„Treba da ostane upamćeno da je od 1941. do 1945. na ovom prostoru ubijeno 16.173 Roma. Samo na ovom mestu stradalo je 5.608 dece i 4.887 žena pripadnica romskog naroda. Radilo se o pravom genocidu s ciljem istrebljenja romskog naroda sa ovih prostora“, rekao je saborski zastupnik Roma Veljko Kajtazi dodajući da je broj žrtava i znatno veći, prenosi Hina.
Govoreći u ime Saveza antifašističkih boraca Franjo Habulin rekao je da je Hrvatska danas, nakon 75 godina, ponovno suočena sa fašizacijom.
„Hrvatska se gura u desno, veliča se NDH i vojska i režim te države, a to ne možemo prihvatiti“, rekao je Habulin ocenivši da takvo redizajniranje istorije „Hrvatsku vodi u nove podele i narušava njen ugled u međunarodnoj zajednici“.
Izaslanik vlade Tomislav Tolušić poručio je da svaka žrtva fašističkog ili nacističkog režima zaslužuje pijetet i poštovanje. „Romi su sastavni deo hrvatske istorije i njihov je doprinos u Domovinskom ratu bio izuzetan, vredan divljenja i zahvalnosti. Istorija neće zaboraviti romske žrtve bilo kojih režima“, rekao je Tolušić.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić podsetio je da je nedavno bio u Brezovici pa u Srebrenici, Ovčari i Kerestincu. „Sve su to stratišta i kad čovek dođe na ta mesta treba zanemeti“, rekao je Bandić. Najavio je i da će u jesen predložiti da se obavi sanacija i konzervacija jasenovačkog spomenika.
Predsednik Saveta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer rekao je da se u Hrvatskoj malo piše i govori o stradanjima u logorima NDH. „Ne mogu se relativizirati zločini u NDH kao ni oni posle ’45 i u Domovinskom ratu“, rekao je Tolnauer.
Komemoracija u Uštici najveće je godišnje okupljanje Roma u Hrvatskoj, a datum je simbolično odabran na dan kada je u Aušvicu ubijena poslednja grupa od 2.987 Roma. Obeležavanje Međunarodnog dana sećanja na romske žrtve holokausta u Hrvatskoj se organizuje od 2012.