„Prva grupa migranata je već stigla i smeštena je u zagrebačkom hotelu Porin dok im država ne pronađe novi smeštaj u Zagrebu, Rijeci i Splitu, piše portal Glas Slavonije.
Napominje se da je Hrvatski zavod za zapošljavanje nosilac mera koje su usmerene na što uspešniju integraciju tih osoba na tržište rada.
„Jedna od najvećih prepreka uspešne integracije izbeglica – tražitelja azila je njihovo nepoznavanje hrvatskog jezika. Prvi korak u pripremi za zapošljavanje je utvrđivanje nivoa poznavanja hrvatskog jezika potrebnog nezaposlenoj osobi za radno mesto za koje ima odgovarajuće kvalifikacije“, kaže Mario Bebić, pomoćnik ministarke rada precizirajući da je u poslednjih desetak godina u Hrvatskoj odobreno 160 azila, a samo je sedam azilanata pronašlo je posao.
„Iz evropskog budžeta za migrante u Hrvatskoj do 2020. obezbeđeno je čak 70 miliona evra“, rekao je šef Delegacije Evropske komisije u Hrvatsko Branko Baričević.
Otkad u Hrvatskoj postoji sistem azila, 2004. primljeno je više od pet hiljada zahteva za zaštitom, od kojih su odobrena 182, podaci su MUP-a od kraja juna.
Hrvatska, kako se navodi, nije naročito zanimljiva azilantima jer oni teže ka nekoj od razvijenih evropskih zemalja.
To pokazuje podatak da su se umesto očekivanih pedeset, za dolazak u Hrvatsku nedavno javila samo četiri stranca.
Što se tiče novog talasa izbeglica u Hrvatskoj, ovaj portal piše da on zavisi od toga hoće li Turska nastaviti da poštuje dogovor s EU o zadržavanju tih ljudi podalje od granica Unije.
Odluči li Erdogan da pogazi dogovor Hrvatsku čeka još jedan talas izbeglica, ali ovaj put bi ih, kako se navodi, tu mogla dočekati podignuta ograda i zatvorene granice.