Mlak zagrljaj matice

Ovogodišnji Vaskršnji susreti dijaspore i otadžbine završeni su preksinoć svečanim prijemom za više od 200 učesnika, kod prestolonaslednika Aleksandra u Belom dvoru Karađorđevića na beogradskom Dedinju.
Pozdravljajući goste, prestolonaslednik je izrazio nadu da su „uspostavili još jače veze u korist naše zemlje i našeg naroda“. – Ova zemlja je patila u prošlosti i verujem da su bolji dani pred nama. U ime naše bolje budućnosti srećan sam što sam večeras vaš domaćin – rekao je Aleksandar II Karađorđević. U ime organizatora predsednik Upravnog odbora Asocijacije „Srpska veza“ Aleksandar Vlajković se zahvalio prestolonasledniku na gostoprimstvu i njegovim naporima usmerenim ka povezivanju dijaspore i matice, uručivši mu, u to ime, bronzanu skulpturu ćirila i Metodija.

Zapadni zakoni
Slobodan Stojanović iz Švajcarske ukazao je da sve zapadne zemlje imaju zakon koji reguliše izbor poslanika iz dijaspore u parlamentu i podsetio da u svetu ima 1.200.000 glasača sa državljanstvom SRJ, odnosno sada Srbije i Crne Gore.

Učesnici ovogodišnjih Vaskršnjih susreta dijaspore i otadžbine, koji je upravo završen u Beogradu, tokom tri dana rada u Domu vojske Srbije i Crne Gore, osvrnuli su se na put i prespektivu jačanja veza između naših ljudi u rasejanju i matice Srbije. Razgovarali su o unapređenju poslovnih veza i mogućnostima kako i gde uložiti sredstva u otadžbinsku privredu. Razmenjena su, takođe, iskustva i mišljenja u cilju unapređenja zdravstva u Srbiji. Vitalne probleme i pitanja dijaspore vezana za otadžbinu po pitanju državljanstva, biračkog prava, služenja vojnog roka, dopunske škole na maternjem jeziku itd, učesnici skupa izložili su i pred predstavnicima Odbora za veze sa Srbima izvan Srbije u republičkoj Skupštini.
Na tom sastanku predstavnici Srba u rasejanju su zatražili konkretne korake u donošenju propisa koji će olakšati odnos matica-dijaspora. Istakli su da i za više od dve godine od dolaska demokratskih vlasti veza matice i dijaspore još ne funkcioniše u punoj meri i ukazali da je potrebno donošenje zakona o dvojnom državljanstvu, pojednostavljenje procedure za dobijanje viza za više ulazaka u zemlju, boravišnih dozvola na dve ili pet godina, dobijanje dozvola za pokretanje poslova…

Opasnost asimilacije
Predstavnici Srba u Makedoniji i Sloveniji ukazali su na opasnost od asimilacije i nestanka Srba na tim prostorima.
Predstavnici skupštinskog odbora preneli su spremnost tog tela da pomogne Srbima u rasejanju u razrešenju spornih pitanja na relaciji dijaspora-matica i podsetili da će prioritet imati ponovo uspostavljanje nastave za decu u inostranstvu.
Kako je naglašeno, u dijaspori ima oko 600.000 dece, od kojih je samo 2.400 obuhvaćeno nastavom, što je „nacionalni, a ne obrazovni problem“.

Miodrag Kulić, iz Nemačke opomenuo je na problem identiteta mladih generacija u dijaspori i založio se za ponovno otvaranje kulturnih centara i škola na srpskom jeziku, koji su ugašeni.
– Na otvaranju skupa mi smo dobili veliko obećanje od ministra pravde Vladana Batića da će se Zakonom o dijaspori rešiti sva sporna pitanja, a kada smo mi iz dijaspore stupili za govornicu da iznesemo naše minimalne zahteve, ni njega ni drugih predstavnika vlasti, koji su nas takođe prethodno pozdravili, više nije bilo u sali. Znači problem nije u dijaspori, već u matici – rekao je Kulić. On je predložio da se stavi moratorijum na pozive mladima u dijaspori za služenje vojnog roka, dok se ne regulišu drugi problemi.