PODRŠKA MOćNE TAJNE ORGANIZACIJE ZVANIčNOM BEOGRADU
VITEZOVI TEMPLARI NA STRANI SRBA
• Red templara, na poslednjoj konferenciji u gradiću nadomak čikaga, doneo odluku da podrži Beograd u borbi za očuvanje Kosova i Metohije • Umesto nekadašnjih vitezova danas su templari uticajni bankari, generali, političari, a među njima ima i dosta masona
Poslednjih dana u delu srpske štampe sve češće se pominje Red templara koji je, navodno, na poslednjoj konferenciji u jednom malom gradiću nadomak čikaga rešio da pruži podršku srpskim interesima pre svega u borbi Beograda da sačuva Kosovo i Metohiju. I dok srpska javnost sa nevericom gleda na nastup i stavove tajanstvenih vitezova mnogi se pitaju o kakvom je Redu reč i kakva je njihova veza sa drugim, sličnim udruženjima kao što su masoni, rotarijanci, malteški vitezovi…
Kada se glava poslednjeg francuskog kralja Luja 14. otkotrljala ispod giljotine, jedan nepoznati čovek je skočio na gubilište, zamočio ruke u krv burbonskog monarha i kliknuo: „Žak de Mole, osvećen si!“
Žak de Mole bio je Veliki majstor drevnog templarskog reda, kada je 1307. godine jednog petka 13. dana u mesecu, u krvavoj raciji, po nalogu francuskog kralja Filipa četvrtog Karolinga, zvanog Filip Lepi, oko 13.000 vitezova templara pohapšeno i većinom u najcrnjim mukama pobijeno.
Savest najgori sudija
Nasleđe drevnih Templara obavezuje današnje vitezove i dame da se drže jedinog postulata u životu – da služe viteškim ciljevima hrišćanstva. Svaki rad Templara počinje molitvom a krstovi koje nose isti su od osnivanja Templarskog reda. U čin viteza ili dame novi članovi uzdižu se u crkvama, uz liturgiju i tada članovi oblače bele plašteve i ogrtače sa crvenim krstovima. Pored krstića, obeležja Templara su lenta i prsten sa crnim kamenom. Ako se pokaže da je vitez prekršio osnovna načela vezana za čast, moral ili dobrobit drugih, sleduje izopštavanje iz reda. To im je, navodno, najveća kazna.
Tu brižljivo planiranu operaciju, zbog koje se petak koji se poklopi sa 13. danom u mesecu naziva „crnim petkom“, Filip Lepi izveo je u dosluhu sa papom Klimentom. Žak de Mole završio je živ spaljen na lomači odbijajući optužbe da je u „dosluhu sa đavolom“.
Legenda govori da su templari na početku svog postojanja bili siromašni plemići i vitezovi koji su čuvali sigurnost puta kroz Palestinu na putu do Svete zemlje.Vremenom stiču sve značajnije pozicije na evropskim dvorovima i zahvaljujući enormnom bogastvu, moćnoj floti i bankarskoj mreži postaju najmoćnija društveno-politička formacija tadašnjeg sveta neki bi rekli preteče vladara iz senke. NJihova baza bila je na ostacima Solomonovog hrama u Jerusalimu zbog čega su prozvani vitezovima Templa odnosno templari. Uživali su u bogastvu i moći sve dok Filip Lepi nije odlučio da prisvoji njihovo basnoslovno bogatstvo kako bi vodio dugi rat sa Englezima.
Centar u Ženevi
Međunarodna organizacija Vitezova templara, registrovana u Ženevi, kao nevladina i nepolitička, u svetu ima oko 5.000 članova. Među najistaknutijim svetskim templarima, koji su dobili savetodavni status pri UN, nalaze se i pojedini članovi američkog senata, neki evropski političari, ali ima i pravih plemića.
Na beogradskom templarskom samitu na spisku važnih gostiju bili su i veliki majstor ser Roj Redgrejv, britanski general u penziji i bivši komandant snaga njenog veličanstva u Hongkongu, kao i američki admiral u penziji DŽems Keri, veliki komander templara, uticajni republikanac na politiku američkog Kongresa.
Nekolicina preživelih vitezova pobeglo je, posle klanice Filipa Lepog, na Rodos i Maltu, dok je neki oblik surogata templara u Evropi nastao osnivanjem zavereničke organizacije slobodnih zidara – masona 1717. godine u Engleskoj, a odmah potom i u ostalim zemljama na kontinentu. Sredinom 19. veka u opštoj pomami za okultizmom, tajnim društvima i ezoterijskim redovima obnavlja se i Red templara koji postoji i danas. Umesto nekadašnjih vitezova danas su templari uticajni bankari, generali, političari…
Jedan od osnivača templarskog pokreta u Srbiji bio je poznati slikar Dragan Milešević Tapi, u to vreme Veliki majstor Velike nacionalne lože „Jugoslavija“. Popularni slikar i mason 33. stepena, inicirao je osnivanje Vitezova templara Srbije ali i drugih mističnih udruženja kao što je Sionski priorat Srbije.
I mason Dragutin Zagorac je jedan od osnivača Templarskog reda u Srbiji ali i i predsednik Unije poslodavaca SCG. Počasni je građanin SAD i američke države DŽordžija.
„Nismo tajno društvo“
– Nedoumice o ulozi i pravoj prirodi ove međunarodne organizacije izaziva upotreba samog imena Templara, jer mnoge grupe u svetu neovlašćeno pretenduju na to ime. Templari imaju specijalni savetodavni status kao nevladina organizacija pri UN. Nazivi funkcionera preuzeti su iz tradicije, međutim rad organizacije je savremen i moderan. Rad je potpuno javan, a svaka mistifikacija vitezova je suvišna. Nismo nikakvo tajno društvo – rekao je svojevremeno Dragoslav Petrović, bivši prior (prvi) među vitezovima templarima Srbije.
Među srpskim templarima je veliki broj masona, a prvo pojavljivanje u javnosti imali su na sastanku upriličenom u beogradskoj kafani „Kolarac“. Odmah potom u beogradskom hotelu „Hajat“, u organizaciji Vitezova templara Srbije održano je Veliko magistralno veće, koje predstavlja najviše telo te međunarodne organizacije.
Tom prilikom organizovan je i prvi Templarski forum, koji je otvorio Mihćl Vaninger, politički savetnik predsednika Evropske komisije Romana Prodija, zadužen za jugoistočnu Evropu. Među gostima iz inostranstva bio je i DŽejms Keri, glavni komadant Templara, inače admiral američke flote u penziji. Templari, inače, imaju poseban status i u NATO-u, a pojedini analitičari tvrde da je upravo ovaj red i inicirao formiranje Severnoatlantske alijanse 1949.
Templari su u Srbiji registrovani kao Udruženje nastavljača hrišćanskog viteštva „Vitezovi Templari Srbije“, i jedina su zvanična organizacija te vrste na Balkanu. Među srpskim templarima ima lekara, advokata, inženjera, novinara, umetnika, ali i nekoliko žena.
– Templari nisu aristrokratski viteški red, kao što su na primer Malteški vitezovi. Mi ne pretendujemo na to da smo direktni potomci drevnih templara, pa ni njihovog konkretnog nasleđa, ali nastavljamo tradiciju zaštite hrišćanstva i visokih moralnih postulata viteštva drevnog Reda templara. Otvoreni smo za sve hrišćane, bez želje za menjanjem i prilagođavanjem bilo koje veroispovesti, uključujući i pravoslavnu. U redove Templara Srbije mogu da uđu i članovi političkih partija – zaključuje jedan od članova Reda.