Vecina žena se sa radošcu seca prvih trenutaka rodenja deteta iako je porodaj bio bolan, buduci da se rodila zdrava i lepa beba. Do dvadesetog veka mnoge žene su umirale na porodaju, druge su zbog teškog porodaja radale mrtvorodenu ili hendikepiranu decu. Ovo se danas retko dogada, buduci da se porodaji obavljaju u porodilištu, gde žene radaju pod kontrolom lekara i babice. Pa ipak, mnoge, ne samo u našoj zemlji, vec u citavom svetu, nezadovoljne su uslovima radanja u porodilištu. Žene u bolnici su same u tako važnom trenutku života, radaju kao na traci, pripreme za porodaj su rutinske.
U Holandiji cak 35 odsto žena rada dete u svojoj kuci. Mnoge Francuskinje sa simpatijama priželjkuju porodaj u kuci, ali iz opreznosti se ipak odlucuju za bolnicu. U nekim porodilištima, kao što je Londonska kraljevska bolnica porodaj prolazi kao u bajci. Buduca majka u ovom porodilištu vec na pocetku trudnoce ima svoju medicinsku sestru, koja je kontroliše sve do porodaja, prisustvuje i pomaže radanju deteta, ušiva epiziotomiju i posecuje majku i dete šest nedelja posle porodaja.
Priprema porodaja u Londonskoj kraljevskoj bolnici obuhvata psihofizicku pripremu trudnica i njihovih muževa, koje pocinju sa vežbama šest nedelja pre porodaja. Trudnice uce kako da dišu za vreme porodaja i kako da odaberu odgovarajuci položaj pri radanju. Položaj može biti polusedeci, ležeci, klececi i ležeci na boku. Za sve te položaje radanja babice su strucno osposobljene da bi na najbolji nacin pomogle trudnici. Ženi su za ublažavanje porodajnih bolova na raspolaganju akupunktura, refleksoterapija, aroma terapija i masaža.
Da bi rodenje deteta zaista bio dogadaj za pamcenje i u drugim razvijenim zemljama ženi se omogucava da bira položaj pri radanju deteta i pomocne metode za ublažavanje bola, dok se epiduralna anestezija koristi samo u posebnim prilikama.
Odnedavno su napravljene i posebne kuce za porodaj, koje u svemu podsecaju ženu na njen dom. U Kanadi, Americi, nordijskim zemljama i Švajcarskoj žene se sve više odlucuju na porodaj u porodiljskim kucama, koje su opremljene sa puno topline. Porodaj u ovim porodilištima je potpuno prirodan. Žena rada na udobnom krevetu u velikoj sobi, sa zavesama u boji i pod prigušenim osvetljenjem. Porodilja zauzima položaj koji joj najviše odgovara, a ukoliko želi može da se porodi i u kadi sa mlakom vodom.
Ove kuce su napravljene prvenstveno da bi se žene potpuno opustile tokom radanja i psihicki dobro osecale. Pod takvim uslovima žena rada dete bez stresa, opuštena je, bolje saraduje, a sam porodaj je neuporedivo brži i manje bolan.
Sa periduralnom anestezijom moguce je naruciti porodaj po želji, buduci da u nekim situacijama treba ubrzati rodenje deteta.
Ovakav porodaj žene opisuju kao potpuno bezbolan i bez ikakvog osecaja tokom radanja. Iako poštedene bola, žale što se nisu porodile na prirodan nacin i opisuju rodenje deteta „kao da ga je donela roda“. Pozitivna strana ove anestezije je što se eventualne hirurške intervencije izvode bez opšte anestezije. Epiduralna anestezija ima i nedostatke. Ponekad se bebe radaju forcepsom, a postoji i rizik da se u predelu uboda na kicmi stvori krvni podliv.
U mnogim evropskim zemljama, ukoliko se ocekuje porodaj bez komplikacija žene pred porodaj mogu pozvati babicu i poroditi se u kuci. I dok ukucani spavaju, dovoljno je da trudnica telefonom pozove babicu i porodaj se obavlja u kadi uz prigušena svetla.
Babica je stalno u kontaktu sa bolnicom i ukoliko nastupe nepredvidene okolnosti, strucna ekipa lekara odmah dolazi. Posle porodaja babica i medicinska sestra neguju i porodilju i bebu.
Žene cije su trudnoce rizicne ili se ocekuju komplikacije radaju uvek u bolnici. Cak i ženama sa najboljom porodajnom prognozom, koje se plaše komplikacija ili su uznemirene, savetuje se porodaj u porodilištu.