Procedura za potpisivanje međudržavnih ugovora o socijalnom osiguranju između Australije i SCG, odnosno BiH je pokrenuta i sada se čeka odgovor australijske strane. Kada bi posao mogao da bude okončan, kao što se nedavno dogodilo potpisivanjem sporazuma s Hrvatskom, za sada niko ne zna.
Ovo je, u najkraćem, odgovor koji smo dobili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima dve zemlje u Kanberi i Sidneju kad smo ih pitali o ovoj veoma aktuelnoj temi.
Bilateralni ugovor između Australije i Hrvatske, kako smo ranije objavili, sadrži niz klauzula koje značajno popravljaju položaj onih koji, u jednoj ili drugoj zemlji, imaju ili boravak ili određeni period radnog staža, posebno što sporazum omogućava kombinovanje tih kategorija u ostvarivanju prava na penziju.
čekaju svoj red
I nova država Bosna i Hercegovina prolazi kroz slično iskustvo:
– Uputili smo predlog sporazuma koji sada Australija razmatra. Nalazimo se, moglo bi se reći, u jednoj fazi čekanja. Koliko je meni poznato, Hrvatska je započela proceduru pre skoro šest godina. Mi još nismo došli na red da počnemo da razgovaramo o pojedinostima budućeg dokumenta – rekao je za „Vesti“ Zdravko Todorović, ambasador BiH u Kanberi.
– Zvaničan zahtev za pokretanje procedure u ovoj oblasti socijalnog osiguranja s naše strane upućen je pre nekoliko godina. Sada je na redu australijska strana. Moj utisak je da je sve to moglo da ide brže, a zašto ne ide, bojim se da bih u nedostatku zvaničnih informacija mogao samo da nagađam – kaže ambasador Srbije i Crne Gore Milivoje Glišić.
Srpsko-crnogorska državna zajednica nije zainteresovana samo za područje socijalnog osiguranja, već za više radnih sporazuma, među kojima su vitalni ugovor o dvostrukom oporezivanju, vazdušnom saobraćaju, zaštiti investicija i socijalnom osiguranju.
Ovde nije reč samo o novim sporazumima, već i potrebi revizije postojećih. Između dve zemlje u ovom trenutku postoji devet važećih međudržavnih ugovora od kojih je deo, vremenom, toliko zastareo da se više i ne primenjuje.
Zanimljivo je da je na ovoj listi najstariji Ugovor o uzajamnom predavanju krivaca, sklopljen 1900. godine između Kraljevine Srbije i Velike Britanije. Ima i nekoliko ugovora iz tridesetih godina prošlog veka, sklopljenih s Kraljevinom Srba, Hrvata i Slovenaca. Stanje na Balkanu se često menjalo da bi mu se lako prilagođavala uobičajeno spora (i oprezna) međudržavna procedura.