Opljačkaće vas, zarazićete se tifusom, blokiraće vam put…
Svaki Kanađanin koji se „ničim izazvan“ odluči za Srbiju i Crnu Goru kao destinaciju zasigurno će, ako nema preke potrebe, odustati čak i nakon površnog pogleda na uputstvo, bolje reći upozorenje, Ministarstva inostranih poslova Kanade svojim građanima.
Osim uobičajenih podataka o važnim telefonima i adresama, valuti, zakonima, vizama i sličnom, upozorenje se ukratko svodi na sledeće: tamo će samo gledati da vas opljačkaju, izmuljaju, saobraćaj je očajan (ako nije blokiran), možete se zaraziti, a bolnički standard je mizeran…
Kanadske vlasti svojim građanima preporučuju da se ne kreću u blizini granice s Kosovom, najviše zbog neeksplodiranih mina. Takođe ih upozoravaju da, posebno u gradovima, ima dosta kriminala. „Džeparoši su naročito aktivni na ćrodromima, u javnom prevozu i na svim drugim javnim mestima“, i najviše su zainteresovani za strance, navodi se u upozorenju, pa se, shodno tome Kanađanima sugeriše da ne nose preveliku količinu novca sa sobom. Ipak, novac im je potreban jer kako se navodi, retka su mesta koja primaju kreditne kartice. Otimanja automobila u SCG su, prema kanadskim izvorima, česta, te se preporučuje da se vozi sa zatvorenim prozorima i zaključanim vratima. Na meti lopova su, tvrdi se, i dokumenta zbog čega bi na njih Kanađani trebalo da obrate naročitu pažnju.
„Javni prevoz je star i prenapučen. Koristite samo obeležena taksi vozila, a ukoliko nemaju taksimetar unapred se dogovorite za cenu“, preporučuje se gostima SCG. Oštećena infrastruktura i neeksplodirane mine su opasne, kao i Ibarska magistrala i Kanjon Morače koji su u bednom stanju i na njima je večita gužva. „Očekujte zastoje zbog radova na putu, ali i blokada i magistralnih i lokalnih puteva zbog štrajkova“, upozoravaju se Kanađani.
Među bolestima koje se kao „suvenir“ mogu poneti iz Srbije i Crne Gore, kanadske vlasti navode hepatitis A, tuberkulozu i tifusnu groznicu. Zbog toga se građanima sugeriše vakcinacija, ali i to da ponesu lekove budući da su nestašice uobičajene, naročito u manjim gradovima. „Medicinska nega nije u skladu sa Zapadnim standardima, a lekari i bolnice često očekuju da se usluge odmah plate gotovinom“, navodi se u izveštaju/upozorenju.
Posle ovakvog upozorenja, gotovo nestvarno deluje podatak Gradskog zavoda za statistiku po kome je u prvih osam meseci ove godine samo u Beogradu boravilo 1.279 kanadskih državljana koji su ostvarili 3.438 noćenja.