„Uvideli su da je stav neodgovornog i slepog insistiranja na blokadi štetan za Hrvatsku, štetan za Uniju i za evropsku perspektivu regije, o čemu Hrvatska ima obavezu da posebno vodi računa, rekao je Pupovac u intervjuu za Politiku odgovarajući na pitanje kako hrvatska javnost doživljava odluku o deblokadi poglavlja Srbiji.
Upitan da li je blokada bila rezultat straha od reakcije domaće javnosti na otopljavanje odnosa s Beogradom, kao i da je do nje došlo samo nekoliko dana posle susreta Vučića i Kitarovićeve, Pupovac kaže da se u Hrvatskoj javnost „mesi kao kvasac“, i da je „po svoj prilici bila reč o nedovoljnoj koordinaciji predsednice Republike i Ministarstva spoljnih poslova u tehničkom mandatu“.
„Drugim rečima, očigledno da komunikacije koje su postojale između predsednice i Ministarstva nisu u potpunosti bile usklađene s Deklaracijom, s onim što je postignuto kao sporazum između predsednice i premijera. Trebalo je, po svoj prilici, dodatnih mera i objašnjenja“, rekao je Pupovac podsećajući da su se u Zagrebu istovremeno dogodile značajne promene, da je vladi izglasano nepoverenje, da je Sabor u procesu samoraspuštanja, a da samo predsednica Republike ima pun mandat.
Smatra i da to što je Hrvatska bila poslednja zemlja EU koja je blokirala Srbiju predstavlja političku neodgovornost jedne članice koja je između ostalog i postala članica da bi unapredila regionalnu saradnju i proces evrointegracija jugoistoka Evrope.
Podsećajući na Deklaraciju koju je Sabor ranije doneo o tome kako neće blokirati Srbiju, Pupovac navodi da se uprkos tome donosi odluka o blokadi i to iz razloga koji su primarno bilateralni.
Pupovac napominje i da je podrška Beograda bila značajna u vreme kada je Hrvatska zatvarala poglavlje o ljudskim i manjinskim pravima i da je srpska zajednica znatno pomogla da Hrvatska zatvori poglavlje 23.
Upitan kakav je položaj Srba posle pada vlade, Pupovac kaže da je ta vlada bila loša za Hrvatsku, ali i za Srbe u Hrvatskoj.
Povodom istraživanja koja pokazuju da bi Zoran Milanović, odnosno SDP, ponovo mogao da se vrati na vlast, Pupovac kaže da bi to za Hrvatsku značilo da se prekine praksa restauracije isključive nacionalističke politike i restauracije loše prošlosti iz devedesetih i četrdesetih godina prošlog veka.
„To je prilika da Hrvatska nastavi svojim proevropskim, prodemokratskim, proregionalnim i promanjinskim piutem. Mi ćemo najpre organizovati naše birače, osvojiti naše mandate, a onda ćemo ragovarati o tome kako i na koji način da formiramo buduću većinu koja će biti stabilna i efikasna mnogo više nego većina koja je propala u proteklih šest meseci“, zaključio je Pupovac.