U dvorište Miroslava Stojilkovića u Prvomajskoj ulici u centru Niša kolima se ne može. Isprečio se koren drveta koji je pre nekoliko godina izdigao trotoar. Odgovor nadležnih kojima se obraćao više puta bio je da će se sve sanirati prilikom rekonstrukcije ulice.
"Sada je rekonstrukcija ulice urađena, ali korenje nije rešeno, nemam kome više da se obratim", kaže Stojilković. "Problem mi je što ne mogu da se parkiram ni na trotoaru ni u dvorištu, a ne mogu da priđu ni hitna pomoć ili vatrogasci, ne daj bože ako se nešto desi:"
U gradskom zelenilu kažu da nije baš tako, da on ima ulaz u dvorište iz druge ulice i da je ovo drvo zdravo. A njih Direkcija za izgradnju grada uključuje uvek kada se rekonstruiše ulica sa drvoredima.
"Prilikom rekonstrukcije vođeno je računa o svakom, pa i o tom ulazu", naglašava Dragan Videnović iz Direkcije za izgradnju grada. "Sve smo radili u saradnji sa JKP Medijana koja je staralac svih gradskih zelenih površina, oni su uradili sanaciju tog korenja i to maksimalno koliko je bilo moguće."
U gradu ima dosta trotoara ispucalih zbog korenja drveća. Slobodan Đorđević, direktor Sektora "Zelenilo" JKP Medijana, gde nastoje da spasu svako zdravo stablo, objašnjava postupak za uklanjanje drveća koje smeta:
"Ne možemo da uklonimo takvo stablo na osnovu prijave građana, nego se ide preko komunalne inspekcije nadležne opštine i preko Uprave za komunalne delatnosti koja donosi rešenje za uklanjanje takvih stabala. To su u suštini vrlo izuzetne situacije."
Godišnje se zbog dotrajalosti i oštećenja ukloni 200 do 300 stabala, a zbog prepreka samo dva ili tri. U nastojanju da se povećaju zelene površine, godišnje se zasadi između 800 i hiljadu stabala.
rts.nis@rts.rs