Udruženi ‘mozgovi’

Kao što je najavio Marko Krsmanović, predsednik Skupštine dijaspore lionskog konzularnog područja, saradnja francuskih i naših firmi krenula je u opticaj. Francuska firma iz Sofije-Antropolisa „Globa NJare International“, čiji je osnivač i jedan od suvlasnika Srbin Vladimir Milošević iz Antiba i beogradska firma „NJebSoft“ i „CET“ ušli su u saradnju na polju visoke tehnologije i informatike, što je upravo kulminiralo kroz pojavu prave „tehnološke bombe“, a koja je široj publici prvi put predstavljena na poslednjem, Oktobarskom sajmu knjiga u Beogradu.
– Ove firme se bave razvojem softverskih programa, kao i izdavačkom delatnošću, pa je pod rukovodstvom gospodina Miloševića kompjuterski program „SIAT“ omogućio da se bilo koja aplikacija koja se na „NJindonjs“ računarima izvršava na engleskom ili bilo kojem drugom stranom jeziku, može, posle izuzetno jednostavnog zahvata, prikazati na srpskom i prema izboru korisnika na ćirilici ili latinici – za „Vesti“ informiše i objašnjava MarkoKrsmanović.

Program za škole

Program koji će biti dostavljen svim osnovnim školama u Srbiji koje raspolažu računarima, omogućiće našim mališanima da se od ranog uzrasta privikavaju na rad sa programima na maternjem, a ne na engleskom jeziku. Tako će primena „SIAT“-a postati neophodna alatka naših ljudi, s kojom će moći da razumeju kompletan korisnički interfejs popularnih programa i sa uspehom upotrebljavaju i najkomplikovanije programske funcije.

Ovaj program, koji je izuzetno interesantan za srpsko, ali i za hrvatsko, slovenačko, makedonsko i bosansko govorno područje, konačno će staviti tačku na „maćehinski“ odnos vodećih svetskih proizvođača softvera prema ovim jezicima.
Prazninu koja na planu „lokalizacije“ (adaptacije engleskih programa za neenglesko govorno područje) na srpski jezik postoji dugi niz godina, iskoristili su „Globa NJare“ i „NJebSoft“ plasiranjem na tržište besplatni „SIAT“ program, odnosno omogućili su skoro svim postojećim „NJindonjs“ aplikacijama da u trenu „progovore“ srpski. Prevode je pripremila beogradska firma „CET“ i već su dostupni za najpopularnije programe kao što su „NJord“, „Excel“, „NJinZip“, „Internet Explorer“, „Acrobat Reader“, „Photoshop“, „Outlook Express“ i mogu se, po veoma pristupačnim cenama, preuzeti na veb stranici navedenih firmi.

– Ovo je još jedan poučan primer uspešne saradnje naših „mozgova“ iz matice i dijaspore, i to na tehnološkom planu. Najzad ćemo i u domenu računarske tehnike moći da upotrebimo moto Vuka Karadžića: „Piši kao što govoriš, čitaj kako je napisano“, uz dodatak: „Lokalizovano je“. Nadam se da će se svi korisnici računara uskoro u to uveriti – zaključio je Marko Krsmanović.