Pravoslavlje slavi Vožda

CENTRALNA SVEčANOST SPC POVODOM 200-GODIŠNJICE PRVOG SRPSKOG USTANKA

PRAVOSLAVLJE SLAVI VOŽDA

• Služenje Svete arhijerejske liturgije u hramu Svetog Save na Vračaru predvodiće srpski patrijarh Pavle i carigradski Vartolomej • Ovo nije radost samo za Srbe, već i za sve ostale pravoslavne hrišćane, poručio poljski mitropolit Sava

Na današnji verski praznik, kada se obeležava dan spaljivanja moštiju svetog Save (1594. godine), održaće se i centralna svečanost Srpske pravoslavne crkve povodom 200-godišnjice Prvog srpskog ustanka, u spomen-hramu posvećenom najvećem srpskom svetitelju, na beogradskom Vračaru. Svetu arhijerejsku liturgiju služiće svi pravoslavni prvojerersi sa arhijerejima iz sestrinskih pravoslavnih crkava i svi članovi Svetog arhijerejskog SPC, predvođeni srpskim patrijarhom Pavlom i carigradskim Vartolomejom.
Posle bogosluženja pročitaće se „Poslanica o zavetu“ Svetog arhijerejskog sabora SPC, upućena vernicima povodom ovog velikog jubileja. U okviru svečanosti patrijarh Vartolomej će kod spomenika voždu Karađorđu služiti pomen srpskim ustanicima, a potom će sa patrijarhom Pavlom osveštati kamen temeljac za novu palatu Patrijaršije SPC i svečano otvoriti Svetosavski trg, zavetni dar Skupštine grada Beograda svojim sugrađanima.

Vaskrslo osećanje za pravdu

Narodnim podvigom ka slobodi u doba Prvog srpskog ustanka, koji je odjeknuo širom Evrope, „ukazano je na vertikalu ne samo naše već i svetske istorije, vaskrslo osećanje za pravdu, istinoljubivost i vernost moralnim načelima, jedinom zdravom temelju evropske i sveopšte civilizacije“, navodi se u poslanici. Istovremeno se postavlja i pitanje: „Da li žrtve ovog naroda, onog vremena, kao i one iz Prvog i Drugog svetskog rata, pa sve do njegovih novih i najnovijih stradanja i izgona, žrtve date za načela slobode i slobodnog sveta, smeju biti bilo od koga , pogotovu od nas samih, zaboravljene ili osuđene na prezir i ćutanje?“

Uz podsećanje na junaštvo i čast slavnih predaka srpskog naroda i uz konstataciju „zemaljsko je za malena carstvo, a nebesko uvek i doveka“, u poslanici se naglašava da je sloboda „najveći dar božji svakom čoveku i svakom narodu“. Ukazuje se da su „sloboda i odgovornost da odlučujemo o svojoj sudbini u večnosti naše temeljno pravo, pravo svečovečansko, koje se ne dobija i ne poklanja“.
„Ovo pravo na slobodu kroz odgovornost nije nikada samo lično, ni samo opšte. Ono je istovremeno i pojedinačno i narodno pravo koje se brani, zajednički, saborno – sa svim našim precima, savremenicima i potomcima“, poručuje se u poslanici i napominje: „A da bismo to mogli postići, moramo se uzdići iznad svih iskušenja i isceliti se od zbunjenosti i duhovne raslabljenosti. I to u pravdi, slozi i slobodi“.
U okviru proslave juče je vladika zahumsko-hercegovački Grigorije predvodio Svetu arhijerejsku liturgiju u manastiru Vavedenje u Beogradu, a prestolonaslednik Aleksandar II je za sve pravoslavne crkvene visokodostojnike priredio svečani ručak u Belom dvoru na Dedinju.

Kralj Petar II položio temeljac

Pozdravljajući crkvene velikodostojnike u svom domu, prestolonaslenik Aleksandar Karađorđević je izrazio žaljenje što njegov otac „nije doživeo ovaj dan“, jer je kralj Petar II „“ položio kamen temeljac za izgradnju hrama Svetog Save“.
Podsetivši da je pre 200 godina njegov predak Karađorđe sa ustanicima krenuo da oslobodi narod i zemlju, princ Aleksandar je napomenuo da se „već dva veka trudimo da budemo dostojni njihove borbe i njihove žrtve“.
– Tražimo mir i pravdu, tražimo pravo da budemo ono što jesmo, prijatelji prijateljima, susedi susedima, odbrana i uteha za one kojima pomoć treba. Tražimo ljudska prava, demokratiju i bolji život za nas i za sve građane sveta – poručio je prestolonaslednik.

Svečarske manifestacije počele su preksinoć, kada je poglavar SPC patrijarh Pavle služio doksologiju (molitvu dobrodošlice) u čast najviših predstavnika svih pravoslavnih crkava, koji su se odazvali pozivu da učestvuju na proslavi 200-godišnjice od Prvog srpskog ustanka.
Patrijarh Pavle je visokim gostima poželeo svako istinsko dobro, naglasivši da mu je „osobita čast i radost što u ovom svetom hramu, podignutom svetom Savi, na mestu gde su spaljene njegove mošti od neprijatelja“, može da ih pozdravi.
Otpozdravio je poglavar Poljske pravoslavne crkve mitropolit Sava, ističući da su „ovi dani istorijski za srpsku crkvu, državu i narod“. On je napomenuo da spaljivanjem moštiju srpskog svetitelja Turci nisu mogli da unište ljubav i veru naroda.
– Mnoge generacije su želele da se na ovom mestu podigne jedan ovakav hram i sada im se ta želja ispunila. Iza svega stoji Bog, on vodi narod, crkvu i državu kroz vreme, i danas možemo da kažemo: „Bog je sa nama“. Zato ovo nije radost samo zaSrbe, već i za sve ostale pravoslavne hrišćane koji danas sa Srbima slave – poručio je poljski mitropolit Sava.
Trodnevnim svečanostima prisustvuju visoki predstavnici Rimokatoličke crkve i svih hrišćanskih zajednica koje žive na prostoru Srbije i Crne Gore, a crkvene visokodostojnike ugostiće najviši državni zvaničnici Srbije i SCG.