Dr Aleksandra Trifunović iz Bara postigla je izvanredan uspeh u svetu nauke, i to u međunarodnim razmerama. Na naslovnoj strani najuglednijeg naučnog časopisa „Nature“, nedavno je objavljen stručni biološki rad ove mlade Baranke koja već četiri godine radi u Stokholmu na Institutu Karolinska.
– Pravljenje genetski modifikovanih organizama zahteva puno truda i vremena, ali na kraju se isplati, jer onda imamo neograničenu količinu materijala na kome se može raditi godinama – kaže za „Vesti“ 33-godišnja dr Trifunović čiji je uspeh velika stvar i za institut u kojem radi.
– Mislim da je značaj ovog organizma kojeg smo u laboratoriji stvorili zaista velik, valjda je zato dobio i toliki publicitet u svetu. Rad na miševima je pokazao da je jedan od uzroka starenja, ako ne i najvažniji, nagomilavanje grešaka u mitohondrijama, iako su naučnici do skoro smatrali da su ove mutacije nusproizvod starenja, a ne njegov uzrok. U tome leži i značaj ovog istraživanja.
– U sklopu projekta, napravili smo genetski modifikovane miševe koji nagomilavaju opisane greške tri do pet puta brže, i zato i umiru tri puta brže – ističe dr Trifunović koja smatra kako se svaki naučnik može smatrati srećnim ako jednom u životu pronađe nešto što ima „tako generalan značaj kao šta je otkrivanje jednog od uzroka starenja“.
– Ovo otvara mogućnost osnivanja moje laboratorije ovde na Karolinska Institutu, što je veliki uspeh, a što će se verovatno i desiti u narednih nekoliko godina – zaključila je mlada barska naučnica.