U Dubaiju često imamo dojam da se cijeli svijet vrti oko nekretnina. Kupnja, prodaja, izgradnja, iznajmljivanje, ostavljaju dojam dobrog businessa što za brzu zaradu a što za planiranje mirovine jer iznajmljivanje stanova donosi doista dobru zaradu. Kalkulacije su različite pa ako se ipak odlučite za kupnju stana iz vama poznatog razloga onda je dobro da obratite pažnju na nekoliko stvari da nebi ostali “kratkih rukava”.
Kod kupovine nekretnina u Dubaiju, postoje određene stvari koje su vrlo važne i koje svakako trebate uzeti u obzir i provjeriti prije nego se odlučite zaključiti kupnju.
Kupnja imovine može biti uzbudljivo iskustvo, pogotovo ako je to vaš prvi dom. Uz visoku rentu u Dubaiju, mnogi rezidenti će dobiti i deju za kupnju nekretnine kako bi u njoj stanovali ili je iznajmljivali drugima. Kao i prilikom svake velike transakcije morate sve dvostruko provjeriti i uvjeriti se da je sve onako kako treba.
Prilikom kupnje nekretnine u Dubaiju ovo je 5 stvari koje trebate provjeriti prije kupnje nekretnine, a evo koje su;
1. Uvjerite se da prodavatelj posjeduje imovinu i može ju legalno prodati.
Zatražite “title deed” na uvid pa usporedite ime vlasnika sa onim u putovnici.
2. Uvjerite se da imovina nema nikakvih dugova (hipoteka, založno pravo, stanarsko pravo, pristojba itd. ili na eng. mortgage, lien, tenancy rights, charges, etc)
Zatražite potvrdu tzv. No Objection Certificate (NOC).
3. Uvjerite se da vaš broker posjeduje brokersku karticu koja je registrirana kod Dubai Land Departmenta
Svaki broker u Dubaiju mora biti zasebno registriran putem Regulatorne agencije za promet nekretninama (RERA) i ima valjanu brokersku iskaznicu. Uzmite kopiju i zadržite je za svoju evidenciju. Ovdje možete provjeriti listu agenata koji su autorizirani.
4. Uzmite u obzir sve troškove
Stranci imaju pravo na posudbu do 75% vrijednosti nekretnine po prvi put ako vrijednost nekretnina manje od 5 milijuna Dirhama ili do 65% ako je vrijednost veća.
Tada se uzima u obzir Vaša mjesečna plaća, te se računa na način da mjesečna rata hipoteke ne smije prelaziti 35% vaših prihoda.
Uz to ide i vaš depozit, koji je obično minimalno 25% od cijene nekretnine. Osim toga morat ćete platiti i:
Naknade agenata – obično 2% od nabavne cijene
Naknade za prijenos nekretnine – obično između 1 i 7% od nabavne cijene
Naknade za registraciju – 1,5% od kupoprodajne cijene, s dodatnim 0,25% ako imate hipoteku
Toplo vam preporučamo da pogledate kalkulator na Mortgage Finder Calc stranici koji će vam pokazati sve troškove. Kad unesete poznate vrijednosti ne zaboravite pogledati i opširnije gdje ćete vidjeti detaljnu rasčlambu troškova.
5. Imajte odgovarajuće klauzule u Memorandumu o razumijevanju (MOU)
Dokument Memoranduma o razumijevanju (Memorandum of Understanding (MOU)) navodi uvjete i odredbe ugovora o prodaji između dviju stranaka. Obično trebate platiti mali polog u trenutku potpisivanja (5%). MOU treba najmanje uključivati sljedeće:
– Detalje o nekretnini
– Ukupnu otkupnu cijenu nekretnine i uvjete plaćanja
– Vremenski okvir za zatvaranje posla (uključujući NOC od developera i prijenos tittle deed)
– Posljedice u slučaju odustajanja od kupoprodaje