Južna Australija odlučila je da, u vlastitom interesu, pruži malo više nade useljenicima sa kvalifikacijama koji žele da se nastane na njenoj teritoriji. Suočena sa problemom nedovoljnog priliva stanovništva i nedostatkom stručnjaka, vlada ove države tražiće od federalnih vlasti usvajanje posebnih mera kojima bi se zaostajanje zaustavilo.
Plan je, uz ostalo, da stručnjaci koji traže useljeničku vizu dobiju bonus-poene ukoliko se opredele za Južnu Australiju. Takođe, tražiće se i da se useljenicima sa privremenim boravišnim vizama omogući da brže dođu do dozvola stalnog boravka. Razmišlja se i o traženju načina da se ubrza procedura rešavanja zahteva za vize podnosilaca koji navedu Južnu Australiju kao odredište.
Među merama koje se razrađuju jeste i traženje mogućnosti da se vrate stručnjaci poreklom iz ove države, koji su je napustili iz bilo kojih razloga. Pokušava se i sa privlačenjem većeg broja studenata iz inostranstva.
U ovom trenutku, ekonomija Južne Australije trpi zbog ozbiljnog nedostatka stručnjaka, posebno iz oblasti inženjeringa, informativne tehnologije, proizvodnje alata i u većini industrija gde se u proizvodnji primenjuje tzv. visoka tehnologija.
Ako neće da se, na duže staze, suoči sa ozbiljnim društvenim i ekonomskim zaostajanjem celih regiona, Južna Australija morala bi da udvostruči priliv svih useljenika, ne samo sa kvalifikacijama, kažu analize na koje ovih dana upozorava premijer Majk Ran, kako prenosi „Advertajzer“.
NJegov ministar trezora ističe kako „Južna Australija ima veoma snažnu ekonomiju, ali trpi posledice nedostatka stručnjaka“.
U ovom trenutku, svega četiri procenta imigranata u Australiju opredeljuje se za ovu državu, dok ogromna većina odlazi u Novi Južni Vels. U brojkama, potrebe Južne Australije su oko 10.000 useljenika godišnje, od čega 3.000 sa kvalifikacijama.
Očekuje se da bi ceo program novih mera mogao da bude objavljen već početkom iduće godine.
Južna Australija će tražiti i da se poveća obim diploma iz inostranstva koje se ovde službeno priznaju. To bi, veruje se, povećalo broj useljenika koji ispunjavaju uslove za dobijanje viza. Traži se, takođe, da se ovom regionu omogući veći uticaj u odabiru useljenika koji odgovaraju potrebama. Predlaže se i da se o useljavanju raspravlja na zajedničkom telu formiranom od predstavnika država i federalne vlade.
– Kad premijer Novog Južnog Velsa kaže da oni neće više stanovnika u Sidneju, jer ne mogu da osvoje priliv, nama treba da se da prilika da kažemo da naši gradovi, kao što je Adelejd, imaju mogućnosti da ih prime – ističu ovde.
Privući ljude u regione
Federalna vlada tek treba da se izjasni o predlozima iz Južne Australije, a u ovom momentu senator Amanda Venston , ministar za useljenička pitanja, izjavila je da bi bila „vrlo zadovoljna da sa državnom vladom radi na privlačenju ljudi u regionalna područja“.
Olakšice za studente
Federalna vlada saopštila je da je Australija, inače, postala vodeća nacija u oblasti međunarodnog obrazovanja. U ovoj školskoj godini, studentima je odobreno skoro 110.000 viza. Od 1. januara iduće godine, u ovoj oblasti stupa na snagu još jedna vrsta viza („Student gardian visa“), kojom se roditeljima i drugim članovima porodice omogućuje da preuzmu brigu o mladim studentima u Australiji. Da bi se ova viza dobila, obećano je, zahtevi za finansijske garancije, posebno za osobe iz zemalja tzv. većeg rizika, biće fleksibilniji. Više informacija na Internet-sajtu Ministarstva za useljavanje: www.immi.gov.au/students/index.htm.