Za samo tri dana u nepovrat su otišli vekovi. Osam crkava i manastira u Prizrenu je u pepelu: saborni hram Bogorodice LJeviške, crkva svetog Spasa, manastir Sveti arhangeli iz èetrnestog veka, crkva svetog Georgija, graðena vek kasnije u dvorištu Episkopije, koja je takoðe spaljena, crkva Svete nedelje, svetih vraèa Damnjana i Kuzme, svetog Pantelejmona i saborni hram svetog velikomuèenika Gergija iz 20 veka.
Tri dana pošto su isterani iz Svetih arhangela, koje su èuvali nemaèki vojnici, jedan od prognanih monaha je u pratnji nemaèkih vojnika razgledao zgarište svog manastira.
– Uništili su nam manastir, razbili nadgrobnu ploèu Cara Dušana, èiji su grob otvarali i skrnavali. Zvonik je srušen, a manastirska radionica, sa vrednim krstovima, je u pepelu. Nemaèki KFOR je poèeo da ponovo štiti Dušanov grad, ali samo ruševine, na kojima za sada nema mesta za nas – izjavio je za „Novosti“ Jeromonah Benegdit Preradoviæ, koji je sa bratijom i ocem igumanom Germanom smešten u Sredskoj, gde èekaju da se stvore uslovi za povratak i otpoène gradnja novih Svetih arhangela.
Iz Prizrena je, nažalost, stigla nova tužna vest: u selu Živinjane, desetak kilometara od grada, koje pripada Bošnjaèko-srpskoj župi spaljena je crkva svete nedelje, koja je prethodno minirana, a specijalne jedinice KFOR-a juèe su krenule u demontiranje eksploziva podmetnutog u pravoslavnoj kapeli u obližnjem selu Drajèiæi, gde živi 20 srpskih porodica.
Iako se za sada ne zna taèna sudbina preostalih šezdesetak Srba, koji su živeli u Prizrenu, njihove kuæe su potpuno spaljene. U Bogosloviji „Kirila i Metodija“, gde je u vreme nasrtaja terorista bilo sedmoro Srba, meðu kojima majka u blagoslovenom stanju sa dvoje dece, pred vratima je naðen ugljenisani leš Dragana Nedeljkoviæa (55).
Nemaèki KFOR je izvestio da je u njihovoj bolnici teško povreðeni starac Vojislav Jeftiæ, Jelena Gigiæ, koju je pripadnik Kosovske policije tukao na terasi svog stana, odakle je bacio na ulicu, Leposava Piteviæ, Dobrila Dosaviæ i njen unuk, Olga Filipoviæ sa æerkom, kao i još dvoje Srba, èija imena nisu saopštena.
U Prizrenu, kojeg Srbi nazivaju „Svetim gradom“, nema više pravoslavaca, osim onih smeštenih u bolnici. Teško je reæi da li æe se iko od njih, kada im rane zacele, zadržati na vekovnom ognjištu. A i da hoæe, nemaju gde. Sve im je, do temelja, uništeno…
Proteklih dana na Kosmetu uništeno 28 crkava i manastira .
ZGARIŠTA
Od dolaska mirovne misije UN na Kosmet uništeno je 133 pravoslavnih belega
ALBANSKI teroristi su proteklih, zasigurno krvavih dana za Srbe na Kosmetu, spalili 28 crkava i manastira. Broj uništenih pravoslavnih svetinja tako je, od dolaska mirovne misije UN na Kosmet, dospeo na 133.
Najteže je stradao drevni Prizren u kome je zapaljeno svih osam crkava i manastira. Svi su od neprocenjive vrednosti i pod zaštitom Uneska.
Uništeni su:
1. Saborni hram Bogorodice LJeviške, 14. vek (Prizren)
2. Crkva svetog Spasa, 14. vek (Prizren)
3. Saborni hram svetog velikomuèenika Georgija, 20. vek (Prizren)
4. Manastir Sveti arhangeli, 14. vek (Prizren)
5. Crkva svetog Georgija Runoviæa, 15. vek (Prizren, u dvorištu Episkopije)
6. Crkva Svete nedelje (Prizren)
7. Crkva Svetih vraèa (Prizren)
8. Crkva svetog Pantelejmona (Prizren)
9. Crkva svetog Jovana Preteèe i Krstitelja (Peæ) sa parohijskim domom
10. Crkva Vavedenja Bogorodice (Belo Polje kod Peæi)
11. Hram Uspenja presvete Bogorodice (Ðakovica) sa parohijskim domom
12. Crkva svetog cara Uroša (Uroševac)
13. Crkva svetog Nikole (Kosovo Polje)
14. Crkva svete Katarine (Bresje kod Kosova Polja)
15. Crkva svetog Nikole (Priština)
16. Crkva svetog Nikole (Gnjilane)
17. Crkva Svetog Save (Kosovska Mitrovica)
18. Crkva u Vitini (Vitina kog Gnjilana)
19. Manastir Deviè, 14. vek (Srbica)
20. Crkva u Donjoj Slapašnici (Kosovska Kamenica)
21. Crkva u Brnjaku, kod Bele Crkve (Orahovac)
22. Crkva svetog Jovana Preteèe i Krstitelja (Peæka Banja)
23. Crkva svetog Ilije, 19. vek (Vuèitrn)
24. Crkva svetog arhangela Mihajla (Štimlje)
25. Crkva u Obiliæu (Obiliæ)
26. Crkva sv. Lazara u Piskotama (Ðakovica), bila ošteæena 1999, sada zapaljena
27. Zgrada Bogoslovije Sveti Kirilo i Metodije (Prizren)
28. Episkopski dvor (Prizren)