Polemika o popisu, Ivanić najavljuje samo tehnički rad Predsedništva

Mladen Ivanić je istakao da se dogovor u BiH može postići samo kompromisom i mirnim dijalogom.

„Trudiću se da pravim kompromise tamo gde su mogući, a ako neko misli da može preglasavanjem nešto postići, imaće teškog protivnika“, rekao je Ivanić sinoć za BHRT, preneli su bosanski mediji.

Smatra da se problem sa nazivom bosanskog jezika može rešiti tako što će u svim diplomama u BiH pisati maternji jezik. Ponavlja da Bošnjaci imaju pravo da svoj jezik zovu kako hoće, ali da ga niko ne može naterati da ga on tako zove.

„Nikad neću pristati da se to mora zarad priče o multietničnosti. U Ustavu Republike Srpske piše ‘jezik kojim govore Bošnjaci’. Bilo bi jako dobro da političari koji dižu galamu oko teme jezika kažu da postoje četiri kantona u FBiH u kojima Srbi od 2002. nisu konstitutivni i da ti veliki borci za ravnopravnost naprave nešto tamo gde mogu i gde im niko ko je kočničar i ne pravi problem“, poručio je Ivanić.

Govoreći o položaju Srba u Mostaru, Ivanić je rekao da, s obzirom na to da je Mostar grad koji je jasno spomenut u Dejtonu, to Srbima daje pravo da traže i svoju jasno definisanu poziciju.

„Bez obzira na to što su Hrvati i Bošnjaci u Mostaru dominantni, i Srbi imaju svoje pravo da budu ravnopravni“, naglasio je Ivanić.

Čović: BiH nije država bošnjačkog naroda

Hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović izjavio je da popis stanovništva niko neće moći da koristi u političke svrhe, pa ni na način kako bi to neki priželjkivali – da BiH prepoznaju kao državu bošnjačkog naroda.

Čović je, za banjalučki Glas Srpske, rekao da rezultati popisa stanovništva neće moći da budu upotrebljeni u svrhe nove prekompozicije BiH.

„Voleo bih čuti primer gde se to sada raspodela vlasti izvršila po popisu iz 1991. Na nivou BiH vlast se formirala po modelu jednake zastupljenosti tri konstitutivna naroda kada su u pitanju Savet ministara BiH i Dom naroda parlamenta BiH. Da bi se ovakva država prekomponovala, moralo bi to biti na drugim modelima za formiranje vlasti u BiH“, rekao je Čović.

Konstatovao je da je vlast na nivou BiH u određenoj krizi u vezi sa popisom stanovništva, prilagođavanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Akcionim planom za članstvo u NATO-u.

Čović tvrdi da srpskom članu Predsedništva BiH Mladenu Ivaniću nije radio „iza leđa“.

„Da li on neke druge elemente prepoznaje, ne znam. Verovatno se to odnosi i na nekoliko izjava Bakira Izetbegovića i naravno na popis stanovništva. Dugo traje to nezadovoljstvo, ali moramo ići dalje, tražiti rešenja i popravljati stvari“, poručio je Čović.

Kaže da ništa ne bi promenilo da su rezultati popisa objavljeni nakon predstojećih lokalnih izbora u BiH, jer će se, kako navodi, svi posvetiti izborima.

„Tek nakon njih ćemo se opet uhvatiti u koštac sa ovim problemima. Biću maksimalno angažovan da se što pre vrati poverenje“, rekao je Čović.

Na pitanje da prokomentariše stav Republike Srpske da ne prizna rezultate popisa jer je metodologija za obradu podataka utvrđena bez saglasnosti predstavnika Republike Srpske, ili jednostranom odlukom direktora Agencije za statistiku BiH Velimira Jukića, Čović je naveo da se popis pretvorio u klasičnu političku raspravu čega ne bi smelo biti.

„Uveren sam da objavljeni brojevi najviše štete hrvatskom narodu. Mislim da popis ne može imati bilo kakav politički uticaj. To će biti goli statistički rezultati za osnovne stvari kada je reč o ekonomskim i demografskim kretanjima“, objasnio je Čović, koji je i predsednik HDZ-a BiH.

Ističe da veruje da će 18. jula biti donesena odluka potrebna da BiH dobije upitnik Evropske komisije i kandidatski status.

„Iza toga bi sledio upitnik. Realno bi bilo da se na jesen počnemo baviti pripremom odgovora i zbog toga nam treba popis stanovništva. Trebaće nam dosta vremena od dobijanja upitnika do kandidatskog statusa koji možemo dobiti krajem iduće godine. To je i dalje realno samo moramo odgovornije raditi“, zaključio je Čović.