Povodom prvog gostovanja vladike australijsko-novozelandskog srpskoj zajednici na Novom Zelandu, prošlog petka je na Arhitektonskom fakultetu u Ouklendu organizovana video-prezentacija naučnog rada „Hilandarske panorame“, koji se bavi arhitekturom manastira Hilandara na Svetoj gori. U amfiteatru, ispunjenom do poslednjeg mesta, izlaganje autora projekta prof. dr Majkla Milojevića pratili su i predstavnici srpske crkve iz Australije i Novog Zelanda, ljudi našeg porekla koji žive u Ouklendu, te univerzitetski profesori i ljubitelji vizantijske arhitekture.
Profesor Milojević na ovom projektu radi više godina, a prvi put ga je predstavio široj javnosti na Novom Zelandu. Delo predstavlja neizmerni trud saradnika prof. Milojevića koji su želeli da putem savremene i široko dostupne kompjuterske tehnologije temeljito, sa arhitektonske strane, ovekoveče tu srpsku svetinju.
Istovremeno na dva kontinenta
U isto vreme dok se održavala multimedijalna izložba u Ouklendu na Novom Zelandu, u Beogradu na Arhitektonskom fakultetu, preko audio linka, tamošnji saradnici projekta mogli su da prate prezentaciju i tako šalju poruke, ispisane na velikom platnu, srpskoj zajednici u Ouklendu.
Sama prezentacija, pored toga što sadrži mnoštvo zanimljivih podataka i planova za arhitekte, puna je zanimljivih fotografija. Celokupna video-projekcija će, kada bude završen dupli CD, biti dostupna i široj javnosti. Saradnici na ovom multi-medijalnom projektu kažu da je do sada već bilo sličnih radova, ali ne obrađenih u ovakom obimu.
– Kada radite istraživanje na univerzitetu, sa oko 25 studenata koji su radili na projektu, važno je da pokažete vrednost vašeg istraživanja kolegama, studentima i naravno srpskoj i pravoslavnoj zajednici u Ouklendu. Ovaj rad nikada do sada nije prikazan od kada smo ga započeli. Imali smo izložbe u Velingtonu i Ouklendu, ali ne i ovakvu vizuelnu prezentaciju – kaže profesor Milojević, posebno zadovoljan što je samoj prezentaciji prisustvovao vladika Milutin.
Značajni za rekonstrukciju
– Naš CD je, nažalost, postao i istorijski dokument koji može da se koristi u rekonstrukciji u požaru oštećenog manastira. On sadrži veoma važe detalje, sa slikama i planovima, same arhitekture. Zbog toga ćemo CD poslati na mnoge adrese univerziteta i značajnih institucija širom sveta – kaže student Boris Bogdanović, saradnik na projektu.
Bez velike grupe stručnjaka, projekat ne bi ni zaživeo. Od Beograda do Ouklenda radilo se punih tri i po godine, kako bi se naučni rad priveo kraju.
– U sam projekat bilo je uključeno oko pedeset ljudi, u rad na CD-u bilo je oko 35 studenata, ali je takođe i u Beogradu radila grupa od 13 studenata. Troje studenata ovde u Ouklendu radi sve vreme na projektu. Saradnja je bila široka, od saradnika u Beogradu, fotografa koji je dao veliki doprinos, drugih arhitekata, te studenata koji su crtali planove – ističe profesor Milojević.
Hilandar u srcu od detinjstva
Profesor Milojević, iako rođen u Kanadi, dobro govori srpski jezik.
– Moj otac, Srba Milojević, rođen je u Sjenici, a posle Drugog svetskog rata bio je u zarobljeništvu u Nemačkoj. Nakon rata nije se vratio u Jugoslaviju, već 1947. odlazi za Kanadu. Majka je Slovakinja, ali se uvek u našoj kući govorilo na srpskom i o pravoslavlju. Ostali smo vezani za našu familiju u Kragujevcu, Beogradu i širom Srbije. Istorija me je uvek zanimala, video sam manastir Hilandar prvi put sa svojih 12 godina, i od tada nisam prestajao da se zanimam za njega – kaže profesor Milojević.
Trenutno na putu za Beograd nalaze se tri velika kontejnera sa materijalom za izložbu „Hilandarske panorame“, koja će biti otvorena 24. juna u „Artget“ galeriji na Trgu republike u Beogradskom kulturnom centru. Izložba je velikodušno organizovana od Generalnog konuzla Srbije i Crne gore iz Toronta. Izložba je poklonjena Zadužbini manastira Hilandar u Beogradu, gde će kasnije i biti izložena.
– Važno je da se Beograd upozna sa našim radom, kao i druge škole i univerziteti u svetu koji se bave ovakvim istraživanjima – skreće pažnju prof. Milojević.