Dokazni postupak tužilaštva na suđenju Milanu Milutinoviću, Nikoli Šainoviću i Dragoljubu Ojdaniću trajaće između 55 i 60 radnih dana, tokom kojih će iskaze dati oko 140 svedoka, rekla je danas u Haškom tribunalu tužitelj Kristina Romano.
Romano je, na statusnoj konferenciji, precizirala da bi, po preliminarnoj proceni, izvođenje dokaza optužbe moglo potrajati oko četiri meseca. Ona je precizirala da u broj radnih dana nije uračunato unakrsno ispitivanje svedoka od strane odbrane.
Sudija Patrik Robinson rekao je da to znači „da bi se broj od 55 radnih dana mogao udvostručiti“.
Branilac generala Ojdanića Tomislav Višnjić obavestio je sudiju da ima problema sa dobijanjem neophodnih dokumenata od vlasti Srbije i Crne Gore, budući da njegovi zahtevi mesecima stoje pred Nacionalnim savetom za saradnju s Haškim tribunalom.
Višnjić je rekao da bi, ako se saradnja ne ubrza, mogao tražiti da sudsko veće nalogom obaveže vlasti u Beogradu da tražena dokumenta dostave Ojdanićevoj odbrani.
Na pitanje sudije Robinsona da li ima šta da kaže o uslovima pritvora i svom zdravstvenom stanju, bivši predsednik Srbije Milan Milutinović je rekao da je „vrlo zabrinut“ zbog toga što ne zna kakva je uloga optuženih u proceduri pred sudom i založio se za „unapređivanje“ pravila tribunala.
„Koja je uloga nas kao optuženih? Da li smo mi marionete koje treba da ćute i da zavise od sposobnosti ili nebrige naših advokata“, upitao je Milutinović, dodajući da ne aludira na svog branioca Džona Livingstona, niti na bilo koga drugog u sudnici.
Milutinović je zatražio „privatni sastanak“ sa sudijom Robinsonom kako bi mu preneo svoje predloge za unapređivanje procedure u tribunalu.
On je rekao da je do sada dobio 40 registratora sa dokumentima tužilaštva, a da se njegovo ime pominje „na najviše 10 stranica“.
Milutinović je kazao da je pročitao neke izveštaje eksperata i da su oni „promašili suštinu“, zbog nepoznavanja jugoslovenskih zakona, i da bi stručnost veštaka trebalo proveriti pre suđenja.
Milutinović je zatražio da o svom zdravstvenom stanju i nalazima lekara u Hagu govori na zatvorenoj sednici. Sudija Robinson je to odobrio, ali je prethodno upozorio Milutinovića da je zloupotrebio pravo da govori i da pravne inicijative može upućivati posredstvom svog branioca.
U ranije danas objavljenoj odluci kojom sudsko veće odbija zahtev Milutinovića da bude privremeno pušten na slobodu navodi se da „on može imati adekvatno lečenje u pritvoru“ i da „njegovo trenutno stanje ne zahteva oslobađanje do suđenja“.
Ojdanić i Šainović na današnjoj statusnoj konferenciji nisu govorili.
Sudija Robinson zakazao je iduću statusnu konferenciju za 24. septembar.
Milutinović, Šainović, bivši potpredsednik savezne vlade, i Ojdanić, bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije, optuženi su za zločine protiv čovečnosti nad kosovskim Albancima, u proleće 1999. Šainović i Ojdanić su se predali Haškom tribunalu u proleće prošle godine, a Milutinović u januaru 2003.