U Torontu osnovan srpsko-kanadski Kongres

U TORONTU OSNOVAN SRPSKO-KANADSKI KONGRES

KROVNA ORGANIZACIJA SRPSKE ZAJEDNICE

• Ovo okupljanje moglo bi da bude istorijsko ukoliko trasiramo našu aktivnost i osnujemo odbore na svim stranama Kanade gde žive Srbi, rečeno je na osnivačkoj skupštini Cilj – zaštita srpskog identiteta i nasleđa

U Torontu je proteklog vikenda osnovan Srpsko-kanadski kongres, „kišobran“ organizacija koja ima za cilj unapređivanje i zaštitu srpskog identiteta i nasleđa u Kanadi. Ovo je, u poslednje dve decenije, četvrti pokušaj kanadskih Srba da se organizuju, čvršće se povezujući među sobom kako bi mogli adekvatno da reaguju na sve izazove u okruženju u kome žive, ali i kada su u pitanju prava i interesi srpskog naroda.Ovo okupljanje moglo bi da bude istorijsko ukoliko trasiramo našu buduću aktivnost i osnujemo odbore, prvo u jugozapadnom Ontariju, a onda i šire, na svim stranama Kanade gde žive Srbi, rečeno je na osnivačkoj skupštini kongresa održanoj u prostorijama Srpske bratske pomoći u Misisagi.
Deset političkih organizacija, udruženja i pojedinaca koji su prihvatili statut osnivači su Srpsko-kanadskog kongresa, a nadamo se da će se i drugi pridružiti – naglasila je Sofija Škorić, novoizabrani predsednik SKK.

Oni su kongres

Organizacije, udruženja i pojedinci koji su pristupili Srpsko-kanadskom kongresu su obe Srpske narodne odbrane koje deluju u Kanade, Udruženje boraca kraljevske vojske „Draža Mihailović“, Srpska bratska pomoć, Radio Šumadija, Milenko đurović, Slavica Nedeljković-Klajn ispred ugasle Federacije kanadskih Srba, Nenad Stanković ispred Saveta srpskog filmskog festivala, Srpski narodni savez i Srpska nacionalna akademija. Predstavnici Udruženja srpskih žena i Pokreta srpskih četnika uslovno su prihvatili statut do konsultacije sa svojim članovima.

Za potpredsednike su izabrani Bora Dragašević i Dragan ćirić, predsednici dve Srpske narodne odbrane koje deluju u Kanadi i koje su bile inicijatori ovog pokušaja udruživanja srpskih snaga i pameti na prostoru Kanade. Organizacijama i udruženjima koji već postoje, a ušle su ili žele da budu deo SKK, neće se sužavati polje delovanja, niti će izgubiti svoju samostalnost. Jedna „kišobran“ organizacija, jednostavno je potrebna da bi se iz nje najbrže začuo srpski glas kada god treba da se brani i zaštiti srpski interes ili kada treba da se objasni srpsko gledište, vrlo često gluvima i slepima za nas i naše nevolje, rečeno je na osnivačkoj skupštini. Srpsko-kanadski kongres osnivamo poučeni primerom delovanja Srpsko-američkog kongresa, a želimo da se ugledamo i na izuzetno organizovanu i veliku grčku dijasporu i sve zajednice koje su svojom organizovanošću uspele da se nametnu kao ozbiljan faktor razvoja kanadskog društva, ali i kao sposoban sagovornik u svim razgovorima i planovima budućnosti svoje zajednice u Torontu i Kanadi, naglašavaju članovi SKK.
Inicijativa za osnivanje kongresa stara je gotovo godinu i po dana, održani su brojni sastanci na kome se pripremalo osnivanje ove kišobran organizacije. Neka pitanja, međutim, kao što je kako privući mlade, obrazovane predstavnike srpske dijaspore da se i oni uključe u rad kongresa i kako dopreti do nekoliko desetina hiljada pripadnika tzv. nove dijaspore, i to samo u Torontu, koji ni na koji način nisu angažovani u životu srpske zajednice, još čekaju na odgovor.