Motor SERB menja svet

Da li će i kada Srbija postati automobilska velesila? Retko ko je u stanju da poveruje da je tako nešto moguće. LJudski je nadati se, ali zašto se i to ne bi dogodilo. Na pravom smo putu, bar za sada.

Diplomirani inženjer mašinstva Zoran Jovanović izumeo je „Motor Snažne Energetske Racionalne Baze“, skraćeno „SERB“. Već tri godine radi na njemu, a ideja je došla sasvim slučajno. Gledao je televiziju, rad nekog motora u emisiji koje se više i ne seća i „najednom je ispred sebe video novi motor, čitavu priču, sliku kompletnog rešenja.“

To je motor od hiljadu kubika koji u sebi objedinjuje karakteristike tri motora, a u kasnijoj fazi razvoja i četvrti. NJegova potrošnja bila bi kao kod malolitražnog automobila, recimo pet litara benzina po gradu, a posedovao bi snagu visokolitražnog auta od 160 konjskih snaga. Velike ideje, veliki planovi i zašto ne jednoga dana i veliko ostvarenje srpske automobilske industrije.

U prodaji za tri godine

Jovanović predviđa da za godinu i po, do dve, uradi prvi prototip, a da se u slobodnoj prodaji nađe za tri godine. On bi voleo da to bude pravi srpski, domaći motor, koji bi se u potpunosti radio u zemlji.
Za početne radove potrebno je oko 50.000, a do finalizacije posla oko 2 miliona evra. Neko bi rekao prevelika cifra, ali ako uzmemo u obzir da se godišnje u svetu proizvede oko milion motornih jedinica, računica je da će konstruktor i oni koji budu pomogli da „SERB“ ugleda svetlo dana godišnje na konto dividende zarađivao pravo bogatstvo.

– Postali bi tako zemlja koja je uvela recvolucionarno otkriće u konstrukciji motora. NJegova zapremina više nikada ne bi uticala na snagu, jer bi se kompletan proces kada je auto u režimu maksimalne snage obavljao u komori za sagorevanje bez uticaja zapremine cilindra. Takvi motori će biti dva do tri puta lakši od sadašnjih – priča inženjer Zoran Jovanović.
Do sada je motor od 160 konjskih snaga imao oko 2.500 kubika. Motor „SERB“ će tu istu snagu moći da „izvuče“ iz samo hiljadu kubika i motor će biti znatno lakši. Ali ni to nije sve, promene režima rada motora u toku same vožnje moći ćemo da obavljamo pritiskom na dugme, ako želimo ekonomsku potrošnju u gradu, snažnu mašinu, kada pretičemo ili idemo uzbrdo.

Zvuči prosto apsurdno da će jedan motor moći da radi na benzin, dizel ili gas, ali nije nemoguće. Zamislite šta bi uvođenje ovakve „mašine“ značilo za avioindustriju kod aviona koji koriste klipne motore, avione za gašenje požara, poljoprivrednu avijaciju. Biće lakši i moći će da ponesu više tereta. Ili možda tenk sa takvim motorom. I to je moguće, zašto jedan američki „abrams“ ne bi ugradio „SERB“ motor.
Jovanović je u intenzivnim pregovorima sa kompanijama „Porše“, „Opel“, „Boš“, „Pežo“. – Nije sve u novcu, ja bih voleo da pomogne neko od naših ljudi da taj motor bude domaći, srpski. Ideju sam dobio u sekundi, a naziv smišljao danima. Ovo bi mnogo značilo za našu industriju, da naša zemlja radi i razvija se. Želim da sve pare ostanu u Srbiji. I do sada sam lepo živeo, nemam nameru da to pokvarim bogatstvom i telohraniteljima koji bi me okružuivali – kaže iskreno Jovanović
Priča o „SERB“ motoru i njegovom konstruktoru potrajaće dugo. Možete li zamisliti našeg „stojadina“ kako ubrzava kao BMW ili specijalnog dvotočkaša kojima će naši osvajati medalje na olimpijadama?
Što da ne.