srbija dobije novcanu pomoc od oko 4,5 milijardi dolara.
Ta pomoc ce, kako je dodao, sve cešce stizati u vidu povoljnih kredita, a sve manje ce biti poklona. Do sad je bila obrnuta situacija jer su u prošloj godini od milijardu dolara prikupljene pomoci dve trecine bili pokloni a ostalo dugorocne pozajmice. Od oktobra 2000. godine donacije za Srbiju su bile vredne oko 2,9 milijardi dolara, a od toga je potrošeno 1,5 milijardi.
Za Srbiju je, prema oceni Pitica, od velikog znacaja odlaganje odluke SAD o nastavku finansijske pomoci. Ocigledno je, kako je rekao, da je uvažena realnost da do 31. marta naša zemlja ne može da ispuni tražene uslove i ocekujemo da 15. juna bude doneta odluka kojom ce dati pozitivan signal za investiranje u Srbiju.