„Mladi stranci i strankinje u Švajcarskoj, koji osećaju pripadnost ovoj zemlji i u njoj planiraju budućnost, potvrdu o tome trebaju dobiti i „crno na belo“, stav je Savezne komisije i 20 komunalnih i kantonalnih komisija za strance, povodom predstojećeg referenduma o donošenju Zakona o olakšanom davanju državljanstva, koji će se održati 26. septembra ove godine.
Time su nadležni državni organi dali zeleno svetlo i svojevrsnu preporuku švajcarskim građanima kako bi trebalo da glasaju na predstojećem referendumu. Komisija za strance je tako za 26. septembar preporučila svojim građanima da daju pozitivni glas olakšicama prilikom odobravanja državljanstva za, takozvanu, sekondo (drugu) generaciju stranaca u Švajcarskoj, omogućavanje da treća generacija, odnosno deca stranaca rođena u Švajcarskoj, pravo na „crveni pasoš“ stiču automatski, skraćivanju zakonskog roka o dužini boravka u „zamlji satova“ kao jedan od bitnih uslova za dobijanje državljanstva, te smanjinje novčanioh taksi za ostvarivanje tog prava.
Odluke u kantonima
Ako ishod referenduma bude pozitivan, o dodeli državljanstvu strancu neće se više odlučivati na državnom nego kantonalnom nivou. Pravo na pasoš sticaće se nakon osam godina regularnog boravka u Švajcarskoj, a kandidat mora biti najmanje tri godine prijavljen u kantonu i opštini u kojoj podnet zahtev za prihvat državljanstva.
„Državljanstvo – glasati ‘za’ – Švajcarskoj za ljubav“, uzviknuo je pred okupljenim novinarima prigodnu parolu za ovu priliku Volter Šmid, potpredsednik Komisije za strance, i primetio da mnogi stranci Švajcarsku zaista doživljavaju kao svoju domovinu ali, sputani sadašnjim krutim propisima, „samo su pasivni članovi zajednice“, podsećajući istovremeno da je davanje državljanstva centralni element integracije.
Ukoliko se švajcarski građani 26. septembra izjasne pozitivno, procenjuje se da bi švajcarska liberarnijom politika izdavanja „crvenih pasoša“ dobijala godišnje 15.000 novih državljana!
Podrška „Radnih grupa“
U Lucernu je formirana posebna „Radna grupa“ za podršku pozitivnom ishodu referenduma, a među aktivistikinjama se nalazi i naša LJuba đurđević, studentkinja Visoke škole za socijalni rad u Lucernu, već osvedočeni borac za integraciju stranaca u Švajcarskoj.
– I stranci mogu uticati na pozitivan ishod referenduma. O tome treba da razgovaraju sa kolegama Švajcarcima na radnom mestu, u školi sa roditeljima švajcarske dece i njihovim nastavnicima i mnogim drugim prilikama koje im se svakodnevno pružaju.
S obzirom na to da se u švajcarskoj javnosti već sada, usled „disonantnih tonova“ iz desnog političkog bloka, otvoreno zagovara odbijanje novih mera, iz Komisije za strance upozoravaju da ova problematika nema nikave veze za pitanjima azila i ilegalnom imigracijom, koja se često prikazuje u negativnom svetlu i stavlja znak jednakosti sa svim strancima u Švajcarskoj.