Već su, tokom probne proizvodnje, završene i isporučene prve košnice mladim pčelarima iz Trgovišta. Sirovina za izradu delova je lokalna, a zaposleni žive u okolini fabrike.
Siniša Aleksić radi na presecanju i kraćenju dasaka i, kako kaže, ne odbija nijedan posao. posao, Zaposlenje mnogo znači i njegovom kolegi Dušanu Dešiću.
Trstenička pčelarska zadruga "Roj" je i do sada iz Trgovišta dopremala građu za izradu 15.000 košnica godišnje. Sirovine, radna snaga i prirodan med su razlozi njihovog dolaska. Planiraju da naredne godine zaposle stotinu radnika, i da šire mrežu kooperanata, pčelara, uz obaveznu edukaciju.
CH- "Imamo zahteve iz Evropske unije za ogromnim količinama meda i pčelinjih proizvoda, kojih nema dovoljno", kaže Radomir Bradić iz Pčelarska zadruga "Roj", "posebno što je ovde med nezagađen otrovima."
Nekadašnja farma zečeva, prazna već dvadeset godina, sada je fabrika za pčelarsku opremu. Nalazi se u industrijskoj zoni u kojoj ima još praznih pogona.
Prema rečima Nenada Krstića, predsednika Opštine Trgovište, više od dvadeset godina nijedno radno mesto u privredi nije otvoreno: "Samo u državnom sektoru, i nagomilao se veliki broj na tržištu rada."
Dragan Stevanović, državni sekretar u Ministarstvu privrede, zahvalio je Trsteničanima što su prepoznali Trgovište kao destinaciju u kojoj mogu da investiraju, da razvijaju posao i ostvare profit.
Tržišta ima za prirodni med, nova fabrika će uticati i na razvoj pčelarstva, sa sadašnjih 4.000 košnica, stvoriće se baza od 10.000, što će obezbediti dovoljne količina meda za izvoz.
Zadruga "Roj", pokretač nove fabrike, ima obezbeđeno tržište, 90 odsto svoje proizvodnje izvozi u Albaniju, Grčku i Norvešku.
rts.vranje@rts.rs