Biznismen Žarko Mijailović je sa 12 godina sa roditeljima napustio rodni Oplenac, i od tada živi u Gincburgu u Nemačkoj, gde se već decenijama bavi izgradnjom kuća po celoj Evropi. Tokom boravka u tuđini najčešće je razmišljao o tome šta da učini za svoj narod, ali i za sve one zemljake koji se jednog dana vraćaju u otadžbinu. I kovao planove.
– Pre dve godine zajedno sa američkim prijateljima imao sam ideju da u čikagu sagradimo prvo srpsko, etno selo, ali njihove vlasti nisu imale razumevanja, tako da smo ostali uskraćeni u realizaciji tog, po meni, odličnog plana.
Odlikovanja
Biznismen Žarko Mijailović dobio je od predsednika SCG Svetozara Marovića visoko državno odlikovanje „čovekoljublje“ za doprinos razvoju otadžbine, a za specijalnu tehniku izgradnje kuća nagrađen je na sajmu u Nemačkoj, jer one, kako je obrazloženo, zadovoljavaju sve potrebne kriterijume ekološke gradnje.
Kako veoma često dolazim u svoj rodni kraj, zapazio sam da je upravo predeo oko Oplenca u velikim delom neiskorišćen, iako ima izuzetno lepu prirodu a samim tim i mogućnost da se razvije u jedinstven turistički centar – ističe Žarko Mijailović koji je iz Nemačke došao na Šeste susrete otadžbine i dijaspore i iskoristio priliku da se na Oplencu susretne i sa knezom Aleksandrom Karađorđevićem kao i ostalim članovima ove poznate srpske porodice.
Sve vreme do kraja boravka u otadžbini, naš zemljak Mijailović će provesti u razgovorima o počecima izgradnje prvog srpskog etno sela sa predstavnicima opštine Topola, a ono bi se prema prvim planovima, nalazilo u podnožju planine Bukulje, na mestu koje meštani zovu Božurja.
Iznajmljivanje
– U kraljevskom turističkom srpskom selu, kako će se, inače, zvati ovaj kompleks, kuće će biti dostupne zemljacima po sistemu iznajmljivanja, što će mnogo značiti onima koji žele da provedu odmor u otadžbini – ističe Mijailović. – Većina naših ljudi kupuje kuće u otadžbini, ali ih vrlo malo koriste za stanovanje jer ne dolaze često, a ovako će imati priliku da uživaju ne vodeći posle brigu o objektu.
– To bi bio zatvoren tip naselja, sa svim pratećim sadržajima, motelom, šoping centrom, bazenima, sportskim terenima i kućama od ćerpića koje bi izgradili po ugledu na naše pretke. Kućice građene na ovaj način su veoma praktične: leti hlade, ali zimi je u njima toplo. Želimo da sada ovu prirodnu lepotu pokažemo i drugima, a već sada su za realizaciju ovog projekta zainteresovani Nemci i Amerikanci – kaže Mijailović koji neće ovoga puta ni po koju cenu odustati od svog plana. I obećava da će prostor na Oplencu postati veliki turistički kompleks koji će zadovoljiti i najistančanije ukuse.