Kratak rok za glasače u rasejanju
MINISTARSTVO za dijasporu podnelo je zahtev za izmenu i dopunu zahteva o državljanstvu, u kojem je predložilo da se put do sticanja državljanstva skrati izbegavanjem mnogobrojnih formalnosti. Cilj je, kako za „Novosti“ kaže ministar za dijasporu Vojislav Vukčević, da se omogući, ne samo prvoj, nego svim generacijama srpskih predaka, da steknu državljanstvo.
– Konkretno, naš je predlog je da je za državljanstvo dovoljno da neko ima srpske pretke i da poznaje srpski jezik.
Osnovaćete komisiju koja će da utvrđuje koliko neko dobro govori srpski?
– Nismo precizno utvrdili šta će podrazumevati to poznavanje srpskog jezika. Ide se ka tome da to ne znači da se savršeno gramatički poznaje jezik, nego da se izvesna osoba može njime služiti.
Budući da je državljanstvo prvi uslov da bi neko mogao da ostvari pravo glasa, svi koji mogu da se služe srpskim jezikom, postaće i biračko telo Srbije?
– činjenica je da je državljanstvo uslov da bi neko uopšte mogao da glasa, ali to ne znači da će svi koji dobiju državljanstvo želeti da to pravo ostvare. Osim toga, da bi neko glasao, potrebno je da se ispuni još mnogo uslova. Da se uključe mnogobrojne institucije – od Republičke izborne komisije, do MUP…
Ima li šanse da se ti uslovi ostvare već do 13. juna, i da dijaspora glasa već na izborima za predsednika Srbije?
– U mnogobrojnim nezvaničnim razgovorima sa nadležnim institucijama, došao sam do zaključka da je opši interes da se pravo dijaspore da glasa ostvari. A dijaspora je svesna da taj proces zahteva dosta vremena i novca, i da ne može tako brzo da se završi. NJima je, zasada, dovoljno da vide da je matica spremna da ispuni svoja obećanja prema rasejanju i da im se omogući glasanje makar u onim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u kojima je moguće to organizovati za ovako kratko vreme. Kad se dijaspora uveri da se matica trudi, ona će početi da joj se vraća.