Za četiri meseca poslanici sebi povećali plate tri puta

Za četiri meseca poslanici sebi povećali plate tri puta

Poslaniku četiri lekarske plate

Bravari, mašinbravari, metalostrugari, radiomehaničari, mašinski tehničari, elektrotehničari, šumarski ili saobraćajni tehničari, brodomonteri, ugostitelji, trgovci… Svi narodni poslanici te stručne spreme imaće tri puta veće mesečne plate od doktora nauka ili univerzitetskih profesora u Srbiji.

Administrativni odbor Skupštine Srbije odlučio je da duplo poveća zarade poslanika. Plata narodnih predstavnika ubuduće će iznositi 75.883 dinara, ne uključujući tu brojne dodatke za dnevnice, topli obrok, prevoz ili hotelski smeštaj poslanika iz unutrašnjosti. Plata predsednika Skupštine povećana je na 105.884 dinara, a potpredsednika parlamenta na 92.649 dinara.

Ima narodnih poslanika u Skupštini Srbije kojima je jedino zanimanje u životu upravo poslanik. I takvi će imati gotovo četiri puta veće zarade od lekara ili pilota.

– Ne radi se tu mnogo o visokim platama, nego o drugačijim paritetima u odnosu na one u protekle dve-tri godine – rekao je Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS, i dodao da povećanje plata poslanika ne treba nikoga da vređa.

Njegova koleginica Snežana Stojanović-Plavšić iz G17 plus je kazala da najodgovorniji poslovi u državi moraju da budu i najviše vrednovani i da se za to treba zalagati.

– Poslanici rade po 12 sati dnevno, pri čemu je ono sedenje u sali najmanje važno – kazala je ona i dodala da poslanici puno rade u skupštinskim odborima i na pripremi diskusija, a da je to ono što građani ne vide.

U parlamentu ima i poslanika koji se predstavljaju samo kao radnici, bez navođenja koje struke. Oni će dobijati skoro pet prosečnih zarada u Srbiji, koja je u decembru iznosila 17.346 dinara.

– Vrednost potrošačke korpe u koju je uključena kupovina hrane i pića u decembru prošle godine iznosila je 14.298,76 dinara – saopštio je Savezni zavod za statistiku Srbije i Crne Gore.

Poslanik DS Milan Marković kaže da je povećanje plata poslanika i drugih funkcionera neprimereno situaciji u kojoj se društvo nalazi.

– Smatramo da plate svih zaposlenih u državnim ustanovama i funkcionera treba da budu uređene na sistemski način. Ovolike disproporcije su neodržive – istakao je Marković.

Instalateri specijalisti ili tehničari za poslove radnih odnosa, ma šta značila ta poslanička zanimanja, dobijaće za svoj rad u parlamentu blizu osam prosečnih penzija u Srbiji. Da ne pominjemo koliki su iznosi socijalnih primanja.

– Prosečna penzija u Srbiji je 10.800 dinara. Najmanja penzija jedva dostiže 4.000 dinara. Isplata kasni mesec i po dana. Penzije uglavnom budu dovoljne za komunalije i nešto hrane – kaže Vladimir Deanović, potpredsednik Sindikata penzionera Srbije „Nezavisnost“.

Sumnjamo da se diplomirani inženjeri, pravnici, doktori ili profesori u Skupštini stide toga koliko veću platu imaju od svojih kolega koje rade u državnim ustanovama i čije zarade se takođe isplaćuju iz budžeta. I koji iz svog džepa izdvajaju za tako enormno visoke plate političkih predstavnika.

Takođe, podsećanja radi, odluku o povećanju svojih plata izglasali su poslanici DSS, G17 plus, SPO i Nove Srbije. Dakle, stranaka koje učestvuju u Vladi, dok su protiv bili demokrate i radikali. Prema tome, logično, direktno odgovorna za povećanje plata je Vlada Srbije. A ko je na čelu Vlade? Vojislav Koštunica. Međutim, ništa nije učinio da spreči tu skandaloznu odluku Administrativnog odbora. Možda iz razloga što od nove godine njegova zarada iznosi 106.000 dinara, potpredsednika Vlade Miroljuba Labusa 93.000 dinara, a ministara 90.000 dinara.

Smešno izgledaju pravdanja ministra finansija Mlađana Dinkića da u Srbiji ne treba da se pravi uranilovka. Samo nekoliko dana ranije ministar je zaposlenima u javnom sektoru poručivao:

– Masa plata u javnim preduzećima predviđena za ovu godinu neće moći da poraste više od sedam procenata. Oni koji nisu zadovoljni platama u javnom sektoru, mogu da traže posao u privatnom sektoru i tu neće biti nikakve milosti i nikakvog pogađanja.

Za neobaveštene u Vladi i Skupštini Srbije vest bi trebalo da bude da lekar jedva može da zaradi 30.000 dinara, da ne spominjemo mesečne zarade svih kojima se zarade isplaćuju iz državnog budžeta. Naravno, u pravosuđu, zdravstvu, naučnim ustanovama ili prosveti postoje i radna mesta na kojima zaposleni i sa visokom stručnom spremom zarađuju desetak hiljada dinara.