Po završetku osnovne škole, sa svojih 12 godina, Čedomir Tasić počeo je da uči zanat od svog oca. Nekoliko meseci je bilo dovoljno da savlada posao i da izradi svoj prvi kozuh, a kako kaže, izrađuje ih na isti način kao pre 70 godina.
"Vuče me, ja ne znam dokle ću, ja imam volju, stalno dolaze donose kožu, gde ću ih, žao mi je da on baci kožu, žao mi je", kaže Čedomir Tasić, kožuhar.
Nekad je Čedomir živeo od ovog posla, danas kaže proda tek po neki komad, a i uslovi prodaje su se promenili.
"Idemo na vašar, ja sam u Negotin stalno bio, i on izbroji koliko grudnjaka, koliko kožuha i oni znaju koliko to ide i kad prodam ja onda mi naplaćuje toliko i to je sve lepo održavano tako…A danas? ..danas ne, odmah prvo moras da platis, da se javiš da platiš ako ne izlazi", kaže Čedomir Tasić, kožuhar.
Jagnjeću, jareću i zečju kožu koju majstor Čeda koristi u izradi, smatra najboljom zaštitom za hladne dane.
Iako je napolju 30 stepeni nije loše pripremati se za hladnije dane koji nam tek dolaze.
Jedini kožuhar u ovom kraju pokusava da pronađe nekog ko bi ga zamenio u ovom poslu, ali mladi ljudi, kako Čedomir kaže, beže od zanatskih poslova.
"Spreman sam da primim dečka, ko hoće da dođe kod mene, ja bih mu zahvalio, da uzme od mene veliki zanat, univerzalan zanat i da bog da ga vidi i meni da pomogne", kaže Čedomir Tasić, kožuhar.
Iako je sve manje kupaca proizvodi koji se najviše traže su kožuci, a manje ženske kape i šubare i sve to po cenama od hiljadu do šest hiljada dinara. Čedomir kaže da posao za sada opstaje zahvaljujući kulturno-umetničkim društvima.
rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588