Problematično je kako pratećim propisima do detalja rešiti pitanje provere nečije (ne)spremnosti na integraciju u nemačku sredinu, izjavila je ovih dana opunomoćenik savezne vlade za pitanja stranaca i njihove integracije Mariluiz Bek. Ona je pri tom veoma sumnjičava u pogledu mogućnosti službenika Ureda za strance da uz svakodnevni posao preuzmu na sebe i dodatnu obavezu rešavanja ove zagonetke. „Nisam sigurna da će oni to sve moći da postignu“, smatra gospođa Bek koja po svojoj funkciji i iskustvu pripada grupi najbolje obaveštenih nemačkih političara kada je reč o politici prema strancima.
Nemačka stari
Stanovništvo u Nemačkoj već godinama naglo stari i ne uspeva da obezbedi podmladak koji bi preuzimao upražnjena radna mesta i uplatama u socijalne fondove omogućio normalno finansiranje penzija.
Jedini spas su mladi stranci i zato je njihovoj integraciji (sve do sticanja državljanstva) posvećeno mnogo pažnje, pa je to uz dozvolu useljavanja mladih stručnjaka iz sveta shvaćeno kao jedini izlaz za opstanak i dalje zahuktale nemačke privrede i blagostanja koje prati ovu zemlju.
Umesto kaznenih odredbi, valjalo bi na vreme pripremiti široku lepezu različitih kurseva za učenje nemačkog jezika i takvom ponudom privući strance, tvrdi vladin opunomoćenik. Ona pri tom priznaje da se jezik domaće sredine mora što bolje naučiti, jer se tek tada obe strane dovoljno dobro razumeju.
Neke organizacije migranata u Nemačkoj izrazile su javni protest zbog odredbi novog zakona koje se odnose na kaznene mere prema strancima koji ne žele da se integrišu, posebno prema onoj o smanjivanju socijalne pomoći ili nadoknade za nezaposlene (koje će od 1. januara iduće godine biti ujedinjene). „Mi smo 40 godina radili u ovoj zemlji, uredno plaćali sve poreze i niko nije govorio o obavezi da se integrišemo. Sada smo priterani uza zid“, tvrde udruženja stranaca.