Situacija u pokrajini zahteva adekvatno političko rešenje

Predsednik Vlade Republike Srbije Vojislav Koštunica izjavio je danas da je jučerašnje nasilje nad nealbanskim, a prvenstveno srpskim stanovništvom na Kosovu i Metohiji potvrda da se progon Srba u pokrajini nastavlja, i ocenio da poslednji događaji imaju razmere pokušaja etničkog čišćenja i odlike onoga što je pre nekoliko godina nazvano humanitarnom katastrofom.

Koštunica je istakao da su se i zvaničnici sa Kosova i Metohije složili sa ocenom da događaji od 17. marta upućuju na to da je jučerašnje nasilje, s obzirom na to da je zahvatilo celu teritoriju pokrajine, a ne samo nekoliko gradova ili sela, bilo unapred planirano i koordinirano.

Premijer je istakao da, isto kao što je terorizam imao jedno značenje pre 11. septembra 2002. godine kada je izvršen teroristički napad na Njujork, a potpuno drugo posle ovog datuma, tako i sve što se od 17. marta zbiva u južnoj srpskoj pokrajini ima poseban smisao.

On je naglasio da poslednja zbivanja predstavljaju potvrdu da su mere zaštite Srba i nealbanaca bile neadekvatne i da je KFOR više vodio računa o sopstvenoj bezbednosti, nego o bezbednosti celokupnog, a posebno onog stanovništva Kosova i Metohije koje je ugroženo, a za koje je bio dužan da se stara.

Predsednik Vlade podsetio je na to da u proteklih gotovo pet godina nije ponuđeno nikakvo adekvatno političko rešenje i da takva situacija bez sumnje zahteva hitno reagovanje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, i to pre svega kroz jačanje i odlučnije delovanje međunarodnih snaga bezbednosti i zavođenje vanrednih mera na Kosovu i Metohiji, pošto je očigledno da postojeće mere nisu zadovoljavajuće.

Koštunica je na današnjoj konferenciji za novinare koja je održana posle sednice Vlade Srbije, a kojoj su prisustvovali i potpredsednik Vlade Miroljub Labus i svi ministri, istakao da je to jedini način da se Srbi zaštite.

Premijer je naveo da su nadležni organi Srbije i državne zajednice juče održali više sastanaka, uključujući i sednicu Vrhovnog saveta odbrane, na kojima je donet zaključak da bi Savet bezbednosti UN trebalo da usvoji posebnu rezuluciju kojom će se osuditi albanski ekstremizam i terorizam i formulisati političko-bezbednosni okvir za delovanje misije UN na Kosovu i Metohiji. Iz tog razloga na sastancima je dogovoreno da današnjoj vanrednoj sednici SB zakazanoj za 17 časova po njujorškom vremenu (23 časa po srpskom), prisustvuju ministar spoljnih poslova Srbije i Crne Gore Goran Svilanović i savetnik premijera Srbije za politička pitanja Slobodan Samardžić.

Koštunica je naveo da državni organi Srbije i snage bezbednosti u sprovođenju ovih mera stoje na raspolaganju Ujedinjenim nacijama za svaku vrstu saradnje i pomoći, i dodao da je neophodno konsolidovati bezbednosnu situaciju na Kosovu i Metohiji i vratiti je pod kontrolu međunarodnih snaga.

On je podsetio na to da su vlasti u Srbiji upućivale upozorenja međunarodnoj zajednici, KFOR-u i UNMIK-u o tome koji su delovi pokrajine najugroženiji i gde je neophodna hitna intervencija, od kojih su neka urodila plodom, i istakao da to nije bilo dovoljno jer u proteklih pet godina nije postojalo adekvatno političko rešenje za krizu u pokrajini koje je bilo neophodno.

Premijer je poručio da situacija zahteva adekvatno političko rešenje i potvrdio da se Vlada Srbije odlučno zalaže za uspostavljanje dodatnih institucionalnih garancija i decentralizaciju vlasti u pokrajini, kako je i naveo u svom ekspozeu. On je ukazao na potrebu da se Srbima i nealbancima na Kosovu i Metohiji obezbedi bezbednost i sigurnost kroz različite oblike teritorijalne, personalne i kulturne autonomije i istakao odlučnost Vlade Srbije da se od traženja takvog političkog rešenja ne odustane.

Predsednik Vlade rekao je, da je i pored toga što na Kosovu postoje institucije, problem u tome što one ne obavljaju svoju dužnost, a to je zaštita svih građana, a posebno onih koji su najviše ugroženi. On je ocenio da se međunarodna zajednica najčešće ponašala tako kao da su svi građani pokrajine jednaki i da svi uživaju ista prava, odnosno na način kao da problemi ne postoje.

Premijer je apelovao na građane Srbije da ne odgovaraju nasiljem na nasilje, jer njegovu cenu na ulicama Beograda i drugih gradova u Srbiji, još danas mogu da plate nezaštićeni Srbi na Kosovu i Metohiji, pri čemu se pojedinim nasilnim aktima u Srbiju mogu prizvati i teroristi izvan našeg područja.

Potpredsednik Vlade Republike Srbije Miroljub Labus pozvao je danas sve parlamentarne stranke da zajedno sa Vladom Srbije brane nacionalni interes i poručio da je sada momenat da se pokaže politička zrelost, na taj način što će se svi udružiti u zaštiti tog interesa.

Labus je poručio da Vlada ima viziju kako da političkim putem zaštiti srpski narod na Kosovu i Metohiji, pošto nije u mogućosti da to učini na vojnom planu i naveo da to podrazumeva punu teritorijalnu autonomiju, zbog čega će Vlada upotrebiti sva moguća diplomatska i politička sredstva kako bi to rešenje sprovela u praksi. On je najavio i da će Vlada Srbije večeras održati još jednu sednicu na kojoj će biti razmatrani Predlog zakona o budžetu Srbije za 2004. godinu i prateći ekonomski zakoni.

Vlada Republike Srbije je posle današnje sednice pozvala građane da iskažu svoju solidarnost sa stanovnicima pokrajine tako što će u 16 časova zajedno sa partrijarhom Pavlom, mitropolitom Amfilohijem i članovima Sinoda i Vlade Republike Srbije, krenuti ka Hramu svetog Save.

Tokom razgovora sa predstavnicima svih političkih stranaka, Vlada je donela odluku da sutra u 12 časova organizuje protestni skup koji će krenuti od zgrade Vlade, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena, kao i da se sutra u svim školama u Srbiji od 10 do 10,45 časova održi javni čas na temu „Deca deci – u ime mira“.

Ministar prosvete i sporta Ljiljana čolić pozvala je danas nastavnike i učenike osnovnih i srednjih škola u Srbiji da po završetku javnog časa, koji će biti prilika da iskažu svoju kreativnost i čovekoljubivost, održe nastavu po već utvrđenom rasporedu. Ona je navela da su mladi revoltirani dešavanjima na Kosovu i Metohiji, kao i da, pored toga što Ministarstvo prosvete ima razumevanja za njihov bunt i protest, on ne sme da se otrgne kontroli.